MSI GeForce GTX 780 Lightning – kráska s výkonem Titanu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek MSI GeForce GTX 780 Lightning – kráska s výkonem Titanu

MSI GeForce GTX 780 Lightning – kráska s výkonem Titanu

Z. Obermaier

Z. Obermaier

12. 9. 2013 03:00 23

Seznam kapitol

1. Výkonná jako Titan v základu! 2. Představení – slajdy, balení karty 3. Detaily karty 4. Pohled do nitra karty 5. Porovnání karet a specifikace 6. Testovací sestava 7. Syntetické testy, 3D Mark 11, 3D Mark, Unigine Heaven
8. Hry Anno 2070, Assassins Creed III, Battlefield 3 9. Hry Bioshock Infinite, Crysis 3, Dirt Showdown 10. Hry Far Cry 3, Max Payne 3, Metro LL, Tomb Raider 11. Shrnutí výkonu 12. Spotřeba a teploty 13. Přetaktování 14. Závěr

Nejvýkonnější grafikou s jedním GPU je stále ještě Titan od Nvidie, OC edice GeForce GTX 780 jej ale s klidem dohánějí. Karta od MSI přitom nabízí mnohem víc. Základní výkon má jako Titan, je luxusně zpracovaná, skvěle se taktuje, nechybí solidní chladič, výbava pro extrémy a výjimečný vzhled. Přetaktovaná dohání i Radeon HD 7990!

Reklama
MSI GeForce GTX 780 Lightning – kráska s výkonem Titanu
i Zdroj: PCTuning.cz

Než se podíváme na tradičně, nejpropracovanější grafiku Lightning od MSI, začněme krátkou sondou do současného stavu grafického trhu a jeho nejbližší budoucnosti. V tuto chvíli je situace jasná, nejvýkonnější kartou vůbec je Radeon HD 7990, který je s posledními ovladači už konečně jakž takž použitelný alespoň v DX11, kde AMD upravilo problém se špatným vykreslováním snímků. Hráči her pod DX10, DX9 a OpenGL mají ještě smůlu, tam problém odstraněn nebyl, možná časem. Druhou příčku grafického výkonu okupuje skoro už rok a půl stará GeForce GTX 690. Ta je sice použitelnější než dvou GPU karta od AMD, i tak není dobrou volbou, micro-stuttering zcela vymítit nelze. Obě nejvýkonnější karty jsou spíše pro masochisty, kteří zkrátka chtějí hrát "trhaně" a asi jim to nevadí.

První rozumnou, a také třetí nejvýkonnější grafikou je GTX Titan. Monstrózní karta s omračující cenovkou, jedinou vadou je pouze referenční design, kvůli kterému jsem si kartu nekoupil. Pokud by vyšla jako "Lightning", třeba i za 30 000 Kč, beru ji hned. Ale za referenční, odfláknutý design PCB tuto částku dát nehodlám. Na úroveň výkonu Titanu s klidem dosáhne většina OC edicí GeForce GTX 780. Nesmí ho ale v základu překonávat. Nvidia to výrobcům zakázala. Výrobci jsou na různé restrikce ze strany Nvidie zvyklí, u OC edic GeForce GTX 780 je jich také spousta. První podmínka je jasná, OC karta v základu nesmí překonávat referenční Titan. Může být stejně výkonná, ale ne výkonnější. Proto je výkon všech současných OC edic podobný Titanu, ale žádná jej výrazně nepřekonala - i když rezerva pro vyšší takty zde je. Druhé podstatné omezení je ohledně napětí a jeho zvyšování, maximální hodnoty jsou pevně dané (a nízké) a ty vyšší jsou určené jen pro extrémní taktovače se speciálním softwarem. Takže, i s kartou Lightning, není možné zvýšit napětí nad běžné limity ostatních karet. Potřebujete speciální verzi taktovací utility, a ta není veřejně přístupná.

Čtvrtou nejvýkonnější grafikou na trhu je tedy GeForce GTX 780 a její OC verze. Dále už jsou OC verze Radeonů HD 7970 a hromada dalších karet. My dnes otestujeme unikátní kousek, jež nabízí v základu výkon jako GTX Titan, ale navíc má i více než 20 procentní rezervu k dalšímu taktování. Když k tomu připočítáme skvělý chladič, plně regulovatelné otáčky ventilátorů, změnu tří možných napětí, monitoring asi pěti teplot částí karty, vzhled a LN2 featury, máme zde ultimátní kartu jež nemá na trhu konkurenci, postavit se jí může snad jen jediná - EVGA Classified, nikdo jiný. MSI ale nabízí víc, je také dražší a u nás snadno dostupná. Zkrátka a dobře, pokud chcete GeForce GTX 780, není lepší volby než koupě Lightning verze od MSI. Však uvidíte v dnešním testu.

Co nás čeká?

I když je výkon u GeForce GTX 780 vysoký, nic netrvá věčně a změna se možná už blíží. Už za tři týdny představí AMD jádro Hawaii, největší jádro od dob R520. Říkal někdo, že AMD už nebude nikdy dělat velká jádra? - Kdo, že to říkal, AMD? - No jasně, ale není zbytí. 20nm výroba je v nedohlednu, a obměnit dva roky starou nabídku grafik už AMD musí. Vyrobilo tedy veliký čip, s mohutným výpočetním výkonem, což byla priorita. Jádra Hawaii je primárně výpočetní jádro, stejně jako "velký" Kepler GK110. Do herních grafik se pravděpodobně dostane pouze "osekané", strategie je tedy přesně okopírovaná od Nvidie, kdy jádro GK110 je také plné jen v profi kartách a v herních je "osekané". Specifikace jádra Hawaii jsem vám už sdělili, teď jen počkáme na jejich potvrzení a první karty, které by měly dorazit v říjnu. Pak uvidíme, jak se trh změní a jestli bude Radeon D9-X970 výkonnější než GeForce GTX 780, což by pro něj neměl být problém. Však se to už brzy dozvíme. čekání si zkraťme dnešním testem, nejvymazlenější GeForce GTX 780 ...

Historie Lightning od MSI

MSI GeForce GTX 780 Lightning – kráska s výkonem Titanu
i Zdroj: PCTuning.cz

Na slajdu z nejnovější prezentace vidíme "jak šel čas" s grafickými kartami řady Lightning od MSI. Ještě dnes si živě vzpomínám na první z nich, jež dorazila v létě roku 2009. Oním prvním pokusem o ovládnutí trhu s grafikami s vyšší přidanou hodnotou, byla GeForce GTX 260 Lightning. V minulosti zapátrejte zde. Šlo o první kartu vyrobenou hlavně pro extrémní taktovače a nadšence a bylo s ní vytvořeno několik světových rekordů v taktování.

Další kartou jež se nám dostala do ruky, byl legendární Radeon HD 5870 Lightning. Legendární neříkám nadarmo, tato karta doslova rozmetala tehdejší rekordy snad ve všech testech a benchmarcích. Dalším zástupce těchto skvostů pak byla již téměř zapomenutá GeForce GTX 480 Lightning. Její život trval jen několik týdnů, byla nahrazena GeForce GTX 580. Měla ovšem unikátní chladič, který se podruhé už neobjevil.

Dalším, dnes už postarším přírůstkem do této exklusivní rodiny byla GeForce GTX 580 Lightning, jež nás dokonale ohromila a my jsme ji za to v recenzi náležitě ocenili. Radeon HD 6970 Lightning jsme netestovali, nebyl ničím zajímavý. Nešel ani dobře taktovat a jeho extrémní featury byly tedy zcela k ničemu, postrádal také top výkon a byl v podstatě prodejním propadákem. Vloni jsme otestovali skvělý Radeon HD 7970 Lightning a byli jsme z něj nadšení, naprosto geniální karta. Po něm přišla o kousek horší, přesto moc podařená GeForce GTX 680 Lightning, měla výkon a opět se nám dost líbila. Letos jsem vyzkoušeli, naprosto skvělou a tichou GeForce GTX 770 Lightning, jež u nás vyhrála opět ocenění. Jde o jednu z nejlepších "GTX 770" na trhu. Sága Lightning od MSI ale pokračuje, dnes přichází další z mistrovských děl – GeForce GTX 780 Lightning, a už teď říkám, že nás opět nezklamala.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama