MSI GeForce GTX 780 Lightning – kráska s výkonem Titanu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek MSI GeForce GTX 780 Lightning – kráska s výkonem Titanu

MSI GeForce GTX 780 Lightning – kráska s výkonem Titanu | Kapitola 14

Z. Obermaier

Z. Obermaier

12. 9. 2013 03:00 23

Seznam kapitol

1. Výkonná jako Titan v základu! 2. Představení – slajdy, balení karty 3. Detaily karty 4. Pohled do nitra karty 5. Porovnání karet a specifikace 6. Testovací sestava 7. Syntetické testy, 3D Mark 11, 3D Mark, Unigine Heaven
8. Hry Anno 2070, Assassins Creed III, Battlefield 3 9. Hry Bioshock Infinite, Crysis 3, Dirt Showdown 10. Hry Far Cry 3, Max Payne 3, Metro LL, Tomb Raider 11. Shrnutí výkonu 12. Spotřeba a teploty 13. Přetaktování 14. Závěr

Nejvýkonnější grafikou s jedním GPU je stále ještě Titan od Nvidie, OC edice GeForce GTX 780 jej ale s klidem dohánějí. Karta od MSI přitom nabízí mnohem víc. Základní výkon má jako Titan, je luxusně zpracovaná, skvěle se taktuje, nechybí solidní chladič, výbava pro extrémy a výjimečný vzhled. Přetaktovaná dohání i Radeon HD 7990!

Reklama
MSI GeForce GTX 780 Lightning – kráska s výkonem Titanu
i Zdroj: PCTuning.cz

Výkon

Díky vyšším frekvencím jádra má karta od MSI o celých 8 procent vyšší výkon než referenční GeForce GTX 780. Tím se výkon této karty dostal na úroveň výkonu karty GTX Titan. Ovšem nepřekonal jej, což byl záměr. I když tento výkon je sám o sobě fascinující, není to nic proti tomu, jaký nabízí karta další potenciál k taktování a navýšení výkonu. To je důvod zrodu této karty a důvod k její koupi. Pokud chcete GeForce GTX 780, která si po taktování dá "Titána k snídani", je tohle přesně karta pro vás. Na trhu jsou pouze dva srovnatelné produkty, jež o sobě toto mohou tvrdit – tato karta od MSI a levnější kousek od EVGA. Ten je ale po všech stránkách hůře vybaven, přesto stále dobrou alternativou.

Provozní vlastnosti

Tentokrát jsem krapítek zklamán. TwinFrozr IV použitý na GeForce GTX 680/770 Lightning nebo Radeonu HD 7970 Lightning byl nejtišší chladič v nejvyšší třídě, zkrátka bomba. Výměna dvou velkých ventilátorů za tři menší hlučnosti přidala, bohužel. Kartu jsem testoval na stole vedle ucha a už v základu jsem ševelení ventilátorů stále slyšel. Zvuk není nepříjemný, ale slyšíte ho. Taková je karta i v zátěži, i po taktování. Zkrátka chladič není tak tichý jako v minulosti, což je škoda. V uzavřené skříni asi nemusíte mít obavy, ale TwinFrozr IV byl prostě tišší. Naštěstí výrobce přibalil utilitu na snižování otáček ventilátorů, tedy si svou kartu můžete dokonale vyladit. Další vlastnosti jsou solidní, teploty dobré a spotřeba také.

Přetaktování

Tohle je karta zrozená k taktování, brzdit vás bude jen jádro a politika Nvidie zákazu zvýšení napětí nad určitou mez. S mírně zvýšeným napětím jsem dosáhl taktu 1,33 GHz pro jádro a 6,67 GHz pro paměti. Je to nárůst taktu 20 procent pro jádro a 13 procent pro paměti. Výkon takto nataktované karty dosáhl 24 procent nad referenční GeForce GTX 780 a 13 procent nad výkon GTX Titan. S tímto výkonem se karta může v některých nastaveních, i s vyhlazováním, postavit i duálním monstrům GeForce GTX 690 a dokonce i Radeonu HD 7990. Zkrátka tohle je výkon, který už stojí za to a dokonale si ho užijete. Jako já. Přetaktování je tedy skvělé, snad jen ty paměti mohli v MSI osadit lepší, čipy Elpida se ukázaly jako horší pro taktování než originální Samsung.

Osobní názor

Hodnocení dnes nebude snadné, karta má mnoho pozitiv, ale také řádku negativ. Začněme tím negativním. První výtka míří k chladiči, je mi jasné, že mega jádro GK110 neuchladí chladič jako na jádru GK104, ale tři ventilátory byly špatnou volbou – jsou hlučnější než dva větší u minulého chladiče. Zkrátka karta je hlučnější, než jsem čekal a než jsem byl z posledních "Lightning" karet zvyklý. Další problém je LN2 BIOS, prezentace slibuje neomezené TDP, což u mé karty nefungovalo, možná je chyba u mě, možná to výrobce u současné verze ještě nepovolil. Nevím, ale tentokrát to nefungovalo a bylo to vidět jak na spotřebě, tak výkonu. Problém se zvyšováním napětí je jasný, extrémní taktovače to ale trápit nebude, výrobce jim pošle verzi Afterburneru bez limitu, pro běžné uživatele je to ale smůla. Další výtka míří k použitým pamětem, Elpida jsou horší než Samsung, ale možná asi levnější. Škoda, Samsung by kartě slušely lépe. Poslední mínus je cena, ta je opravdu vysoká (18 000 Kč v přepočtu), je to masakr, a podobně vybavená karta od EVGA stojí o dva tisíce méně. No, ale za kvalitu a logo "Lightning" se platí.

Zbytek už jsou jen pozitiva a superlativy. Karta je skvěle zpracovaná, osazená kvalitními součástkami, má vysoký výkon a rezerva k taktování je fenomenální. Hlučnost i přesto, že je vyšší, je stále dobrá a ve skříni o kartě vědět nebudete. Hlavně výkon po přetaktování je bomba, stejně jako možnost monitoringu a ovládání karty skrze utility výrobce. Tohle je karta na kterou jsem dva měsíce čekal, běžnou referenční GeForce GTX 780 bych nekoupil ze stejného důvodu, jako bych nekoupil referenční Titan. Pokud chcete "sedm set osmdesátku", tohle je ta pravá, královna všech GeForce s jádrem GK110.

MSI GeForce GTX 780 Lightning – kráska s výkonem Titanu
i Zdroj: PCTuning.cz

MSI GeForce GTX 780 Lightning – kráska s výkonem Titanu
i Zdroj: PCTuning.cz

Karta MSI GTX 780 Lightning si odnáší nejvyšší ocenění za fenomenální rezervu k přetaktování, vysoký výkon a exkluzivní zpracování.

MSI GeForce GTX 780 Lightning – kráska s výkonem Titanu
i Zdroj: PCTuning.cz

Grafické karty testu zapůjčil MSI Czech republic

MSI GeForce GTX 780 Lightning – kráska s výkonem Titanu
i Zdroj: PCTuning.cz

Monitory pro testování grafik poskytlo HP Czech republic

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama