PCTuning Článek

MSI GeForce GTX 970 Gaming a nový Twin Frozr 5 v testu

Adam Vágner
Adam Vágner
24. 9. 2014 07:00 71 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Výkonný Maxwell za lidovější cenu 2. Twin Frozr 5: co je nového? 3. Detaily 4. Karty ve srovnání 5. Testovací sestava 6. Aliens vs. Predator Benchmark 7. Battlefield 4 8. Bioshock: Infinite, Cliffs of Dover 9. Crysis 3 10. Grid 2
11. Metro: Last Light 12. World of Tanks 9.1 13. Teploty, hlučnost 14. Spotřeba, poměr výkon/watt 15. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 16. Boost u GTX 970: Aliens vs Predator 17. Boost u GTX 970: Bioshock: Infinite 18. Boost u GTX 970: Crysis 19. Přetaktování 20. Závěrečné shrnutí

GeForce GTX 980 je sice skvělá, ale Nvidia si za to nechá také řádně zaplatit, takže o jejím nákupu uvažuje asi jen málokdo. Cena levnější GTX 970 je podstatně přívětivější. Co nabídne levnější highendový Maxwell s cenovkou hluboko pod deset tisíc? A co to udělá, když na takovou kartu přidáte novou generaci chlazení Twin Frozr od MSI?

Reklama
Reklama

V případě spotřeby (respektive příkonu) jsou v grafech průměrné hodnoty, kterých dosahuje celá sestava za určitý časový úsek, nejde tedy jen o špičky nebo měření v konkrétním místě, které může výsledky zkreslovat. U Crysis jde zhruba o minutový úsek měření u statické scény, v případě Aliens vs. Predator jde o průměr za celý průběh posledního šestého průběhu téhož testu v rozlišení 1920 × 1080 bodů.

Spotřebu v úsporném režimu (s uspaným monitorem) vyhrávají díky ZeroCore o pár wattů Radeony. Musím ale upozornit, že u některých modelů už je spotřeba v ZeroCore je vyšší než 3W, které kdysi AMD uvádělo u karet z modelové řady HD 7000.

Spotřeba GTX 970 má asi nejblíže ke kartě, kterou zatím v grafech nemám, protože není doměřená – Radeonu R9 270X Gaming, který má v Crysis průměrnou spotřebu 305 W a v AvP 278,3 W.

I v desktopu je to podobné, žádné dramatické rozdíly.

Musím zdůraznit, že u řady karet úřadovalo PowerTune nebo limity u GPU Boost (včetně testované GTX 980). Takto to vypadalo u R9 280X po zahřátí, kdyby PowerTune kartu nepřiškrtilo podobně jako u R9 285, byl by příkon pod 350 W a necelých 20 W nad novou R9 285:

Následující graf je na celé architektuře Maxwell, která je vyráběná stejným procesem jako ty ostatní, asi to nejšílenější.

Spotřeba GTX 970 je výrazně vyšší než u referenční 980. Důvody jsou minimálně tři – referenční GeForce GTX 980 v tomto testu škrtil limit teplot, GeForce GTX 970 Gaming se ale nepodtaktovala, a navíc je už od výrobce přetaktovaná, což znamená další nárůst spotřeby.

Druhý graf už vypadá o něco lépe, ale rozdíl mezi GTX 980 a GTX 970 je stejně menší, než by měl papírově být. Opět je to ale dáno nejspíš továrním přetaktováním.

Poměr výkon/watt počítám z následujících průměrných snímkových frekvencí:

V následujících grafech je poměr výkon/watt (lepší jsou vyšší hodnoty). Horší poměr výkon/watt než u výkonnějšího modelu je obvyklý – důvodem bývají hlavně vyšší takty grafického čipu (a svou roli může hrát i použití horších kusů GPU než u výkonných modelů).

V Aliens vs. Predator jsou všechny Radeony rovněž svorně na spodních příčkách.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning