MSI GeForce RTX 3090 Suprim X: 420W monstrum v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek MSI GeForce RTX 3090 Suprim X: 420W monstrum v testu

MSI GeForce RTX 3090 Suprim X: 420W monstrum v testu | Kapitola 31

Adam Vágner

Adam Vágner

14. 12. 2020 03:00 102

Seznam kapitol

1. MSI GeForce RTX 3090 Suprim X: představení 2. MSI GeForce RTX 3090 Gaming X: Konstrukce 3. Testovací sestava s Core i9-10900K 4. 3D Mark Fire Strike a Fire Strike Extreme 5. 3DMark Time Spy a Time Spy Extreme 6. Aliens vs. Predator 7. Death Stranding (TAA, DLSS) 8. F1 2020 (TAA, DLSS) 9. Far Cry New Dawn 10. GTA V 11. Metro Exodus, bez ray tracingu 12. Metro Exodus, ray tracing, DLSS 13. Shadow of the Tomb Raider, DXR, DLSS 14. The Division 2 15. The Witcher 3 16. World of Tanks
17. Chování boost v AvP (gaming BIOS) 18. Chování boost v AvP (silent BIOS) 19. Chování boost v F1 2020 (gaming BIOS) 20. Chování boost v F1 2020 (silent BIOS) 21. Boost v Metro Exodus (gaming BIOS) 22. Boost v Metro Exodus (silent BIOS) 23. Boost ve World of Tanks (gaming BIOS) 24. Boost ve World of Tanks (silent BIOS) 25. Spotřeba sestavy 26. Poměr výkon/watt, náklady na provoz 27. Otáčky ventilátorů, Hlučnost 28. Teplota GPU 29. Průměrný výkon 30. Cena, poměr cena/výkon 31. Závěrečné shrnutí

MSI uvedlo na trh první grafické karty z nové modelové řady Suprim cílené na ty nejnáročnější. RTX 3090 Suprim X je extrémní ve všech ohledech, na krev vyhnaný čip ždímá nadoraz. Vysoké takty zajišťuje limit příkonu navýšený z už tak šílených 350 W na ještě šílenějších 420 W. A extrémní nastavení se neobejde bez extrémního chlazení...

Reklama

U podobného produktu se asi nemá smysl tvářit, že jde o řešení určené pro tvůrce obsahu a profesionály, je cílená primárně na hráče. Čistě na hraní lze tuto kartu doporučit asi jen v kombinaci s monitorem nebo televizorem s rozlišením 8K. Vedle většiny panelů s rozlišením 8K dělá i padesátitísícová „investice“ do grafické karty jen zlomek pořizovací ceny celé sestavy. Nic lepšího v takovém případě nepořídíte. Pro solidní hraní v 8K je nutností DLSS, s klasickou rasterizací bez snižování detailů nepochodíte. Ale i takovým bych doporučoval nechvátat, dokud se neukáže, zda Nvidia po novém roce neplánuje nějakou tu 20 GB RTX 3080 Ti, která by i k tomu 8K byla o poznání výhodnější volbou.

Musím zdůraznit, že samotná RTX 3090 je na tom čistě z hlediska poměru cena/výkon děsivě. Karta s doporučenou cenou 42 tisíc a obvyklou tržní cenou kolem padesáti tisíc přináší jen malý nárůst výkonu proti RTX 3080 jen něco pod procent za více než dvojnásobek ceny.

Cenu karty jsem vysloveně tipnul, doporučená cena je 1750 dolarů, což by u nás při započtení DPH znamenalo částku mírně pod 48 tisíc. V cenících najdete cokoliv od 47 800 do 61 tisíc korun, pričemž karty skladem neexistují a větší e-shopy, které obvykle podobných karet dostávají a prodávají nejvíc, zatím ceny neuvádějí.

Ve většině stávajících her, v nichž zatím není po ray tracingu nebo DLSS ani vidu, ani slechu, je na tom Radeon RX 6900 XT z hlediska poměru cena/výkon lépe. Takže pokud vám připadá karta, u níž musíte proti RX 6800 XT připlatit deset tisíc na to, abyste získali 6–8 % navíc, pořiďte si na hry raději RX 6900 XT. A pokud nechcete zbytečně vyhodit deset nebo dvacet tisíc navíc za spíše jednotky procent výkonu navíc, zůstaňte raději u RX 6800 XT nebo RTX 3080.

A pokud nevíte, co s penězmi, můžete zkusit RTX 3090 Suprim X. Bez debat jde o jednu z nejlepších karet na trhu, které můžete pořídit. Nemůžu říct, že je nejvýkonnější nebo nejlepší, protože ani za normálních okolností není šance přímo porovnat všechny špičkové modely grafických karet a vybrat tu nej. U karet s cenovkou kolem padesáti tisíc to platí trojnásob.

K tomu, aby šlo o nejlepší vzduchem chlazenou kartu, má ale slušně našlápnuto. Marně vzpomínám, jestli jsem u některé karty viděl power limit navýšený o 70 W, zcela určitě jsem ale zatím nepotkal jednočipovou 420W grafiku s možností navýšení limitu příkonu na 450 W. To vám při taktování umožní dostat se na takové kombinace taktů a napětí, o kterých si u většiny RTX 3090 můžete nechat zdát.

Vyšším nárokům na chlazení odpovídá i chladič, pro který je obrovský malé slovo. Jde o první grafickou kartu, kvůli níž jsem i ve velké skříni Fractal Define XL musel vytáhnout prostřední klec pro disky, aby se vešla dovnitř.

Karta je trochu v nevýhodě, protože v grafech nemám srovnání s RTX 3090 Founders Edition, ale jen proti přetaktované RTX 3090 Gaming X Trio. Proti ní přináší další dvě procenta výkonu navíc, což není nijak zásadní zlepšení s ohledem na to, že si to vyžádalo zvednout příkon karty o padesát wattů.

Při testování v tichém režimu mě moc nepotěšilo chování regulace otáček ventilátorů. V továrně ji nejspíš ladili tak, aby se karta dostala někam těsně pod hranici 80 °C. To by znamenalo minimální hlučnost při maximálním výkonu. V mém případě už se karta ale přehoupla přes tu osmdesátku a v danou chvíli razazntněji zvednout otáčky, aby se udržela pod nastaveným limitem 83 °C. Kvůli tomu se vždy ke konci průběhu testu dělají v grafech otáček ventilátorů výrazné zuby.

MSI GeForce RTX 3090 Suprim X: 420W monstrum v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Kvůli tomu hlučnost vyšší, než by se na špičkový model slušelo. Karta není nijak zvlášť hlučná, ale je o několik decibelů hlučnější než „obyčejná“ RTX 3090 Gaming X Trio.

Když se vrátíte do kapitol s příslušnými grafy, všimnete si, že už se karta blížila ustáleným teplotám a jen těsně zespodu olizuje hranici 83 °C. Tipuji, že při testování volně na stole nebo běžnější okolní teplotě 21–22 °C by se něco takového nestalo, dost možná by stačilo i mírně zvednout otáčky systémových ventilátorů z nízkých 700–800 ot./min. Ale tento problém jsem chvílemi pozoroval i u úspornější RTX 3080 Founders Edition. V podstatě by mělo stačit lehce poladit nastavení regulace, možná zvednout limit teplot o tři, čtyři stupně Celsia a karta by se udržela kolem přijatelnějších 1500 ot./min, při nichž by zůstala na hodnotách kolem 37 dBA, což by byl na 420W grafiku bezkonkurenční výsledek. Při hodnotách kolem 1700 ot./min už se dostává přes 40 dBA, což je jen lepší průměr.

V Gaming mode už nějaké narážení na teplotní limit opravdu nehrozí, chladič kartu drží kousek nad 70 °C. Ale ventilátory už dělají pořádný průvan a hlučnost připomíná spíše nejlevnější modely než prémiovou kartu.

Příjemně mně překvapily cívky. Ne že by byly tiché, ale u karty s podobnou spotřebou jsem čekal podstatně horší cvrččí koncert. Zvukový projev karty se ale nijak dramaticky nelišil od toho, co běžně slýchám u 270W karet. Takže zase spíš průměr, ale na 420W grafiku luxusní výsledek.

Pořídit podobné monstrum se vymyká zdravému rozumu. Asi moc nemá smysl pořizovat ji na to, abyste k ní přistupovali jako k běžné herní grafice. Ideální je doladit nastavení regulace na míru zbytku sestavy, anebo zbytek sestavy doladit na míru kartě – tím myslím zajistit dostatečný odvod tepla ze skříně. Pak se dopracujete k výsledku, který vám jiné karty nabídnou jen stěží. Nabídne ve všech směrech obrovské rezervy – můžete se dostat na takty, na něž se s jinými modely jen tak nedostanete, můžete ji naopak podvoltovat a dostat se na takové úrovně hlučnosti, na které se s jen tak nějakou RTX 3090 při její spotřebě nedostanete, prostě nadšencům dává nezvykle velký prostor na hraní, ať už se rozhodnou jít cestou maximálního výkonu, nebo co nejnižší hlučnosti. Vždy bude excelovat.

Jestli je nějaká herní grafika, kterou bych opravdu nedoporučoval koupit, je to 420W obluda s cenovkou převyšující padesát tisíc, která má široko daleko suverénně nejhorší poměr cena/výkon. Takže ocenění rozhodně neberte jako doporučení ke koupi, nemá to smysl. Pokud chcete výhodnou kartu, pořiďte si raději RX 6800 XT nebo RTX 3080. Pokud chcete kartu, která vám nějaký pátek vydrží, nejraději vyčkejte na Ampere s vyšší kapacitou pamětí za trochu normálnější cenu.

Ale pokud i navzdory zdravému rozumu chcete a vybíráte nějakou RTX 3090, Suprim X mezi nimi vyčnívá konstrukcí i možnostmi, které nabízí, proto si zaslouží naše ocenění pro nadšence.

Neberte ocenění jako doporučení ke koupi, ale jako doporučení v případě, že i navzdory zdravému rozumu chcete a vybíráte nějakou RTX 3090. Suprim X mezi nimi vyčnívá konstrukcí i možnostmi, které nabízí, proto si zaslouží naše ocenění pro nadšence.

MSI GeForce RTX 3090 Suprim X
KLADY
MSI GeForce RTX 3090 Suprim X: 420W monstrum v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
MSI GeForce RTX 3090 Suprim X: 420W monstrum v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
nejvýkonnější grafická karta i pro hráče na trhu cena
24 GB paměti RTX 3090 je z hlediska poměru cena/výkon extrémně nevýhodná
bez zátěže pasivní chlazení, v zátěži patří k tišším extrémní spotřeba
chladič má velkou rezervu v hůře větrané skříni vyšší hlučnost
tovární přetaktování v režimu Gaming v zátěži hlučná
podpora DX12 Ultimate  
CUDA, DLSS 2.x, ray tracing, Reflex, Broadcast  
výrazně navýšený power limit 420 W s možností navýšení až na 450 W pro dosažení maximálních taktů při přetaktování  
Orientační cena s DPH: 53 000 Kč

RTX 3090 Suprim X je karta bez kompromisů. Je určená pro nadšence, kterým dovolí dostat ze vzduchem chlazené RTX 3090 maximum a neřeší, jestli za to zaplatí extrémní cenou a extrémní spotřebou.

MSI GeForce RTX 3090 Suprim X: 420W monstrum v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama