MSI GeForce RTX 3090 Suprim X: 420W monstrum v testu | Kapitola 3
Seznam kapitol
MSI uvedlo na trh první grafické karty z nové modelové řady Suprim cílené na ty nejnáročnější. RTX 3090 Suprim X je extrémní ve všech ohledech, na krev vyhnaný čip ždímá nadoraz. Vysoké takty zajišťuje limit příkonu navýšený z už tak šílených 350 W na ještě šílenějších 420 W. A extrémní nastavení se neobejde bez extrémního chlazení...
Následující hry jsou testované na nové výkonnější sestavě osazené procesorem Intel Core i9-10900K. Procesor má takt pro všechna jádra nastavený napevno na 4,9 GHz, a protože má s jeho chlazením při tomto nastavení co dělat i špičková Noctua NH-D15, je mírně podvoltovaný.


Procesor je osazený v základní desce MSI MAG Z490 Tomahawk.

Coby paměti slouží čtyři moduly Patriot DDR4-4000 nastavené na takt 4000 MHz s časováním 19-23-23-39-2T.

Zdroj
Protože potřebujeme napájení, které utáhne i více žravějších karet, až je budeme někdy testovat, celé to napájí 1000W zdroj be quiet! Power Zone. Má výhodu, že je i při vyšší zátěži docela tichý, takže nepřehluší ani tiché grafické karty.

Skříň
Komponenty jsou osazené ve skříni formátu big tower od Fractal Design Arc XL. Kromě spousty prostoru i na nejdelší karty a dostatku pozic pro karty i na 4-way SLI se díky konstrukci dvířek hodí pro časté otevírání.

¨
Systémové chlazení
Protože výrobce se skříní dodává pouze tři ventilátory, systémové chlazení jsem doplnil čtveřicí 135mm ventilátorů Zalman. Ve skříni je tedy celkem sedm ventilátorů. A na co tolik? Aby i při nízkých otáčkách zajistily dostatečné proudění vzduchu, které stačí na uchlazení multi-GPU z výkonnějších karet.

Pro regulaci otáček systémových ventilátorů i ventilátorů chladiče procesoru a monitoring teplot vzduchu u vstupních ventilátorů slouží další produkt od Zalman regulační panel ZM-MFC3. Otáčky systémových ventilátorů jsou v závislosti na umístění (a hlučnosti) nastavené na 720 a 780 ot./min. Při nich sice nejsou neslyšné, ale jsou poměrně tiché a podstatně tišší než drtívá většina grafických karet v zátěži. Umožňují tak během testování bezpečně rozlišit po sluchu chladič grafické karty od ostatních komponent a sledovat její chování při běžné zátěži.

Monitor
Pro testování využíváme 27" monitor BenQ BL2710PT. Jeho displej má rozlišení 2560 × 1440 bodů, což je standard, který díky cenové dostupnosti připadá v úvahu jako lepší alternativa pro už superlevné LCD s plným HD rozlišením 1920 × 1080 bodů.

Tento monitor je primárně určený pro nasazení v profi sféře (je navržený pro CAD/CAM). Má panel s technologií AHVA, pokrývá 100 % barevného prostoru sRGB a je vybavený řadou technologií, které zlepšují ergonomii při práci. Z nich zmíním technologii flicker-free, která eliminuje blikání podsvícení při sníženém jasu (jas LED pro podsvícení není regulovaný pomocí PWM), senzor pro automatickou úpravu jasu v závislosti na světelných podmínkách, podstavec se širokým rozsahem možností polohování včetně pivotu s automatickým otáčením obrazu po otočení panelu nebo třeba hub USB 3.0 s dvojicí snadno dostupných konektorů po straně rámečku.
Pro naše účely je ale nejpodstatnější to, že nabízí kýžené rozlišení potřebné pro testování výkonných karet a kombinaci všech běžně využívaných vstupů VGA, DVI, HDMI a DisplayPort.
Asus PB287Q pro testy ve 4K
Pro testy v rozlišení 4K pak využíváme herní TN monitor Asus PB287Q zapojený přes DisplayPort.
