Na cestě k Atari: Syzygy a první videohra
Článek Na cestě k Atari: Syzygy a první videohra

Na cestě k Atari: Syzygy a první videohra

Pavel Tronner

Pavel Tronner

8. 12. 2016 03:00 3

Seznam kapitol

1. Od magnetofonů k televizorům 2. Připravte si drobné... 3. Syzygy 4. Nutting Associates 5. Computer Space 6. Štastný rozchod s Nutting Associates

„Přijeli kolotočáři! A mají tam videohry!“ To byla pro nás kluky v 80. létech jedna z nejzajímavějších informací, kterou jsme se mohli dozvědět. Maringotku s videohrami jsme obvykle zcela zaplnili a na videoherní automaty se stály fronty. Škemrání doma o další a další koruny se stalo každodenním sportem. Jak se rodily arkádové automaty?

Reklama
Reklama

My jsme v osmdesátých létech v maringotcenepřemýšleli o tom, kdy se vlastně první videohra objevila. A že za ní stála firma s naprosto šíleným názvem – Syzygy.

Za tím tehdy zcela převratným nápadem stáli původně dva zaměstnanci firmy Ampex, která v polovině dvacátého století patřila k lídrům v nahrávacích technologiích. Právě Ampex vrhl na trh první dostupný magnetofon a později stál i za prvními studiovými videorekordéry. Toto jméno znamenalo v televizní technice punc prvotřídní kvality.

Na cestě k Atari: Syzygy a první videohra


By Sverma -

Own work

, CC BY-SA 4.0, Link

Za firmou s tím zmíněným zkomoleným názvem stáli dva tvůrci nového zábavního průmyslu. A stejně jako se mělo stát pravidlem i v budoucnu, konkrétně u firmy Apple, i u Syzygy, z níž vzniklo slavné Atari, byl jeden z těchto tvůrců skvělým inženýrem, zatímco ten druhý především vizionářem a vůdcem.

Ted Dabney, neboli Samuel Frederick Dabney Jr., se v mnohém podobal Stevu Wozniakovi. Byl výtečným inženýrem, který televizní technice rozuměl naprosto perfektně. Leč byl spokojen se svým místem ve vývojovém oddělení Ampexu a sám by se do ničeho nového nepustil. V Ampexu se za ta léta, která v něm strávil, opravdu hodně naučil, a to nejen o televizní technice, ale i o vytváření obvodů s pomocí tranzistorů a integrovaných obvodů, což se mu mělo v budoucnu velice hodit.

Nolan Bushnell

V roce 1968 se jeho kolegou stal čerstvý absolvent University of Utah, šestadvacetiletý Nolan Bushnell. Navzdory věkovému rozdílu se brzy spřátelili, k čemuž přispěl i fakt, že měli děti podobného stáří. Nolan jakožto absolvent pochopitelně nemohl být zván odborníkem, ale rychle se učil a Ted byl v tomto ohledu skvělým lektorem. Výhoda Nolana spočívala ve faktu, že jakožto nováčka na poli televizní techniky jej napadaly možnosti, které staří harcovníci prostě nebrali v úvahu. Někdy, pravda, šlo o nápady, které nebyly realizovatelné. Jindy se ale uskutečnit daly. Jen s tím zkrátka doposud nikdo nepřišel.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning