Na cestě k Atari: Syzygy a první videohra
Článek Na cestě k Atari: Syzygy a první videohra

Na cestě k Atari: Syzygy a první videohra

Pavel Tronner

Pavel Tronner

8. 12. 2016 03:00 3

Seznam kapitol

1. Od magnetofonů k televizorům 2. Připravte si drobné... 3. Syzygy 4. Nutting Associates 5. Computer Space 6. Štastný rozchod s Nutting Associates

„Přijeli kolotočáři! A mají tam videohry!“ To byla pro nás kluky v 80. létech jedna z nejzajímavějších informací, kterou jsme se mohli dozvědět. Maringotku s videohrami jsme obvykle zcela zaplnili a na videoherní automaty se stály fronty. Škemrání doma o další a další koruny se stalo každodenním sportem. Jak se rodily arkádové automaty?

Reklama
Reklama

Computer Space

Nolan dal v Ampexu výpověď, což jeho šéf naprosto nechápal, nicméně Ted zůstal a na hře pracoval pouze po večerech. Bylo to nesmírně náročné, neboť šlo o zcela průkopnickou práci. Vše bylo řešené pouze logickými obvody, hardwarem, jelikož hra nebyla nijak programovatelná. Ted se postupně naučil s pomocí pole diod vytvářet obrazy na obrazovce a dokonce s nimi rotovat. Nolan tento „hardwarový algoritmus“ vylepšil o myšlenku zrcadlení, pomocí kterého bylo možné využít pouze čtyři obrázky rotující rakety a pomocí horizontálního a vertikálního zrcadlení z nich udělat potřebných 16.

Pokračovalo se dále – lodí bylo více, dokázaly se honit po obrazovce, střílet po sobě a Nolan donutil Teda aby vymyslel i speciální obvody generující zvuky explozí. Nolan mezitím pracoval na primitivní umělé inteligenci nepřátel, kteří dokázali střílet směrem ke hráči, pronásledovat jej a uhýbat před jeho střelami. Kromě toho dával dohromady finální výkresy základní desky celé videohry a samozřejmě se je snažil maximální optimalizovat pro masovou a levnou výrobu.

Hlavní tester celé hry byla Tedova dcera Terri, která trávila hodiny u obrazovky a zkoušela se svou raketkou létajícím talířům uniknout. Malé dítě dokázalo mnohem lépe než dospělí velice rychle ovládnout moderní technologii a bylo jí fascinováno. To mělo poněkud špatný vliv na vývoj, protože oba tvůrci došli k závěru, že co zvládne malé dítě, zvládnou ještě lépe i dospělí, takže hru udělali těžší, než mohla být. Jak se ukázalo, opak byl pravdou.

Nolan kromě jiného zajistil zcela převratný a futuristický vzhled celé hry – namísto běžných hranatých kovových a dřevěných rámů byla jejich skříň zaoblená, barevná, laminátová, působila skutečně vesmírně – takže se nelze divit pojmenování Computer Space. I v Nuttingu měli ze hry dobrý pocit, doufali, že tohle bude velký hit.


By Source (WP:NFCC#4), , Link

Prodalo se zhruba tisíc automatů, jenže pak udělal Bill Nutting nepochopitelný krok – vyhodil úspěšného šéfa obchodu, který měl z každého prodaného kusu dle jeho názoru příliš vysokou provizi. Od té chvíle prodej vázl a prodalo se už jen asi 500 kusů, což tehdy nebylo nic moc.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning