Na cestě k Atari: Syzygy a první videohra
Článek Na cestě k Atari: Syzygy a první videohra

Na cestě k Atari: Syzygy a první videohra

Pavel Tronner

Pavel Tronner

8. 12. 2016 03:00 3

Seznam kapitol

1. Od magnetofonů k televizorům 2. Připravte si drobné... 3. Syzygy 4. Nutting Associates 5. Computer Space 6. Štastný rozchod s Nutting Associates

„Přijeli kolotočáři! A mají tam videohry!“ To byla pro nás kluky v 80. létech jedna z nejzajímavějších informací, kterou jsme se mohli dozvědět. Maringotku s videohrami jsme obvykle zcela zaplnili a na videoherní automaty se stály fronty. Škemrání doma o další a další koruny se stalo každodenním sportem. Jak se rodily arkádové automaty?

Reklama
Reklama

Nutting Associates

Oba byly z těch možností nadšení a nenapadlo je nic jiného, než svůj nápad nabídnout mateřské firmě. Co kdyby se Ampex kromě nahrávací techniky pustil i do videoher? Jenže firma neměla zájem. Něco tak primitivního a neprofesionálního nepřipadalo v úvahu. Hm. Ale co dál? Neměli finance na další pokračování a co čert nechtěl, všechny jim známe firmy, které vyráběly herní automaty, sídlily v Chicagu, což bylo z Kalifornie trošku z ruky.

Zasáhla náhoda. Jednoho dne si Bushnell nechával spravit chrup a při této rozkošné zábavě líčil svému zubaři potíže s hledáním investora pro výrobu první videohry. Ten mu doporučil kontaktovat jiného z jeho pacientů, obchodního ředitele malé kalifornské firmy Nutting Associates, která se výrobou automatů taktéž zabývala. Ta už cosi podobného videohrám vyráběla – šlo o automaty Computer Quiz a I.Q.Computer, kde se vám na obrazovce objevovala série otázek a vy jste na ně odpovídali. No, něco takového se mohlo ujmout jedině v Kalifornii plné studentů z mnoha vysokých škol...

Když se této firmě ozval Nolan a nabídl jí vývoj zcela nové, přelomové videohry, nelze se divit, že něco takového znělo lákavě. Firma hledala nové možnosti, nějaký nový velký hit. Nolan byl ovšem v podobné pozici, jako mnohem později Bill Gates při jednání s IBM. Nabízel něco, co ve skutečnosti neměl a tušil jen zcela matně, že by to mělo být možné vytvořit.

Navzdory zcela vágním příslibům, jelikož zatím dokázali s Tedem pouze hýbat svetelnou skvrnou po obrazovce, navzdory faktu, že o případné hře hovořil jen jako o „rocket ship game“ bez nějaké konkrétnější představy, jak by vlastně měla vypadat, tak navzdory tomu všemu si plácli. A kdyby jen to. Nutting Associates souhlasili s licencováním technologie, nikoliv s její koupí. To právě Bushnell chtěl. Chtěl prodat jeden konkrétní automat, ale mít přitom možnost technologii dále rozvíjet a prodávat v automatech dalších. Konečná dohoda zněla na 5% podíl ze zisku ze všech umístěných automatů, přičemž Nutting je vyrobí, leč na jejich vývoj nijak nepřispěje. Firma vlastně nic moc neriskovala, protože kdyby to nevyšlo, tak o nic nepřijde.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning