navody-herni-delo-se-spotrebou-notebooku-ladime-napajeni
PCTuning Článek

Návody: Herní dělo se spotřebou notebooku. Ladíme napájení

Z. Obermaier

Z. Obermaier

24. 6. 2011 13:00 31

Seznam kapitol

1. Herní počítač se spotřebou notebooku 2. Systém s Core i5-2500K 3. Profily s Core i5-2500K 4. Výsledky systému s Core i5-2500K 5. Kolik tedy ušetříme? 6. Závěr

V druhém díle článku o snižování spotřeby stolních počítačů se podíváme, jak dostat herní stroj s procesorem Core i5-2500K a GeForce GTX 580 na spotřebu srovnatelnou s kancelářským počítačem. Nevěříte? Ale ano, je to skutečně možné. S takovým strojem ušetříte tisíce korun ročně a stále si zahrajete na plné pecky.

Reklama
Reklama
Návody: Herní dělo se spotřebou notebooku. Ladíme napájení

V prvním díle našeho volného cyklu o snižování spotřeby, došlo u některých čtenářů k nepochopení smyslu článku, zde ho tedy musím hned v úvodu více rozvést. První ani druhý díl nejsou nákupním průvodcem „jak postavit úsporný stroj“. Takový článek máme teprve v plánu. Nám šlo právě o opak, jak snížit spotřebu stávajícího, výkonného počítače a tím ušetřit nejen peníze, ale také životní prostředí. Počítač totiž nevyzáří tolik odpadního tepla a také zprostředkovaně sníží emise CO2 do ovzduší.

Myšlenka by mohla být třeba tato: koupil jsem si výkonné komponenty a po prvních týdnech euforie a radosti z masivně přetaktované sestavy se dostavilo mírné vystřízlivění. Uživatel najednou začne přemýšlet trochu více nad svým počínáním. Uzná, že extra vysoké přetaktování grafické karty a procesoru se zvýšeným napětím vlastně k surfování nepotřebuje a v tuto chvíli počítač „žere“ spoustu wattů zcela zbytečně. Tím se více zahřívá, je hlučnější a hlavně přijde dráž.

V dnešní době je vytvoření profilů pro přetaktování, nebo naopak podtaktování jednoduché. Každá, i nejlacinější deska, umí ukládat v BIOSu profily pro různá nastavení. U dražších modelů to umí i software v systému. Například desky Asus umí profily nahrávat stiskem jediného tlačítka. Zkrátka jde o triviální záležitost, a jak si ukážeme, ten jeden klik navíc se vám bohatě vyplatí nejen po finanční stránce. Stejné je to s grafickou kartou, které lze také vyrobit profily s různými hladinami napětí a frekvencemi.

„Podvoltování“ komponent a tím dosažení nejnižší možné spotřeby, má v počítačích stejně dlouhou tradici jako přetaktování v honbě za co nejvyšším výkonem. U starších generací procesorů a grafik byl ale jeden zásadní problém, snížení frekvencí a napětí se u některých (třeba dvoujádrových) procesorů tak krutě podepsalo na výkonu, že se z počítače stal doslova „hlemýžď“. Počítač byl sice úsporný, ale také líný. To s dnešními moderními čipy se čtyřmi a více jádry nehrozí, i nejnižší frekvence je stále dost výkonná na spoustu běžných činností. Zkrátka doba konečně dospěla k pořádnému podtaktování bez markantní ztráty výkonu.

Jak jsem tedy slíbil v první části našeho seriálu o spotřebě, dnes se zaměřím na jednu konkrétní sestavu a tu dostanu až na nejnižší možnou spotřebu co lze dosáhnout. Snížíme napětí a frekvence na hranici funkčnosti, ale stále se zachováním stoprocentní stability. S tím také bude souviset měření výkonu. 

O kolik se sníží spotřeba vůči naopak silně přetaktovanému počítači bude jasně patrné. Jak se ale sníží uživatelský komfort a výkon? Bude počítač vůbec použitelný a neztratí ze svého výkonu moc? I na tyto otázky dnes najdeme odpověď. Jsou stejně důležité jako zmíněný finanční a další benefit. Jako oběť pro naše pokusy poslouží procesor Intel Core i5-2500K osazený na hráčské desce MSI Big Bang P67 Marshal spolu s nenasytnou grafikou GeForce GTX 580.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning