navody-herni-delo-se-spotrebou-notebooku-ladime-napajeni
Článek Návody: Herní dělo se spotřebou notebooku. Ladíme napájení

Návody: Herní dělo se spotřebou notebooku. Ladíme napájení | Kapitola 3

Z. Obermaier

Z. Obermaier

24. 6. 2011 13:00 31

Seznam kapitol

1. Herní počítač se spotřebou notebooku 2. Systém s Core i5-2500K 3. Profily s Core i5-2500K 4. Výsledky systému s Core i5-2500K 5. Kolik tedy ušetříme? 6. Závěr

V druhém díle článku o snižování spotřeby stolních počítačů se podíváme, jak dostat herní stroj s procesorem Core i5-2500K a GeForce GTX 580 na spotřebu srovnatelnou s kancelářským počítačem. Nevěříte? Ale ano, je to skutečně možné. S takovým strojem ušetříte tisíce korun ročně a stále si zahrajete na plné pecky.

Reklama
Reklama

Profil 1

Návody: Herní dělo se spotřebou notebooku. Ladíme napájení

Návody: Herní dělo se spotřebou notebooku. Ladíme napájení

První modelovou sestavu a nastavení jsem pojmenoval jednoduše Profil 1. V tuto chvíli jsem nechal vše na automatickém nastavení. Deska si sama zvolila všechny úsporné funkce, jsou zapnuté všechny externí řadiče a čipy. Procesor podporuje snižování výkonu a spotřeby, také ale výkon zvyšuje pomocí funkce Turbo. Paměti v tuto chvíli pracují na frekvenci 1333 MHz při běžném napětí. Stejně tak všechny komponenty desky, prostě vše je na „Auto“. V operačním systému je zvolen profil Balanced.

Návody: Herní dělo se spotřebou notebooku. Ladíme napájení

Na defaultu byla také grafická karta. Ta je řízena ovladačem a snižuje spotřebu v klidu, včetně napětí. Frekvence jsou zcela referenční a při zátěži se i úroveň napětí automaticky zvyšuje. Na tomto nastavení má počítač zcela normální výkon, vše pracuje na svých daných frekvencích a taktech. Uživatel si zde užívá vyvážené kombinace výkonu a solidní spotřeby.

Profil 2

Návody: Herní dělo se spotřebou notebooku. Ladíme napájení

Druhý modelový systém je přetaktovaný počítač na své maximum. Procesor pracuje na 5 GHz s napětím 1,48 V. Paměti tikají na frekvenci 1866 MHz s napětím 1,7 V a i další části procesoru a desky pracují se zvýšenou hladinou napětí. Všechny úsporné funkce jsou vypnuté a v operačním systému je navolen režim High Performance. Tento systém jsem nazval Profil 2.

Návody: Herní dělo se spotřebou notebooku. Ladíme napájení

U přetaktovaného stroje musí být nataktovaná i grafická karta. Ze základní frekvence 775/4000 MHz jsem ji přetaktoval na 900/4400 MHz. K tomu jsem musel zvýšit napětí jádra na 1,112 V. Spotřeba takto nastaveného počítače je proti té předchozí doslova „brutální“. Výkon ale narostl o desítky procent, v aplikacích i hrách. Tohle je počítač nadšeného hráče s maximálním výkonem i spotřebou.

Profil 3

Návody: Herní dělo se spotřebou notebooku. Ladíme napájení

Třetí, pro nás dnes nejdůležitější, profil je se všemi napětími sníženými na minimum. Procesor pracuje se všemi čtyřmi jádry na frekvenci 1600 MHz a napětí 0,8 V. Snížil jsem i všechny jeho další napětí (viz předchozí kapitola). Paměti jsem ponechal na taktu 1333 MHz ale napětí snížil na 1,35 V. Vypnul jsem všechny nepotřebné externí čipy a kontroléry. V operačním systému pak zapnul úsporný režim, stejně tak v BIOSu desky.

Návody: Herní dělo se spotřebou notebooku. Ladíme napájení

Spolu s maximálně sníženou spotřebou pamětí a procesoru, jsem musel také donutit grafickou kartu k rozumnější spotřebě. Snížil jsem napětí jádra na 0,824 V a adekvátně snížil frekvence pamětí i GPU. Takto upravený systém jsem podrobil zkoumání stability v několika hrách a testech. Vše bylo stabilní. Tento počítač je maximálně úsporný, ovšem nabízí také nejnižší výkon. O kolik zaostává v herních testech a aplikačním výkonu, zjistíme už v další kapitole.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning