Návody: Jak efektivně odladit power management I.
PCTuning Článek

Návody: Jak efektivně odladit power management I.

Z. Obermaier

Z. Obermaier

1. 6. 2011 03:00 54

Seznam kapitol

1. I úspora energie má své normy 2. ACPI – globální systém 3. ACPI – režimy po „uspání“ počítače 4. ACPI – stavy zařízení 5. ACPI – stavy procesoru CPU 6. Testovací systémy
7. Systém Phenom II X6 1100T 8. Systém Core i7-990X 9. Systém Core i5-2500K 10. Shrnutí výsledků – kolik ušetříte? 11. Závěr

Kolik hodin denně běží vaše sestava? A kolik hodin z tohoto čísla běží na plný výkon? Internet, filmy a poslech hudby tvoří drtivou většinu úloh, které za den vás počítač obslouží. Je přitom úplně zbytečné, abyste film přehrávali s procesorem taktovaným na 4 GHz. Ukážeme si, jak zachovat výkon, odladit spotřebu a ušetřit klidně tisíce korun ročně.

Reklama
Reklama
Návody: Jak efektivně odladit power management I.

Začněme sestavou postavenou na procesoru od AMD, konkrétně jde o nejvyšší současný model - šestijádrový Phenom II X6 1100T s frekvencí 3,3 GHz a Turbem kdy tři jádra mohou mít takt 3,7 GHz. I když jsou na trhu v podobné cenové hladině už dnes lepší volby, stále jde o oblíbené řešení a do srovnání patří. Já jsem nastavil systém s těmito parametry:

Návody: Jak efektivně odladit power management I.

Všechny takto nastavené systémy jsem prověřil v několika scénářích: První je režim idle (klidový stav). V tomto případě jsem nechal počítač několik minut po startu jen tak běžet, až do ustálení na stabilní hodnotě. Zde připomínám, že použitá grafika není zrovna nejúspornější a při použití méně nenasytného modelu jsem měl až o 33W nižší hodnotu. To uvádím pro ty z vás, jež se pod články ptají, proč je naše klidová spotřeba vyšší než je obvykle v recenzích prezentováno. Stejnou grafiku jsem ale použil ve všech testech, je tedy plně srovnatelná.

Druhý režim představuje kombinace vysoké zátěže. Nejprve jsem přehrával HD video, a zároveň komprimoval procesorem archív, spustil Cinebench pro plnou zátěž CPU a chvilku hrál náročnou hru Witcher 2. Ze všech těchto testů jsem udělal průměr jež představuje typicky vysokou zátěž. I tak jde stále spíše o procesorovou zátěž, grafická karta se podílí na výsledku jen z jedné čtvrtiny, každý z vás má jinou a nemohu tedy toto měření nějak zobecňovat.

Poslední režim byl běžná zátěž, která je pro většinu z vás doma převažující. Brouzdal jsem po webu, kde jsem přehrával HD videa na Youtube, klikal na články moderních webů postavených na Java a Flashi. Spotřebu jsem zaznamenával po dobu celého testu a napsal průměrnou hodnotu z několika měření. Podívejme se, jak to dopadlo ...

Návody: Jak efektivně odladit power management I.

Pokud budete nadšený uživatel, jež si právě zakoupil nový procesor - přetaktoval ho na maximum se zvýšeným napětím, a užíváte si jak je váš počítač rychlý, možná vás pohled na spotřebu krapet zchladí. V klidu je totiž spotřeba takového počítače o 37W vyšší než když vše necháte na defaultu. V zátěži pak spotřeba naroste o 65W a při brouzdání webem o 44W. Říkáte si, že je to málo? - Přesvědčíme vás o opaku ve shrnující kapitole, kde si přepočítáme Watty pěkně na skutečné peníze.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning