Nejvýkonnější SSD OCZ Vertex 4 – štika s Indilinx Everest 2
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Nejvýkonnější SSD OCZ Vertex 4 – štika s Indilinx Everest 2

Nejvýkonnější SSD OCZ Vertex 4 – štika s Indilinx Everest 2 | Kapitola 2

Tomáš Hort

Tomáš Hort

20. 6. 2012 03:00 50

Seznam kapitol

1. Nový firmware ukazuje potenciál 2. Specifikace a vlastnosti řadiče Indilinx Everest 2 3. Představení OCZ Vertex 4 4. Update firmware – OCZ Toolbox 5. Testovací metodika a sestava 6. Výsledky testů 7. Testy malých souborů I. (nejdůležitější)
8. Testy malých souborů II. (důležité) 9. Sekvenční testy (málo důležité) 10. Počet operací za sekundu (IOPS) 11. Přístupová doba 12. Bodové hodnocení a syntetické testy 13. Praktické testy 14. Spotřeba, cena, hodnocení, klady a zápory

Vyšel o dva měsíce dříve než se čekalo, ale až nový firmware z něj udělal to, čemu se dá říkat nová vlajková loď OCZ. Nový Vertex 4 s řadičem Indilinx Everest 2 dosahuje stejných výsledků se všemi druhy dat a je aktuálně nejrychleji zapisujícím 2,5" SSD na trhu. Velmi přesvědčivým argumentem je navíc pětiletá záruka!

Reklama

Není Indilinx jako Indilinx

Specifikace a vlastnosti nového řadiče načnu stejně jako předchozí kapitolu zajímavým příběhem. Na začátku dubna, tedy těsně po urychleném vydání OCZ Vertex 4 prosákla na internet informace, že nové řadiče Indilinx Everest od OCZ vychází zřejmě velmi úzce z řadičů Marvell. Nejrychleji se zpráva rozšířila z Anandtechu, kde nejdříve novinka říkala pouze to, že to tak zřejmě je, ale za dva měsíce už prošla několika úpravami a informace už jsou mnohem detailnější.

Aktuálně už krátký článek hovoří o tom, že oba řadiče, tedy Everest 1 (Octane a Petrol) i Everest 2 (Vertex 4 a Agility 4) jsou přeznačené řadiče Marvell s vlastním firmwarem Indilinx. Anand se nebojí jít i do detailu, který však přímo potvrzený není, že Everest 1 je Marvell 88SS9174 s lehce vyšší frekvencí, který známe například z Crucialu M4 nebo Intelu 510, a Everest 2 by mohl být nový a zatím ještě nikde nepoužitý Marvell 88SS9187.

Nejvýkonnější SSD OCZ Vertex 4 – štika s Indilinx Everest 2
i Zdroj: PCTuning.cz

Těmito informacemi padají všechny dohady o tom, jak mohlo OCZ vyvinout za tak krátkou dobu konkurenceschopný řadič Everest a ještě ve dvou revizích. OCZ oficiálně potvrdilo úzkou spolupráci s Marvellem, avšak podrobnosti neuvedlo. Prohlášení můžeme najít například na webu tomshardware.com.

Vzhledem k výše zmíněnému a k tomu, že podrobněji uspořádaná data o Everestu 2 zatím nejsou ani na webu výrobce Indilinx, je potřeba sebrat informace různě po tiskových zprávách či přímo na webu OCZ, kde je ale informací poměrně dost, takže se neváhejte kouknout. OCZ si připravilo i krátké video, které shrnuje to, co OCZ Vertex 4, resp. Indilinx Everest 2 umí:

Podrobnější informace o řadiči najdeme například v oficiální tiskové zprávě zde, ze které bych vybral nejdůležitější vlastnosti Everestu 2:

  • řadič podporuje všechny běžné druhy NAND flash pamětí a navíc i ještě nepoužívané s 1X nm technologií výroby a TLC NAND flash

  • řadič má maximálně osm kanálů k NAND flash pamětem s 16násobným prokládáním dat

  • řadič podporuje osazení až 1 GB vyrovnávací DRAM cache DDR2 / DDR3 o frekvenci 800 MHz

  • maximální sekvenční rychlost čtení / zápis je 535 MB/s při použití synchronních NAND flash

  • maximální rychlost zpracování 4kB souborů při čtení je 95 000 IOPS, při zápisu 85 000 IOPS

  • nejnižší přístupová doba ke čtení souborů je 0,043 ms a k zápisu 0,026 ms

  • řadič podporuje všechny důležité technologie pro běh SSD - například TRIM, garbage collection, statický i dynamický wear-leveling, NCQ, šifrování dat AES-256, pokročilé ECC kontroly chyb

  • podporuje technologii Ndurance 2.0 - management NAND flash čipů snižující opotřebování

Toto jsou nejdůležitější informace, které budou stačit většině čtenářů, kteří chtějí vědět o řadiči něco více. Kdo by chtěl nastudovat ještě podrobnější specifikace, má to možnost udělat přes odkazy, které do textu dávám. V tiskové zprávě je toho poměrně hodně, přidávám také odkaz na .pdf s vysvětlením technologie Ndurance 2.0, na kterou OCZ hodně upozorňuje a hodně na ní zakládá marketing. Je to vlastně takový souhrn všech technologií, které zajišťují menší opotřebovávání a ochranu NAND flash buněk.

Nejvýkonnější SSD OCZ Vertex 4 – štika s Indilinx Everest 2
i Zdroj: PCTuning.cz

Nakonec uvádím blokový diagram řadiče Everest, tedy předchůdce Everestu 2 v OCZ Vertex 4, který ukazuje, z čeho se čip skládá a co umí. Nový blokový diagram k Everestu 2 zatím na stránkách výrobce není, ale tento až na maličkosti například v podobě Ndurance místo Ndurance 2.0 odpovídá.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama