Neskutečná designová pecka! Test skříně Fractal Design North | Kapitola 3
Seznam kapitol
Dřevo, leštěná ocel, mosaz a kůže. To jsou typické materiály používané u nábytku. Najdeme je však i u detailů nové počítačové skříně výrobce Fractal Design, jenž tak rozšiřuje svou nabídku modelů s atraktivním designem hodícím se i do obývacích pokojů, kde dokonale zapadnou mezi ostatní kusy nábytku.
Do interiéru skříně Fractal Design North se podíváme nejprve z její levé strany. Bočnici z děrovaného plechu uvolníme vyšroubováním dvojice šroubů na její zadní hraně a poté ji snadno odejmeme zatažením směrem vzad.
Potřebnou pevnost bočnice zajišťuje podkladní plechový rám s kotevními prvky, k němuž je děrovaný plech po obvodu upevněn pomocí ohnutých výstupků. Plastová fólie na spodním okraji bočnice slouží k ochraně styčných ploch během přepravy.
U podkladního plechového rámu bočnice jsem naměřil poměrně velkou tloušťku plechu cca 1,0 mm. U milimetrových otvorů děrovaného plechu lze pochopit, že zde nenacházíme žádné další opatření proti průniku prachu do interiéru skříně.
Pro lepší přístup do útrob skříně lze také snadno odejmout přední díl bočnice z plného plechu. Po uvolnění jediného fixačního šroubu a bočních zámků postačí za tento díl zatáhnout ve směru k zádi šasi.
Zcela volný vnitřní prostor skříně pojme základní desky až do velikosti klasického formátu ATX. Věžový chladič procesoru může mít výšku až 170 mm, pokud bychom však nad něj umístili standardně dodávaný držák dvojice bočních ventilátorů, výška chladiče by se tím omezila na pouhých 145 mm. Pro grafickou kartu je ve skříni k dispozici prostor délky 355 mm.
Pevnou součástí šasi je tunel na dně skříně, který je určen k instalaci napájecího zdroje ATX do délky až 255 mm, a také dvou standardně dodávaných držáků disků, při jejichž současném použití se prostor pro zdroj zkrátí na 155 mm. Strop tunelu je v místě napájecího zdroje hustě perforován, což umožňuje jeho instalaci i v obrácené poloze ventilátorem dovnitř skříně, případně použití pasivně chlazeného zdroje.
V přední části je strop tunelu ve dvou úrovních zkrácen, konkrétně ve vzdálenosti 36 mm a 81 mm od čelní stěny s ventilátory.
Otevřené koncepci skříně s volným průchodem chladícího vzduchu odpovídá také konstrukční řešení zadní stěny šasi s bohatým děrováním. Obdobně jsou děrovány i samostatné záslepky pozic PCIe pro rozšiřující karty. Na záď skříně lze osadit jeden ventilátor do velikosti 120 mm.
Přední stěna šasi je určena pro instalaci až trojice 120mm ventilátorů, případně dvojice 140mm ventilátorů. Z výroby se zde nachází dva 140mm značkové ventilátory Aspect 14 PWM. V případě použití vodního chlazení lze na čelo šasi instalovat radiátor až do velikosti 360 mm.
Podrobné specifikace ventilátorů Aspect 14 PWM uvádí následující tabulka.
Prozatím zcela volný strop šasi je uzpůsoben pro montáž dvojice 120/140mm ventilátorů. V případě radiátoru vodního chlazení jsme však omezeni velikostí 240 mm. Může za to zřejmě hlubší prolis ve stropě, který podle mě zbytečně brání instalaci delšího radiátoru. Zde však zřejmě převládla estetika dělené konstrukce stropu nad zvýšenou užitnou hodnotou.
Přepážka pod základní deskou (tray) se za čelem skříně zvedá do vyšší úrovně, což umožňuje lepší organizaci kabeláže v jinak stísněném prostoru na opačné straně přepážky. Výrobce přitom umístil otvory pro protažení kabelů chytře do šikmého přechodu mezi výškovými úrovněmi přepážky. Nechybí zde ani kvalitní gumové průchodky.