Neutrácejte zbytečně – výkonem stačí levnější DDR3 paměti
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Neutrácejte zbytečně – výkonem stačí levnější DDR3 paměti

Neutrácejte zbytečně – výkonem stačí levnější DDR3 paměti | Kapitola 10

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

9. 8. 2011 03:00 64

Seznam kapitol

1. Zvýší rychlejší paměti výkon počítače? 2. Vývoj operačních pamětí DDR 3. Ceny pamětí v obchodech 4. Testovací sestava a metodika 5. Syntetické testy
6. Komprese, multimédia 7. Renderování a benchmarky 8. Výkon ve hrách 9. Shrnutí výsledků 10. Závěr

Na rychlejším procesoru poběží kratší dobu výpočty, na lepší grafice pojedou rychleji hry a s větším množstvím RAM můžete pracovat ve více programech současně. Přemýšleli jste ale nad tím, jaký je přínos operační paměti s vyšší frekvencí a lepším časováním? Jasno v tom má málokdo, proto jsme vše důkladně proměřili a máme pro vás zajímavé výsledky.

Reklama
Neutrácejte zbytečně – výkonem stačí levnější DDR3 paměti
i Zdroj: PCTuning.cz

Dnešní test v zásadě potvrdil to, co patrně tuší každý trochu více znalý uživatel. Připlácet za výkonnější paměti je pro drtivou většinu uživatelů naprosto zbytečné a bohatě si vystačíte s levnými pamětmi s frekvencí 1333 MHz při časování CL9. Ty vám nabídnou v průměru jen o čtyři až pět procent nižší výkon než nejrychlejší avšak několikanásobně dražší moduly.

Pokud si přesto chcete připlatit (třeba jen kvůli esteticky pěkným hliníkovým rozvaděčům tepla, které v budoucnu vylepší hodnotu pamětí při dalším prodeji), bohatě postačí paměti s efektivní frekvencí 1600 MHz a základním časováním CL9, které jsou o procento výkonnější. U těchto pamětí se příplatek pohybuje jen okolo dvou až tří se korun, což je ještě v rozumných mezích, přičemž oba typy pamětí můžete snadno přetaktovat a tím si o nějaké to procento pomoci. Kupovat ještě výkonnější paměti má smysl opravdu jen v případech, kdy chcete přetaktovat svůj procesor s kapalným dusíkem a zaútočit na světový rekord v počítaní Ludolfova čísla.

Neutrácejte zbytečně – výkonem stačí levnější DDR3 paměti
i Zdroj: PCTuning.cz

Doslova zbytečností je investice do výkonnějších pamětí pro hráče. Výkon vašeho počítače ve hrách je totiž nejvíce závislý na grafické kartě (a hned po ní na procesoru), ve všech čtyřech testovaných hrách a jednom benchmarku jsem s výkonnějšími paměťmi nenaměřil žádné rozdíly a bohatě dostačovala základní konfigurace 1066 MHz s časováním CL9 při 2T.

Kde naopak rozdíly patrné byly, jsou programy zpracovávající velké množství dat. Mezi takové patří hlavně komprimace dat či videa (WinRar, Media Coder a podobné). Pro běžného uživatele však v zásadě jde o jedinou oblast, kde rozdíl opravdu pozná.

Neutrácejte zbytečně – výkonem stačí levnější DDR3 paměti
i Zdroj: PCTuning.cz

Závěr z našeho měření je tedy zřejmý: kupovat výkonnější operační paměti typu DDR3 než 1600 MHz s časováním CL9 je pro drtivou většinu uživatelů zbytečné, potenciál vyšší propustnosti stěží poznáte. Peníze ušetřené za koupi rychlejších pamětí raději dejte do vyšší kapacity (například pokud se rozhodujete mezi 8 GB pomalejší a 4 GB rychlejší RAM) či lepší grafické karty / procesoru, jejich přínos ve hrách a při náročné práci opravdu poznáte.

Poděkování

Za zapůjčení operačních pamětí Kingston HyperX T1 KHX1866C9D3T1K2/4GX, děkujeme společnosti Kingston.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama