Nevyslyšená elegie českého rozložení klávesnice
i Zdroj: PCTuning.cz
Herní příslušenství Článek Nevyslyšená elegie českého rozložení klávesnice

Nevyslyšená elegie českého rozložení klávesnice | Kapitola 4

Vlastimil K.

Vlastimil K.

6. 2. 2022 10:00 31

Seznam kapitol

1. Nynější situace 2. Stav dnešního trhu 3. Hledat nebo i vyrobit 4. Několik drobných nápadů 5. Závěr

Bylo ještě doznívající léto, brambory ještě nevyorané a já si všimnul že moje asi 10 let stará membránová klávesnice vydává zvuky snad ještě vrzavější než obvykle. Nepsal jsem na ní úplně celou tu dobu, ale i tak se tlačítka začínají kroutit ve svém uložení. Polštářky membrán jsem už prohodil mezi méně používanými tlačítky, ale jsou znovu unavené. Budu s tím muset něco udělat...

Reklama

Než se odebereme k jiným myšlenkám, dovolil bych si navrhnout pár drobností, které se mi osvědčily, nebo by vás mohly inspirovat na vlastní zlepšení.

1. ISO key jako backspace – jistě si ani nepamatujete kdy jste naposledy použili „\“ nebo „|“ ? I kdyby ano, jsou stále na Q a W. Osvědčilo se mi to, jak do excelu, tak do vyplňování webových formulářů. Máte levou ruku stále na levé straně a nemusíte ji přesunovat napravo. Snadno upravitelné v SharpKeys, projeví se až po restartu. Popřípadě můžete editovat registry přímo.

Iso key, Insert a numlock jako backspace
i Zdroj: PCTuning.cz
Iso key, Insert a numlock jako backspace

Ale čtyři tlačítka Backspace přece jen potřebuje málokdo, berte to prosím jako ukázku.

 

2.Nechat stále zapnutý NumLock – tato klávesa je historický relikt z klávesnice IBM AT. Ta totiž neměla středový panel s šipkami, Insert, Home, PageUp atd. V dnešní době štve statisíce lidí napříč všemi světadíly každý den po startu PC. Výrobci ji proto budou dělat nejspíše dalších 40 let.

AT Klávesnice - zdroj wikipedia
i Zdroj: PCTuning.cz
AT Klávesnice - zdroj wikipedia

Toho, aby zůstal neustále zapnutý, lze docílit více způsoby. Je na to šikovný prográmek NumLocker, který může skoncovat i se ScrollLock. Pokud raději hledáte sami v registrech, tak je to cesta:

HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Keyboard\InitialKeyboardIndicators
přepsat na hodnotu 2

Při editaci v registrech ale pamatujte, že to tlačítko jej stále vypíná jako předtím.  Ve SharpKeys tlačítko (00_45).

utilita NumLocker
i Zdroj: PCTuning.cz
utilita NumLocker
regedit NumLock
i Zdroj: PCTuning.cz
regedit NumLock

Můžete na něj přepsat Backspace (tak to mají některé počítače Apple), nebo tabulátor pro excel. Obojí ve SharpKeys.

3. Z levého tlačítka Windows (E0_5B) je praktické mít MakroKey1 (mně se osvědčilo Ctrl + Z = undo, zpět ve webovém prohlížeči) Pak vám ani neshodí hru do Windows při hraní na WASD. Z pravého application – kontext (E0_5D) MakroKey2 (Ctrl+Shift+S - uložit vše). Ze Scroll Lock udělejte třeba Compose Key, nebo jej demonstrativně vytrhněte! Tyto věci se dají provést v SharpKeys a v HotkeyP. 

hotkeyP seznam
i Zdroj: PCTuning.cz
hotkeyP seznam

 

HotkeyP - undo jedním tlačítkem
i Zdroj: PCTuning.cz
HotkeyP - undo jedním tlačítkem

4.Pokud máte HotkeyP, tak můžete mít třeba Ø na písmenku Alt Gr + P. Já vím, že člověk moc často písmeno Æ nepotřebuje, ale i tak…

HotkeyP - Ø se může hodit
i Zdroj: PCTuning.cz
HotkeyP - Ø se může hodit

5. Napadlo vás někdy mít Numpad na levé straně? Nepřekáží pravé ruce s myší, sedíte v rovné ose s monitorem. Při vyplňování formulářů nesundáváte pravou ruku z myši. Numpad napravo je celkově špatný pro praváky, ale všichni ho tam máme.

NumPad na levé straně
i Zdroj: PCTuning.cz
NumPad na levé straně

 

Pokud máte nějaké osvědčené kousky, tak se můžete pochlubit v diskuzi, i s obrázkem vašeho namapování pro přehlednost. Obrázek snadno vytvoříte na keyboard-layout-editor.com

Pamatujte ale na to, že když se naučíte jiné mapování s nějakou vychytávkou, tak jej budete mít tendenci používat i na jiných počítačích.

Pozor si dejte také i na to, že některé některé znaky nejsou v dané znakové sadě nebo fontu (ř má stejnou pozici jako ø). Někdy se tedy zobrazí jen jako prázdný obdélník.
 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama