nexus-damptek-odhlucneni-pocitace
Návody Článek Nexus DampTEK: odhlučnění počítače

Nexus DampTEK: odhlučnění počítače

Petr Válek

Petr Válek

1. 7. 2004 00:00 70

Počítače jsou zdrojem hluku a mnohým z nás zvláště pak těm, kteří u něj vysedávají hodiny a hodiny může být mnohdy tento hluk velice nepříjemný. Se zvyšujícím se výkonem CPU (Prescott lives ;-) a tím i vyšším vyzařováním tepla je nutné mnohdy používat přídavné větráčky, které také zrovna ke snižování hluku nepomáhají. V nabídce firem zabývajících se doplňky k PC se však objevují absorpční a odhlučňovací materiály, které dokáží částečně eliminovat vytvořený hluk. Na jeden z nich, výrobek firmy Nexus, se zaměříme v dnešním minitestu.

Reklama

Holandská firma Nexus nepatří zrovna mezi firmy, které nás zahlcují širokou nabídkou výrobků. Jde spíše o promyšlené záležitosti, které se ve většině případů zaměřují na omezování hluku jako takového. Od tichých chladičů, tichých zdrojů až k dnešnímu DampTEKU.

Nexus DampTEK

Co že to vlastně ten DampTEK je? Jde o speciální izolační a odhlučňovací materiál, který toho podle specifikace výrobce dokáže hodně.

Nexus DampTEK: odhlučnění počítače
i Zdroj: PCTuning.cz

V rozměrné krabici s typickým logem Nexusu najdete tři pláty speciální hmoty o rozměrech 400 x 500 mm. Jeho celková tloušťka je pak 7,5 mm.

Nexus DampTEK: odhlučnění počítače
i Zdroj: PCTuning.cz

Materiál použitý na tyto pláty je složen ze dvou vrstev. První z nich je vyrobena z pěnového materiálu sněhobílé barvy, který připomíná materiál používaný na vycpávky do oděvů. Sama o sobě je schopna odolat vysokým teplotám a je ohnivzdorná. Dokáže bez problémů vydržet teploty od -43°C do +150°C. Stěna je 6 mm tlustá.

Nexus DampTEK: odhlučnění počítače
i Zdroj: PCTuning.cz
Nexus DampTEK: odhlučnění počítače
i Zdroj: PCTuning.cz

    

Druhá vrstva je vyrobena z termoplastické gumy. Sama o sobě by měla být výborným tlumičem hluku a je opatřena lepivou stranou pro ideální přilepení na case aj.. Tloušťka této vrstvy je 1,5mm a provozní teploty se pohybují od -40°C do +80°C.

Nexus DampTEK: odhlučnění počítače
i Zdroj: PCTuning.cz


Graf převzatý ze stránek firmy Nexus, který udává, jak je schopna pěna absorbovat vytvořený hluk
 v určitých frekvencích.

Jedna z vrstev tedy plní roli překážky a druhá funkci "pohlcovače" hluku. Materiál by měl za všech okolností směřovat pěnou směrem do case. Jsou však místa, kde Vám nezbude nic jiného, než to udělat přesně opačně. Mám na mysli otočení hmoty.

Montáž

Samotná montáž je díky samolepícímu efektu jednoduchá. Stříhání či řezání klasickými odlamovacími noži není také problémem. Mnohem větším problémem však můžou být konstrukce počítačových skříní. Ne vždy je možno umístit tlumení tak jak má být a je nutné jej otočit, což částečně snižuje jeho schopnosti.

Nexus DampTEK: odhlučnění počítače
i Zdroj: PCTuning.cz

Základem je však vše přesně naměřit (raději 2x ;-). K testování tohoto produktu jsme použili case firmy 3R System Air Silver, který jistě většina z Vás zná. Jeho dva 12cm fany dokáží vytvořit docela kravál.
Po kompletním odstrojení počítače, který byl uvnitř bylo nutné pro lepší přilnavost všechny plochy odmastit. Výrobce uvádí, že lze po použití (rozuměj nalepení) opět materiál za čas odlepit. A musíme potvrdit že toto lze, ale pokud nebudete opatrní, poškodíte jej. Na druhou stranu, kdo bude odlepovat tlumení pro další použití. Množství materiálu (3 ks) vystačí na odhlučnění většího miditoweru.

Po naměření už nezbývá nic jiného než tlumící materiál nalepit. Jak už jsem ale zmínil ne vždy se jej podaří dát tak, jak má být. U našeho case jsme museli jednu část otočit a to proto, že nebylo možné umístění na celou bočnici díky hraně, která by zasahovala do materiálu a zničila jej při manipulaci s nasazováním či sundáváním bočnice.

Nexus DampTEK: odhlučnění počítače
i Zdroj: PCTuning.cz


Pravá strana case, kde bylo nutné dát materiál naopak.

Bočnice určená na výše vyfocenou stranu byla dovybavena pásem tlumícího materiálu v místech, kde se běžně nacházejí mechaniky.

Nexus DampTEK: odhlučnění počítače
i Zdroj: PCTuning.cz

Druhou, levou bočnici bylo možno pokrýt celou stejně jako vrchní a spodní stranu case a také stranu zadní. Nevýhodou u case Air je to, že je celá jeho kostra nýtována, podobným způsobem je však vyráběna většina dnešních skříní. Pokud by byla celá šroubována, je montáž tlumící hmoty jednodušší.

Zdaleka největším oříškem však byla přední strana skříně. Původně jsem plánoval pokrýt tuto celým kusem materiálu a následně vyřezat či vyvrtat otvory potřebné pro vedení kabelů  a pro upevňovací šroubky čela case, nakonec jsem však volil ušetření materiálu  a oblepení přední stěny jak to jen bude možné zbytky, které zůstaly po instalaci na bočnice a spodek respektive strop case.

Nexus DampTEK: odhlučnění počítače
i Zdroj: PCTuning.cz


Díky členitosti přední strany to vypadá takhle hrozně. Ještě že to čelo case schová...

Jistě jste si všimli, že je přední strana oblepena zase opačně než by měla být, do čela se však nedá tento materiál instalovat díky minimálním prostorám v něm. Stejně tak nebylo možné oblepit čelo zevnitř ze stejného důvodu.

Samozřejmostí byla také instalace tlumícího materiálu do prázdných šachet pro mechaniky, FDD a na zadní stranu case.
Pokud si tento produkt pořídíte, snažte se maximálně o co nejlepší pokrytí všech kritických ploch. Nejlepším řešením je v každém případě co nejméně řezat a raději lepit v kuse, ve kterém se pak vyřežou či vyvrtají případné otvory pro šroubky, kabely a další. Jestli to jen jde, dbejte také na správné směrování materiálu.

Testy a závěr

Původně jsem se domníval, že kromě snížení hluku vzroste i mírně teplota, nezaznamenal jsem ale žádný rozdíl. Hluk však překvapivě klesl.
Díky použití dvou 12 cm fanů a chladiče Cooler Master Aero 7 se někdy při plných otáčkách (např. při OC) case doslova chvěl v základech. Po namontování tlumícího materiálu došlo k celkovému zpevnění case a jeho vibrace jsou nyní téměř minimální.

Při plných otáčkách dvou fanů a Aera 7 se hluk po namontování tlumícího materiálu snížil o cca. přibližně 20%. Při minimálních otáčkách je počítač skoro neslyšitelný.

Je však třeba podotknout, že pískot pevných disků či roztočená 52x rychlostní mechanika je pro dnes testovaný tlumící materiál oříškem. Vysoké frekvence netlumí až tak dobře jako ty nižší.

Závěr

Co dodat? Výrobek firmy Nexus nezbývá než doporučit. Pro částečné ztišení PC je to kvalitní výrobek, jeho funkce však spočívá spíše v umocnění tichého provozu Vašeho PC.
Pokud máte dosti hlasitý počítač, DampTEK Vás nezachrání. Volbou kvalitních větráčků a dalších chladících komponent si můžete připravit vhodnou půdu pro umocnění "ticha" montáží DampTEKu, pokud by jste ale spoléhali pouze na něj, mohli byste být zklamaní. DampTek se dá pořídit za cenu okolo 1000,- Kč bez DPH.

Nexus DampTEK nám zapůjčila firma Abacus, které tímto děkujeme.

Nexus DampTEK: odhlučnění počítače
i Zdroj: PCTuning.cz

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama