Nobara Linux: Jaká je upravená Fedora pro začátečníky
i Zdroj: PCTuning s využitím MS Designer (AI)
Návody Článek Nobara Linux: Jaká je upravená Fedora pro začátečníky

Nobara Linux: Jaká je upravená Fedora pro začátečníky | Kapitola 6

Tomáš Němec

Tomáš Němec

12. 3. 2024 20:00 24

Seznam kapitol

1. Instalace 2. První pohled – úvodní program 3. První pohled – seznámení se systémem 4. Zprovoznění Nvidia ovladačů, hry 5. Repozitáře 6. Závěr

Dnes se podíváme na distribuci, která si jako základ bere známou distribuci Fedora. Nobara Linux si klade za cíl nabídnout snadnější konfiguraci her, multimédií a streamování a tvorby obsahu. Zjistíme, zda se vyplatí zvolit ji místo klasické Fedory. Současná verze 39 přešla v základním prostředí z Gnome na KDE. Jak vypadá a co vám nabídne navíc?

Reklama

SELinux

Protože Nobara vychází z Fedory, má nainstalován bezpečnostní systém SELinux. Ovšem pozor, zde není využíván a je zakázán. Nainstalován je kvůli kompatibilitě s jinými balíčky z Fedory. Místo SELinuxu se využívá AppArmor. SELinux zapínejte, pouze pokud přesně víte, co děláte.

Nobara Linux: Jaká je upravená Fedora pro začátečníky
i Zdroj: PCTuning.cz

Zkušenosti s linuxem Nobara si opět shrneme formou otázek a odpovědí.

Co se mi líbilo?

Zajímavé tmavé rozhraní. Instalace klienta Steam v základu. Vzhled by se mi líbil, pokud byste jej chtěli použít jako multimediální centrum.

Pro koho je tato distribuce vhodná?

Jde o distribuci pro člověka, který hledá aktuální software. Chce si i něco zahrát.  Preferuje jednoduchost nastavení a používání. Pro někoho není k zahození ani tmavý vzhled. Je dobře vyladěný.

Jde o distribuci pro začátečníky?

Ano, je vhodná pro začátečníky. Hodí se pro lidi, kteří chtějí novější software a rádi by si semtam i něco zahráli na Linuxu.

Je pro distribuci dostatek software?

Velké množství softwaru. Již v základu je nabídka široká. Rozšiřitelná o komunitní repozitáře. Dále je zde též připravena podpora pro distribuci softwaru Flatpak. Jde o software, který běží v částečném sandboxu.

Funguje zde Steam?

Je v základní instalaci.

Vyplatí se použít tuto distribuci místo Fedory?

Jde o zajímavý počin. Jestli se vyplatí, záleží na osobních preferencící a znalostech toho, kdo tuto distribuci instaluje. Výhodná je především pro snadnost instalace driverů Nvidia.  Předinstalované herní klienty již jako něco extra výhodného neberu. Není problém doinstalovat i pro samotnou Fedoru

Pozor též na situaci, v níž chcete systém, který je stoprocentně kompatibilní s Fedorou. Vzhledem k záměně SELinux za AppArmor něco takového o linuxu Nobara nelze tvrdit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama