Notebook Eurocom Sky X9E3: na hry s i7-7700K a GTX 1080
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Notebook Eurocom Sky X9E3: na hry s i7-7700K a GTX 1080

Notebook Eurocom Sky X9E3: na hry s i7-7700K a GTX 1080

Z. Obermaier

Z. Obermaier

25. 5. 2017 10:00 23

Seznam kapitol

1. Nejvýkonnější herní notebook (bez SLI) 2. Představení, balení a specifikace 3. Eurocom Sky X9E3 – hardware I. (CPU, GPU) 4. Eurocom Sky X9E3 - Hardware II. (disky, paměť) 5. BIOS a software 6. Zpracování, konektory a repro
7. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 8. Výkon procesoru (Core i7-7700K) 9. Herní testy - 1920x1080 10. Přetaktování GPU a CPU 11. Závěr

Dnes si ukážeme žhavou novinku, herní notebook Eurocom s ultravýkonným procesorem (desktopovým) Intel Core i7-7700K a taktéž desktopovou GeForce GTX 1080. Počítač umožňuje taktování v BIOSu, nabízí velký 17,3" full HD panel s podporou G-sync a 16 GB paměti. To vše za celkem přijatelnou cenu.

Reklama

Nejvýkonnější herní notebook (bez SLI)

Notebook Eurocom Sky X9E3: na hry s i7-7700K a GTX 1080
i Zdroj: PCTuning.cz

Mobilním počítačům osazeným Pascalem jsem se už věnoval třikrát. GeForce 10 jsou na trhu už víceméně rok. Ve zcela prvním testu jsme měli dvakrát GTX 1080 v monstrózním těle od MSI. Výkon dvou GeForce ale brzdil jednoznačně procesor, i když šlo o nejvýkonnější „mobilní“ čip. Dvě karty ve SLI neutáhne žádný takový CPU, obzvlášť bez taktování. Tehdy jsme počítač hodnotili jako nevyvážený. Pro dvě GTX 1080 bylo nízké rozlišení, nedostatečně výkonný procesor, opravdu slabé škálování druhého GPU a hlavně brutální spotřeba. Tento počítač potřebuje dva zdroje, to je pro mobilní počítač obrovský hendikep. Společně s vysokou hlučností, nízkou výdrží na baterii a vysokou hmotností jde zkrátka spíše o demonstraci síly než o atraktivní řešení pro hráče.

Druhý test se týkal střídmějšího produktu od Asusu. Tento počítač se mi moc líbil, jelikož byl skvěle výkonově vyrovnaný. Asus také osadil mobilní procesor, ovšem k němu i adekvátní mobilní čip – GTX 1070. Ten dokáže mobilní CPU uživit zcela s přehledem, i když rezervy stále jsou. Z hlediska vyváženosti všech komponent je právě mobilní CPU a takhle výkonné GPU ideální. Cena je solidní, výkon skvělý.

U třetího počítače v řadě jsme se setkali s další konfigurací. Opět v mnoha směrech nevyrovnanou. Počítač měl 4K displej a k němu jen GeForce GTX 1070. Srdcem tohoto stroje je ale desktopové CPU, tedy nabídne maximální výkon i pro GTX 1080. Z hlediska procesorového výkonu tedy nebyl problém, pokud by byla ale osazená GTX 1080, bylo by to lepší. Na 4K displej použitá grafika nestačila. Opět šlo tedy o nesprávně navrženou kombinaci komponent, která nedovolí plnohodnotné hraní.

Dnes testovaná kombinace je na tom ale podstatně lépe. Netýkají se jí totiž všechny problémy zmiňované výše. Slabý procesorový výkon tentokrát nehrozí, jelikož je osazen desktopový procesor Core i7-7700K, navíc s taktem až 4,5 GHz. Také o herní výkon se bát nemusíme, jelikož je osazená nejvýkonnější mobilní grafika, GeForce GTX 1080. Ta jde také přetaktovat. 4K displej byl nahrazen full HD s G-sync, což také považuji u notebooku za nejrozumnější volbu. Spotřeba bude rovněž solidní, jelikož si tento stroj vystačí s jedním klasickým napájecím adaptérem.

Po téměř roce s mobilními Pascaly na trhu se dnes podíváme na nejlépe vybavený herní notebook této generace. Vše je po stránce výkonu správně nastaveno a osazeno adekvátními komponenty. Snad jen paměti mohlo být dvakrát tolik.

Notebook jako Desktop

Notebook Eurocom Sky X9E3: na hry s i7-7700K a GTX 1080
i Zdroj: PCTuning.cz

Výrobce osadil notebook zcela běžným desktopovým procesorem. Core i7-7700K nabízí v základu frekvenci 4,2 GHz a Turbo 4,5 GHz. Není zde žádné omezení ve výkonu, tedy jen chlazením. Notebook má zcela běžnou LGA1151 patici, tudíž i upgrade na šestijádra Cofee Lake bude možný. Paměti nejsou nějaké levné DDR4 pro notebooky s nízkým taktem, ale přetaktované DDR4-2400 MHz s možností je popohnat až na 3000 MHz. Pevný disk nemůže být nic jiného než NVMe SSD disk od Samsung (model 960 Pro). To je jistě dobrá volba, možná to chtělo jen větší kapacitu (osazeno je 512 GB). Tím nejdůležitějším je ale právě grafická karta a full HD displej s G-sync.

Osazená grafická karta GeForce GTX 1080  je totiž vybavená stejně jako její desktopová verze. Jen frekvence jsou samozřejmě nižší, specifikace jsou ale jinak shodné. Pokud tedy tvrdím, že tento počítač nabízí výkon jako desktop bez kompromisů, je to pravda. CPU, GPU, SSD, paměti – to vše je stejně výkonné jako na stolním stroji. Navíc je možné CPU i GPU přetaktovat, což nebývá u notebooků často k vidění, spíše to je opravdová rarita. Eurocom ale odemkl taktování v BIOSu i aplikacích ve Windows.

Clevo = Eurocom = Goldmax

Tchajwanská společnost Clevo je OEM výrobce, který vyrábí DTR počítače s nejvyšším výkonem často osazené desktopovými komponenty, které jsou také plně upgradovatelné. Počítače Clevo odcházejí z továrny bez loga, nebo s logem na objednávku. Můžeme se s nimi setkat pod řadou značek, nejznámější je Sager, Eurocom, AVADirect, Prostar a další. Jsou jich desítky. Pokud máte o podobný stroj zájem, výrazně doporučuji prohlédnout cenu stejného modelu pod různými značkami, mnohdy se dá výrazně levněji koupit v akci Eurocom než ten samý Sager a další.

Pracovní nebo herní stanice?

Jasnou devizou všech Eurocom (Clevo) strojů je možnost volby komponent ze široké škály, zejména u strojů s desktopovou paticí, je nabídka procesorů vysoká. V konfigurátoru lze vybrat z několika procesorů, v nabídce jsou Core i7-7700K, Core i7-7700 a Core i7-7600K. Osadit lze ale kterýkoliv Skylake i Kaby Lake. Jelikož jde přeci jenom spíše o herní stroj, nelze vybrat Xeony s více jádry, které ale také Eurocom (v ČR distribuce Goldmax) má v nabídce jiného stroje.

Na druhou stranu je ale také možné spíše herní procesor doplnit i profi grafikou; v nabídce je několik typů grafických čipů Nvidia. Zvolit můžeme GeForce GTX 1080, GTX 1070 nebo GTX 1060 stejně tak třeba Quadro M5000M. Takový stroj je pak možné použít pro CAD-CAM aplikace nebo simulace. Co se týká displeje, v nabídce jsou tři – první je FHD 1920 × 1080 IPS G-sync, druhý 120Hz se stejným rozlišením bez G-sync a třetí 4K s 3840 × 2160 a s G-sync.

Zápůjčka u Goldmax

Pokud plánujete nákup jednoho a více notebooku na firmu/IČ v cenové relaci 45 000 Kč a výše, je dobré si počítače předem zkusit.  Nejste-li si jisti výběrem, značkou a typem notebooku a pochybujete o kvalitách značky EUROCOM, je nabídka zápůjčky určena právě Vám. V rámci rozšiřování portfolia zákazníků a šíření renomé značky výrobce oslovuje specializované firmy a profesionály všech oborů, kterým umožní zapůjčit si a otestovat prémiový notebook EUROCOM zcela ZDARMA. Pokud o brzkém nákupu výkonných notebooků a mobilních pracovních stanic vyšších cenových relacích uvažujete, zapůjčí Vám Goldmax testovací model po časově omezenou dobu, který si budete moci osahat a následně otestovat v reálném firemním prostředí dle vašich představ – bez vysokých investic a bez rizika.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama