Samsung 960 PRO 1 TB – nejvýkonnější SSD pod sluncem
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Samsung 960 PRO 1 TB – nejvýkonnější SSD pod sluncem

Samsung 960 PRO 1 TB – nejvýkonnější SSD pod sluncem

Z. Obermaier

Z. Obermaier

23. 2. 2017 03:00 33

Seznam kapitol

1. Samsung 960 Pro NVMe 2. Představení disků 3. Software Magician a ovladač NVMe 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější) 6. Testy malých souborů (důležité)
7. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 8. Syntetické testy – body 9. Start Windows a shrnutí výkonu 10. Výkon versus teplota 11. Závěr

Nová SSD od Samsungu s čipem Polaris jsme už testovali ve všech kapacitách, šlo ale o OEM disky řady SM900. Konečně si dnes ukážeme plně retailový produkt, výkonnější řadu 960 PRO s oficiální podporou určenou širší veřejnosti. 1TB verze nabízí brutální výkon i kapacitu za stále slušnou cenu.

Reklama

Samsung 960 Pro NVMe

Není nejmenších pochyb, že SSD disky Samsung jsou absolutní jedničkou na trhu, zejména z pohledu výkonu. Podpora je horší, ale výkon nemá konkurenci. Testoval jsem všechny SSD (M.2) disky Samsung, které za posledních několik let byly na trhu a přinášely vysoký výkon. Výkon SSD totiž v poslední době rostl paradoxně nejvíc, výrazně víc než výkon CPU i GPU. V tuto chvíli ale narazil na limity rozhraní a dále už roste jen kosmeticky. Pro další posun ve výkonu už čtyři PCI-e linky nestačí, potřebujeme víc... a to je zatím v nedohlednu.

V celé naší tříleté anabázi testů SSD disků (většinou v M.2 provedení) jsme nejprve zkusili OEM verzi SM951 AHCI, poté i trojici NVMe verzí téhož modelu SM951 (test zde). Šlo ale o OEM disky, které mají několik zásadních omezení, a tedy nejsou pro zcela běžné uživatele. Samsung se dlouho zdráhal uvést disky s tímto výkonem i do pro koncového zákazníka, ale nakonec povolil (po dvou letech).

Samsung 960 PRO 1 TB – nejvýkonnější SSD pod sluncem
i Zdroj: PCTuning.cz

Novinkou, konečně přinášející výkon SM951 i do retailu, byl model 950 Pro (test zde). Ten se objevil v prvních obchodech někdy v říjnu roku 2015, od listopadu se prodával i v Čechách. Cena byla v podstatě stejná s SM951, i když jde o modernější a také papírově o kousek rychlejší disk. Novinkou byla samozřejmě podpora NVMe u obou kapacit disků, už žádný jiný standard není. AHCI verzi koupit nelze. Kapacity jsou jen dvě, 256 GB a 512 GB. Nabízí ale jednu zásadné věc – oficiální Retail podporu.

To znamená, že existuje běžný ovladač na webu výrobce pro systémy Windows, a hlavně uživatelská aplikace k disku. V ní je možné disk sledovat, upgradovat firmware a kompletně ho spravovat. Tímto se Samsung přiblížil běžným zákazníkům a odlišil své OEM disky od retailových. Tento trend pokračuje i v roce 2016, s disky SM961 a 960 Pro (960 Evo).

Někdy během léta 2016 Samsung na OEM trh vypustil SM961 (náš test zde a zde) a také PM961. Šlo o předzvěst retail disků, která je ale postavená na stejných komponentách. Jde však o OEM řešení, nečekejte tedy žádný speciální ovladač ani podpůrnou aplikaci. Také upgrade firmware je složitější, zákaznický software běžně dostupný neexistuje. Výkon je ale téměř stejný jako u 960 Pro a 960 Evo, které na český trh dorazily až těsně před koncem roku. K dostání byly ale jen na objednání a v mnoha klasických eshopech nejsou dodnes. Musíte jej většinou poptat a objednat.

Samsung měl totiž problém, v prvních recenzích se zjistilo, že se stávajícím firmwarem (7100Q) mají disky potíže s výkonem. Některé úsporné funkce způsobovaly zatuhnutí systému. Za vše může Thermal Guard, který v případě přehřátí disku omezí místo zápisu, také čtení. To systém vyhodnotí jako odpojení disku a zhavaruje. Tento problém se týkal všech disků s většími kapacitami než 256 GB (ty se také více zahřívají). Postiženy tedy byly kapacity 512 GB, 1 TB a 2 TB. Samsung zareagoval nejprve novou verzi firmwaru 7200Q, jak se ale ukázalo, ještě to nebylo ono. Následovala proto novější verze 7300Q. Dnes už je vše v pořádku a disky se dají běžně koupit. Podívejme se na srovnání disků...

Samsung 960 PRO 1 TB – nejvýkonnější SSD pod sluncem
i Zdroj: PCTuning.cz

Nové disky 960 Pro/Evo a SM/PM961 mají zcela nový kontrolér Polaris, více jsem popisoval jeho funkce v minulém článku zde, dnes se mu už věnovat nebudeme. Retail disky 960 mají také na zadní straně jakýsi chladič už z výroby (OEM nikoliv). I jemu jsem se věnoval ve výše zmíněném článku. Jde ale v podstatě o měděný plíšek na zadní straně disku, to je vše.

U nových disků je podporována nová verze protokolu NVMe, a narostla také vyrovnávací paměť na 1 GB DDR3, starší disky mají poloviční kapacitu DDR2. Nové jsou také použité paměťové čipy, jde o V-NAND (3D čipy) s 48 vrstvami. Vyšší modely Pro mají MLC čipy a levnější (Evo a PM) TLC. K velkému nárůstu výkonu došlo u všech disků nové generace. Dnes už starý model 950 Pro měl čtení jen 2500 MB/s, novinka 960 Pro 3200–3500 MB/s. Důležitá je také doba záruky, u Retail disků je to pět let a u OEM jen tři roky – zde záleží na prodejci disku koncovému zákazníkovi.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama