Samsung 960 PRO 1 TB – nejvýkonnější SSD pod sluncem
Článek Samsung 960 PRO 1 TB – nejvýkonnější SSD pod sluncem

Samsung 960 PRO 1 TB – nejvýkonnější SSD pod sluncem

Z. Obermaier

Z. Obermaier

23. 2. 2017 03:00 33

Seznam kapitol

1. Samsung 960 Pro NVMe 2. Představení disků 3. Software Magician a ovladač NVMe 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější) 6. Testy malých souborů (důležité)
7. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 8. Syntetické testy – body 9. Start Windows a shrnutí výkonu 10. Výkon versus teplota 11. Závěr

Nová SSD od Samsungu s čipem Polaris jsme už testovali ve všech kapacitách, šlo ale o OEM disky řady SM900. Konečně si dnes ukážeme plně retailový produkt, výkonnější řadu 960 PRO s oficiální podporou určenou širší veřejnosti. 1TB verze nabízí brutální výkon i kapacitu za stále slušnou cenu.

Reklama
Reklama

Samsung 960 Pro NVMe

Není nejmenších pochyb, že SSD disky Samsung jsou absolutní jedničkou na trhu, zejména z pohledu výkonu. Podpora je horší, ale výkon nemá konkurenci. Testoval jsem všechny SSD (M.2) disky Samsung, které za posledních několik let byly na trhu a přinášely vysoký výkon. Výkon SSD totiž v poslední době rostl paradoxně nejvíc, výrazně víc než výkon CPU i GPU. V tuto chvíli ale narazil na limity rozhraní a dále už roste jen kosmeticky. Pro další posun ve výkonu už čtyři PCI-e linky nestačí, potřebujeme víc... a to je zatím v nedohlednu.

V celé naší tříleté anabázi testů SSD disků (většinou v M.2 provedení) jsme nejprve zkusili OEM verzi SM951 AHCI, poté i trojici NVMe verzí téhož modelu SM951 (test zde). Šlo ale o OEM disky, které mají několik zásadních omezení, a tedy nejsou pro zcela běžné uživatele. Samsung se dlouho zdráhal uvést disky s tímto výkonem i do pro koncového zákazníka, ale nakonec povolil (po dvou letech).

Samsung 960 PRO 1 TB – nejvýkonnější SSD pod sluncem

Novinkou, konečně přinášející výkon SM951 i do retailu, byl model 950 Pro (test zde). Ten se objevil v prvních obchodech někdy v říjnu roku 2015, od listopadu se prodával i v Čechách. Cena byla v podstatě stejná s SM951, i když jde o modernější a také papírově o kousek rychlejší disk. Novinkou byla samozřejmě podpora NVMe u obou kapacit disků, už žádný jiný standard není. AHCI verzi koupit nelze. Kapacity jsou jen dvě, 256 GB a 512 GB. Nabízí ale jednu zásadné věc – oficiální Retail podporu.

To znamená, že existuje běžný ovladač na webu výrobce pro systémy Windows, a hlavně uživatelská aplikace k disku. V ní je možné disk sledovat, upgradovat firmware a kompletně ho spravovat. Tímto se Samsung přiblížil běžným zákazníkům a odlišil své OEM disky od retailových. Tento trend pokračuje i v roce 2016, s disky SM961 a 960 Pro (960 Evo).

Někdy během léta 2016 Samsung na OEM trh vypustil SM961 (náš test zde a zde) a také PM961. Šlo o předzvěst retail disků, která je ale postavená na stejných komponentách. Jde však o OEM řešení, nečekejte tedy žádný speciální ovladač ani podpůrnou aplikaci. Také upgrade firmware je složitější, zákaznický software běžně dostupný neexistuje. Výkon je ale téměř stejný jako u 960 Pro a 960 Evo, které na český trh dorazily až těsně před koncem roku. K dostání byly ale jen na objednání a v mnoha klasických eshopech nejsou dodnes. Musíte jej většinou poptat a objednat.

Samsung měl totiž problém, v prvních recenzích se zjistilo, že se stávajícím firmwarem (7100Q) mají disky potíže s výkonem. Některé úsporné funkce způsobovaly zatuhnutí systému. Za vše může Thermal Guard, který v případě přehřátí disku omezí místo zápisu, také čtení. To systém vyhodnotí jako odpojení disku a zhavaruje. Tento problém se týkal všech disků s většími kapacitami než 256 GB (ty se také více zahřívají). Postiženy tedy byly kapacity 512 GB, 1 TB a 2 TB. Samsung zareagoval nejprve novou verzi firmwaru 7200Q, jak se ale ukázalo, ještě to nebylo ono. Následovala proto novější verze 7300Q. Dnes už je vše v pořádku a disky se dají běžně koupit. Podívejme se na srovnání disků...

Samsung 960 PRO 1 TB – nejvýkonnější SSD pod sluncem

Nové disky 960 Pro/Evo a SM/PM961 mají zcela nový kontrolér Polaris, více jsem popisoval jeho funkce v minulém článku zde, dnes se mu už věnovat nebudeme. Retail disky 960 mají také na zadní straně jakýsi chladič už z výroby (OEM nikoliv). I jemu jsem se věnoval ve výše zmíněném článku. Jde ale v podstatě o měděný plíšek na zadní straně disku, to je vše.

U nových disků je podporována nová verze protokolu NVMe, a narostla také vyrovnávací paměť na 1 GB DDR3, starší disky mají poloviční kapacitu DDR2. Nové jsou také použité paměťové čipy, jde o V-NAND (3D čipy) s 48 vrstvami. Vyšší modely Pro mají MLC čipy a levnější (Evo a PM) TLC. K velkému nárůstu výkonu došlo u všech disků nové generace. Dnes už starý model 950 Pro měl čtení jen 2500 MB/s, novinka 960 Pro 3200–3500 MB/s. Důležitá je také doba záruky, u Retail disků je to pět let a u OEM jen tři roky – zde záleží na prodejci disku koncovému zákazníkovi.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning