PCTuning Článek

Notebook Eurocom Sky Z7 R2: Core i9-11900K a RTX 3080

Z. Obermaier
Z. Obermaier
25. 5. 2021 00:00 24 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Extrémní herní výkon v roce 2021 2. Představení, balení a specifikace 3. Eurocom Sky Z7 R2 – hardware I. (CPU, GPU) 4. Eurocom Sky Z7 R2 – Hardware II. (disky, paměť) 5. BIOS a software
6. Zpracování, konektory a repro 7. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 8. Výkon procesoru (Core i9-10900K) 9. Herní testy – 1920 x 1080 10. Závěr

V dnešním testu si ukážeme první notebook s PCIe 4.0. Osazen je desktopovým Intel Core i9-10900K nebo Core i9-11900K. Dále nejvýkonnější mobilní GeForce RTX 3080. Spolu se 780 W zdrojem jde o ultimátní herní monstrum.

Reklama
Reklama

Eurocom Sky Z7 R2 – hardware I. (CPU, GPU)

Specifikaci notebooku jsem už lehce probrali v předchozích kapitolách, viděli jste kompletní tabulku se specifikací. Důležitou skutečností je, že upgrade tohoto stroje není nijak omezen. Můžete vyměnit SSD, paměti, WiFi modul, GPU, CPU. Omezeni budete tedy pouze paticí procesoru, kdy skončíte u Rocket Lake, jelikož další generace bude potřebovat jinou patici. I tak lze osadit zajímavé procesory. U GPU jste omezeni 250W modulem MXM 3.1, kam se vejde každé highendové GPU dneška i ta budoucí. Podívejme se tedy z čeho se počítač skládá:

Celé venkovní šasí je vyrobeno z tvrzeného plastu, linie jsou čisté, futuristické náležitě dle klasického designu Clevo. Zpracování je robustní, ovšem nejde o nerozbitný stroj – spíše naopak. Opatrnost je na místě, hlavně kvůli vysoké hmotnosti 3,8 kg. Dojem z počítače je veskrze dobrý, zpracování je celkově velice dobré, tělo by ale mohlo být kovové – slušelo by stroji v této cenové kategorii více.

Pokud se chceme podívat na „vnitřnosti“ počítače, stačí povolit jen několik šroubků držící jasně patrné zadní víko.

Je dobré, že výrobce tuto část počítače zákazníkovi zpřístupnil zlehka. Zde se pod kapotu dostaneme snadno. Upgrade a přístup je snadný, jelikož výrobce s upgradem přímo počítá a zákazníkovi jej nabízí. K dalším dvěma pamětem je přístup pod klávesnicí zpředu. Na obrázku je vidět vše, GPU, CPU a čtveřice pevných disků. Také dvě paměti.

Procesor

Procesor Core i9-10900K
Procesor Core i9-10900K

V této patici je osazen Core i9-10900K se základním taktem 3,7 GHz vyrobený 14nm výrobním procesem. Čip je demontovatelný a do patice lze osadit jakýkoliv jiný Comet Lake a nově i Rocket Lake. BIOS nová CPU podporuje. Jde o jeden z nejvýkonnějších čipů do notebooků vůbec. Podívejme se na parametry procesoru pomocí CPUz:

Úsporný stav
Úsporný stav

Maximální zátěž na baterii
Maximální zátěž na baterii

Maximální zátěž s napájením ze sítě
Maximální zátěž s napájením ze sítě

Základní stav s aktivovanými úspornými funkcemi (lze je vypnout v BIOSu). Frekvence procesoru kmitá někde kolem 0,8 až 1,2 GHz. Napětí ukazuje CPUz celkem dobře, v klidu je hodnota kolem 0,7 V. V zátěži už frekvence tak jednoznačná není, Turbo Boost ji mění v závislosti na vytížení. Záleží také na napájení. Pokud jedete z akumulátoru, procesor jede stále v omezeném režimu. Jeho maximální frekvence je omezená na 2,6 GHz v maximální zátěži. Pro maximální výkon musíte být připojeni k zásuvce.

Frekvence 4,5 GHz a napětí 1,2 V dosáhnete při maximálním vytížení procesoru a všech jeho jader. V náročných aplikacích, jež umí využít až dvacet možných vláken, se takt výše než na 4,5 GHz nikdy nedostane. U opravdu náročných aplikací se ale spíše pohyboval kolem 4,3 GHz. Stabilitu frekvence CPU si ukážeme později.

Pokud zatížíte jedno nebo maximálně dvě jádra, což je dost těžké, můžete počítat s frekvencí až 5,0 GHz. na tento takt CPU vystoupal během provozu celkem často. Při vyšší zátěži je samozřejmě nižší. Takt kolem 4,9 GHz byl zcela běžný.

Grafika

MXM s RTX 3080 Mobile
MXM s RTX 3080 Mobile

GeForce je samozřejmě osazená na modulu MXM. Ten je nutné externě napájet, samotná sběrnice MXM nestačí. Počítač je osazen GPU čipem GA104 v produkční verzi. Jde o finální jádro, které má konečné specifikace i TDP. Napájeno je sedmi fázemi, paměti si pak vystačí se dvěma fázemi. Paměťových čipů je osm na každé straně s kapacitou 16 GB. Následuje pohled do GPU-Z:

GeForce RTX 3080 Mobile (165 W)
GeForce RTX 3080 Mobile (165 W)

Tento notebook nepodporuje Nvidia Hybrid Graphics, grafika se tedy nepřepíná sama mezi GeForce a Intel. U našeho CPU je iGPU deaktivované, ale nelze ho použít ani u procesorů s aktivním iGPU. Jádro GPU RTX 3080 pracuje v tomto notebooku až na 1710 MHz (Turbo aktivováno) a paměti na 14 GHz. Jak se chová GPU v praxi, si také ukážeme v příslušné kapitole.

Kompletní chlazení CPU i GPU v notebooku
Kompletní chlazení CPU i GPU v notebooku

To nejdůležitější je samozřejmě chladič a ventilátor chlazení. Osazeny jsou dva ventilátory, oba chladí všechno: CPU, GPU, PCH čip a napájecí kaskádu procesoru. Při pohledu na ně, je jasné, že nebudou zcela tiché. Hlučnost stroje je vysoká, což se i od DTR očekává. Po dlouhém hraní je celá spodní strana počítače rozžhavená tak, že ji na kolenou neudržíte a hluk ventilátorů je vysoký. Se sluchátky nebo vyšší hlasitostí her to nebude tak vadit, v noci se ale připravte na dost nepříjemné hučení ventilátorů, které bezpečně uslyšíte.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning