PCTuning Článek

Notebook Eurocom Sky Z7 R2: Core i9-11900K a RTX 3080

Z. Obermaier
Z. Obermaier
25. 5. 2021 00:00 24 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Extrémní herní výkon v roce 2021 2. Představení, balení a specifikace 3. Eurocom Sky Z7 R2 – hardware I. (CPU, GPU) 4. Eurocom Sky Z7 R2 – Hardware II. (disky, paměť) 5. BIOS a software
6. Zpracování, konektory a repro 7. Klávesnice, chlazení a výdrž baterie 8. Výkon procesoru (Core i9-10900K) 9. Herní testy – 1920 x 1080 10. Závěr

V dnešním testu si ukážeme první notebook s PCIe 4.0. Osazen je desktopovým Intel Core i9-10900K nebo Core i9-11900K. Dále nejvýkonnější mobilní GeForce RTX 3080. Spolu se 780 W zdrojem jde o ultimátní herní monstrum.

Reklama
Reklama

Klávesnice, chlazení a výdrž baterie

Klávesnice je hodně pohodlná. Jde o klasickou, notebookovou klávesnici. Někteří výrobci se nechali unést, a nabízejí „velké“ mechanické klávesy na svých herních strojích. Dle mého osobního názoru je to zcela mylná cesta. Sám preferuji nízký zdvih notebookové klávesnice i u desktopu. Zdvih kláves a jejich rozměry jsou ideální pro hraní her i práci, píše se na ní prostě velice dobře. Ukazatel myši se ale zasekával, nevím z jakého důvodu. Bylo to hodně otravné.

Důležitou vlastností klávesnice je podsvícení, u tohoto stroje je možné zvolit si barvu z ohromné barevné škály, což je potěšující. Lze jej i snadno vypnout. Snad jen intenzita podsvícení by mohla více kroků k nastavení, v noci bych uvítal nižší jas a ve dne naopak vyšší než je nabízený. Celkově je ale podsvícení hodně povedené, hlavně díky aplikaci na jeho správu.

Chlazení

Chlazení už jsme viděli v předchozích kapitolách o hardware. Princip a provedení je jednoduché a praktické. Systém chlazení je unikátní. Dříve měl CPU a GPU svůj blok od kterého šly heat-pipe k chladicím výdechům, které ofukoval ventilátor. Tentokrát vidíme, že to je jinak. Teplo z CPU jde do hlavního bloku GPU pomocí heat-pipe. Z něj teprve odchází další heat-pipe v výdechům, ty nejsou dva ale čtyři. Ventilátory ochlazují každý dva výdechy. Jak systém chladí se podíváme už za okamžik. Otáčky se dají také manuálně řídit a monitorovat.

V klidu je počítač obstojně tichý, při náročnějším zatížení CPU už ale ventilátor bezpečně uslyšíte. Naproti tomu je herní zátěž výrazně tišší, v tu chvíli většinou CPU nepracuje na maximum, tedy se tolik nezahřívá. Vše je to dáno Comet Lake problémem, že teplo není dostatečně odváděno z CPU, a ten se peče i při relativně nízké zátěži. Hlučnost během herní zátěže tedy není nijak tragická, po čase a dlouhém hraní se ale roztočí všechny ventilátory a je to hukot. Bez sluchátek se do hraní ani nepouštějte.

Teplota GPU

Teplota při dlouhém hraní
Teplota při dlouhém hraní

Teplota okolí byla jen kolem 22 °C, takže okolí nemělo na vysoké teploty tak zásadní vliv. Grafické jádro se v klidu pohybovalo kolem teploty 47 °C, což mi přijde celkem normální. Průběh zátěže pak vidíte na obrázku, maximem byla teplota GPU 68 °C při dlouhém hraní. Hra nebyla nijak extrémně náročná na CPU, to pracovalo s teplotou kolem 70 °C. Tohle je scénář velké většiny her, málokterá vytíží dvacet vláken nějak výrazně více než vidíme na obrázku.

Teplota CPU

Notebook v plné CPU zátěži
Notebook v plné CPU zátěži

V klidu byla teplota procesorových jader 35-40 °C. V intenzivní zátěži programem OCCT vystoupala teplota CPU na 99 °C. Ono se tomu nelze divit, Core i9-10900K je také druhý nejvýkonnější procesor, který jsme kdy v herním notebooku testovali. On opravdu nebyl vyroben pro notebook, ale pro highendový desktop s highendovým chladičem. I tak je tento výsledek celkem dobrý, s tím chladícím „tintítkem“, které v notebooku je. Vzhledem k vysokým teplotám je jasné, že výkon je omezován a CPU významně throttluje. Všimněte si také, že po nějakém čase se poté teplota udrží někde kolem 90 °C a CPU se softwarově uchladí na tuto hladinu.

Baterie a výdrž

Parametry akumulátoru
Parametry akumulátoru

Notebook je vybaven 97Wh (6700 mAh) osmičlánkovou baterií. Zdroj k notebooku váží 3 kg a disponuje výkonem 780 W. Při běžném surfování webem, kdy jsem večer četl zprávy, občas spustil nějaké video na Youtube a podobně, se notebook vybil za 4 hodiny a 20 minut. Jako druhý scénář jsem pak sledoval filmy v rozlišení 1080p. Počítač vydržel něco kolem 4 hodiny a 50 minut. Při plném hraní Cyberpunk 2077, vydržel notebook jet kolem 1 hodiny a 35 minut. Výkon GPU i CPU je ale v tomto režimu hodně omezen. Hrát se dá jedině se sníženými detaily.

Spotřeba

Výkonný desktop CPU, GPU, podsvětlení klávesnice a velké rozlišení displeje si zkrátka řeknou o svou porci energie. V klidu při surfování webem a běžné činnosti byl odběr na zásuvce kolem 30 W. To je na podobný notebook hodně slušná spotřeba. V zátěži je to pak různé dle zátěže CPU nebo GPU. Celkové TDP počítače je kolem 280 W. Tuto hranici počítač nikdy nepřeleze, omezí se GPU nebo CPU. V aplikaci Control Center jde TDP navýšit na 330 W, na výkon to nemělo vliv.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning