Notebooky: Prestigio 151 - tichošlápek s Centrinem | Kapitola 4
Seznam kapitol
S notebookem Prestigio 151 je spojeno několik zvláštností: je prakticky prvním notebookem který je u nás menším firmám nabízen jako stavební základna jejich vlastních modelů (notebook se v tomto případě dodává v rozmontovaném stavu) - přesto se nejedná o český výrobek ale o OEM verzi notebooku AOpen 1555. Možná také namítnete, že platforma Intel Centrino dnes není ničím mimořádným, konstruktérům se však v tomto případě podařilo vyrobit notebook mimořádně tichý. Pokud zrovna nespouštíte torture testy, podle hluku nepoznáte, jestli notebook pracuje.
Touchpad splývá s okolím, poloprůhledná klávesnice design notebooku zjemňuje a odlehčuje
Notebooku nelze z hlediska ergonomie nic podstatného vytknout. Líbilo se mi "horní" umístění klávesnice, spodní část notebooku tak působí jako přirozená opěra zápěstí.
Klávesy nejsou černé ale z tmavého, modře probarveného poloprůhledného plastu. Chod kláves je typicky notebookový, zdvih je 3.5mm - lidem kteří znají specifika notebooků nebude tato klívesnice cizí. Poznámka: Líbily se mi oddělené klávesy kurzorového kříže s správné umístění tlačítka Ctrl.
Super DJ
Touch Pad je jediným analogovým ovládacím prvkem notebooku. Uvnitř má ovládací kříž který v praxi však zcela nedokáže nahradit kolečko myši. Notebook je vybaven programovatelnými tlačítky a systémem "Super DJ" umožňujícím přehrávání disků Audio CD bez nutnosti zapnutí celého přístroje (víko otevřít však musíte).
TFT panel a grafika
15.1" TFT panel o rozlišení 1024x768 použitý v testovacím modelu patří mezi zcela průměrné notebookové displeje. Elektronika panelu příliš nezvládá plynulé barevné přechody - tmavé odstíny vykazují v polotónech mírnou schodovitost.
Také pozorovací úhly patří mezi průměrné hodnoty. Práce s notebookem je příjemná, musíte si ho vůči sobě však pečlivě ustavit.
Použitým videoakcelerátorem je integrovaná grafika Intel Extreme Graphics 2 s dynamickým přidělováním paměti. I když jeho výkon patří, mezi integrovanými grafikami, mezi ty lepší, v 3D akceleraci se nevyrovná diskrétním grafikám s vyhrazenou paměti (jakými jsou np. mobilní Radeony 7500, 9000, 9200, 9600 nebo karty GeForce 4 Go atd.).
Integrovaná grafika umožňuje připojení druhého monitoru, stejně
jako souběžný provoz LCD panelu notebooku a monitoru (Dual Display).
3D renderovací engine je třídy "DirectX 7", chybí mu poslední 3D funkce jako jednotka T&L, Pixel a Vertex Shadery...
Disk
Testovaný notebook byl vybaven velmi kvalitním harddiskem (viz. testy) - 2.5", 9.5mm vysokým 60GB diskem Hitachi HTS548060-M9AT00 (5400ot./m) s 8MB cache a rozhraním UltraATA 133 (využívá se režim UltraATA 100) - lze jej samozřejmě nahradit jiným typem s jinou kapacitou.