NVIDIA GeForce GTX 460 — Nečekané překvapení s Fermi
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek NVIDIA GeForce GTX 460 — Nečekané překvapení s Fermi

NVIDIA GeForce GTX 460 — Nečekané překvapení s Fermi

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

12. 7. 2010 02:00 111

Seznam kapitol

1. Fermi a původní jádro GF100 2. Jádro GF104 — lovec se vším všudy 3. GeForce GTX 460 z pohledu NVIDIE 4. GeForce GTX 460 — karty a detaily 5. GeForce GTX 460 — jádra, chladiče, specifikace 6. Srovnávací tabulka, sestava, hry a metodika 7. 3DMark 06/Vantage, COD: MW 2 8. Colin McRae DiRT 2, Crysis
9. Dragon Age Origins, Far Cry 2 10. Call of Pripyat, H.A.W.X. 11. W40k Dawn of War II, World in Conflict 12. Přetaktování, teplota 13. Hlučnost, spotřeba 14. Celkový výkon 15. Poměr cena/výkon 16. Závěr

Poslední řada grafických karet NVIDIA GeForce 400 zatím není příliš oblíbená. Ne, že by karty nebyly výkonné, ale provozní vlastnosti architektury Fermi nejsou zrovna nejlepší. NVIDIA proto rychle připravila úplně nový čip GF104 a v podobě zbrusu nových GeForce GTX 460 768 MB a 1 GB s ním nabízí velice zajímavé řešení!

Reklama
Reklama
NVIDIA GeForce GTX 460 — Nečekané překvapení s Fermi
i Zdroj: Pctuning


NVIDIA GeForce GTX 480 — nejvýkonnější jednočipová karta, architektura budoucnosti, ale také vysoká cena a nic moc provozní vlastnosti

Zatímco AMD má svoji současnou řadu grafických karet ATI Radeon HD 5000 na trhu již od podzimu, ještě minulý rok uvedla dvoučipovou kartu a už několik měsíců má na trhu kompletní portfolio produktů generace HD 5000, NVIDIA je v posledních měsících neustále ve skluzu. Společnost sice v březnu uvedla dvě výkonné karty GeForce GTX 470 a 480 založené na nové architektuře Fermi, velké nadšení ale karty nesklidily. Na jednu stranu je nutné uznat obrovský krok kupředu v oblasti technologií a architektury, který možná společnost dobře využije využije v budoucnosti (podobně tomu bylo před pár lety u konkurenčního ATI Radeonu 2900 XT, z jehož základu AMD koneckonců žije dodnes), hráčům počítačových her v roce 2010 to ale příliš nepomůže. Karty se navíc rychle proslavily svými ne zrovna dobrými provozními vlastnostmi, na mysli máme zejména spotřebu obřího čipu GF100 a s tím spojené problémy s chlazením a jeho hlučností. Navíc šlo o uvedení jen výkonných a drahých modelů GTX 470 a 480, které osloví jen menší procento majetných uživatelů.

NVIDIA GeForce GTX 460 — Nečekané překvapení s Fermi
i Zdroj: Pctuning


NVIDIA GeForce GTX 465 — drahý mainstream s obřím profesionálním jádrem

Po vydání highendových karet Fermi byla NVIDIA už v dost velkém skluzu a rychle potřebovala alespoň nějakou konkurenci třeba pro Radeony HD 5830, které se prodávají vcelku dobře. V nabídce zelených totiž byly stále jen karty staré řady GeForce GTX 200 jen s podporou DirectX 10 a zejména špatnou dostupností danou už oznámeným koncem výroby (End of life — EOF). Tou konkurencí měl být čip GF104, nový mainstream založený na architektuře Fermi. Jeho vydání se ale stále odkládalo a NVIDIA měla navíc velké procento vadných 40nm čipů GF100, což bylo dané obří plochou jádra přes 500 čtverečních milimetrů. Světlo světa tak na konci května spatřila mainstreamová GeForce GTX 465. Jenže karty nenabídly nijak zázračný výkon, poměr cena/výkon nebyl také nijak růžový a koneckonců ani provozní vlastnosti nebyly kvůli velkému čipu GF100 nijak zázračné a celkově tak šlo o pro hráče nepříliš zajímavou volbu, nad kterou zvítězilo opět konkurenční AMD.

NVIDIA GeForce GTX 460 — Nečekané překvapení s Fermi
i Zdroj: Pctuning


NVIDIA GeForce GTX 460 — konečně mainstream postavený na mainstreamovém jádru

Tím se pomalu dostáváme až do dnešních dní, kdy NVIDIA uvádí nové karty GeForce GTX 460 a to hned ve dvou verzích lišících se kapacitou pamětí a pár dalšími drobnostmi, ke kterým se samozřejmě dostaneme. Zásadní otázkou ale je, co od GTX 460 čekat. Další nic moc produkt postavený na velkém jádru, které se do levnějšího segmentu absolutně nehodí? To už naštěstí ne. NVIDIA totiž konečně dokončila vývoj menšího jádra GF104, které má v GTX 460 premiéru. Mělo by tak konečně jít o karty určené pro masy. Pro masy, které zajímá poměr cena/výkon, provozní vlastnosti a třeba také dobrý OC potenciál. NVIDIA má navíc s novým jádrem velké plány a doufejme tak, že se staré karty jako GeForce GTS 250 a slabší založené v zásadě na staré architektuře jádra G92 konečně odeberou na zasloužený odpočinek a zastoupí je nové moderní produkty.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning