NVIDIA GeForce GTX 460 — Nečekané překvapení s Fermi
Hardware Článek NVIDIA GeForce GTX 460 — Nečekané překvapení s Fermi

NVIDIA GeForce GTX 460 — Nečekané překvapení s Fermi | Kapitola 16

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

12. 7. 2010 02:00 111

Seznam kapitol

1. Fermi a původní jádro GF100 2. Jádro GF104 — lovec se vším všudy 3. GeForce GTX 460 z pohledu NVIDIE 4. GeForce GTX 460 — karty a detaily 5. GeForce GTX 460 — jádra, chladiče, specifikace 6. Srovnávací tabulka, sestava, hry a metodika 7. 3DMark 06/Vantage, COD: MW 2 8. Colin McRae DiRT 2, Crysis
9. Dragon Age Origins, Far Cry 2 10. Call of Pripyat, H.A.W.X. 11. W40k Dawn of War II, World in Conflict 12. Přetaktování, teplota 13. Hlučnost, spotřeba 14. Celkový výkon 15. Poměr cena/výkon 16. Závěr

Poslední řada grafických karet NVIDIA GeForce 400 zatím není příliš oblíbená. Ne, že by karty nebyly výkonné, ale provozní vlastnosti architektury Fermi nejsou zrovna nejlepší. NVIDIA proto rychle připravila úplně nový čip GF104 a v podobě zbrusu nových GeForce GTX 460 768 MB a 1 GB s ním nabízí velice zajímavé řešení!

Reklama
Reklama
NVIDIA GeForce GTX 460 — Nečekané překvapení s Fermi

Pokud jste si celý test přečetli a dostali se konečně k závěru, už asi jeho obsah v zásadě tušíte. Ano, nové GeForce GTX 460 768 MB i 1 GB se opravdu povedly. Konečně jde o karty založené na nové architektuře Fermi určené pro běžné hráče, kterým splní všechny požadavky, které kdy mohli mít. Vadila vám vysoká spotřeba GeForce GTX 400? To u GTX 460 neplatí, spotřeba je srovnatelná či lepší než mají Radeony řady HD 5800. Chcete vysoký OC potenciál, kdy z karty můžete vydolovat 25 % výkonu navíc? Máte jej mít. Chcete kartu s tichým chlazením a malými rozměry? To umí GTX 460 také. Rádi byste podporu DirectX 11, PhysX, CUDA a pro někoho může být plusem i 3D Vision? A co třeba kdyby měla karta zároveň nejlepší poměr cena/výkon ve své kategorii a možná nejen v ní? To všechno je GeForce GTX 460 v obou dvou verzích.

Popravdě mne nenapadá jediná větší moucha, kterou bych nové dvojici karet mohl vyčíst. Snad jen, že napájecí konektory by nemusely být otočené dozadu a u 768MB verze by stačil vzhledem k TDP 150 W jen jeden, ale s tím by neznačkové zdroje mohly mít problémy a druhý konektor snad zase tak nevadí. Moje obavy tak směřují jen k ceně a dostupnosti. Co se týče cen, ty by se snad hýbat neměly, ale znáte české velkoobchody a řada z vás jistě pamatuje, kam se až vyšplhaly ceny GeForce 8800 GT, Radeonu HD 4770 nebo HD 5850, takže věřte tomu... No a dostupnost? Na dnešní launch je prý připraveno několik desítek kusů karet, ale jestli tomu tak opravdu je a jak rychle se vyprodají, to ukážou až následující hodiny stejně jak na tom budou dodávky v dalších dnech.

Otázkou také zůstává, jak na příchod GTX 460 zareagují prodeje ostatních produktů. A netýká se to jen AMD, NVIDIA cílí i do vlastních řad. Že o GTX 465 dnes nemá smysl ani přemýšlet, je asi na výsost jasné. Koneckonců ona už je také ve stavu EOF (end of life) a přestává se vyrábět. Problém budou mít i GTX 470. Proč ji kupovat, když přetaktovaná 1GB GTX 460 odvede za lepší peníze stejnou službu a nabídne výrazně lepší provozní vlastnosti, to mi není úplně jasné a dost možná brzy přijde její výrazné zlevnění. Naopak GTX 480 smysl stále má jako to nejlepší pro ty, co chtějí špičku a zaplatí si za ni.

Co se týče konkurenčního AMD, ani zde v současné době nevidím jediný důvod proč kupovat Radeon HD 5830, když GTX 460 nabídnou v případě 768MB vyšší výkon za lepší peníz, u 1GB verze je to ještě vyšší výkon s minimálním příplatkem, provozní vlastnosti jsou stejné či lepší. Do podobné situace se dostává i HD 5850, jejíž cena vlivem velkého zájmu zákazníků vyšplhala k sedmi tisícům. Že bychom se tak konečně dočkali toho, že AMD cenu svých karet kvůli tlaku konkurence sníží? Myslím, že by tomu tak opravdu mohlo být a to je pro nás běžné zákazníky jedině pozitivní informace.

Na závěr tak jen dodám, že stříbrné ocenění za vynikající poměr cena/výkon je pro nové karty GeForce GTX 768 MB a 1 GB naprosto na místě a v krátkosti se podívejme ještě na plusy a mínusy obou modelů.

NVIDIA GeForce GTX 460 — Nečekané překvapení s Fermi


PCTuning Silver Award, červenec 2010
NVIDIA GeForce GTX 460 768 MB a 1 GB
"grafické karty s vynikajícím poměrem cena/výkon i provozními vlastnostmi"

NVIDIA GeForce GTX 460 768 MB

Pomalejší model má kromě menší kapacity paměti a užší sběrnice také méně ROPs jednotek. Tento handicap se nakonec projevil jen u několika her a jen v režimu s 8× AA. Pokud tento nejvyšší režim vyhlazování nepoužíváte, jde o výhodnější volbu než silnější model, poměr cena/výkon je dokonce lepší než u Radeonu HD 5770 o třídu níž! Výhodou 768MB modelu je také díky menšímu počtu paměťových čipů nižší spotřeba, která je lepší než mají Radeony HD 5800. Z testovaných karet měla verze s menší kapacitou paměti také mírně lepší OC potenciál, takže s kartou za necelých pět tisíc se lze po přetaktování dostat na úroveň ATI Radeonu HD 5850 za sedm. Mám však obavy, že o levnější verzi bude takový zájem, že bude za pár dní obrovský problém ji sehnat a ceny poletí rychle vzhůru.

Výhody a nevýhody

NVIDIA GeForce GTX 460 — Nečekané překvapení s Fermi

NVIDIA GeForce GTX 460 1 GB

Plnohodnotná GeForce GTX 460 má celý 1 GB paměti, 256bitovou sběrnici a 32 ROPs jednotek. Díky tomu karta na rozdíl od pomalejší verze netrpí propady při 8× AA. Na druhou stranu má proti slabší sestře o něco slabší poměr cena/výkon, který je ale v porovnání s konkurencí i tak skvělý. To platí také pro spotřebu, která je v zátěži o cca 20 W vyšší než u 768MB verze. Co se týče OC potenciálu, ten je u této karty vynikající a pokud chcete za 5500 Kč s DPH kartu, kterou lze dostat až na úroveň GTX 470, je 1GB verze tou správnou volbou. Pravděpodobně bude také snazší kartu sehnat skladem, avšak vše záleží na poptávce a hlavně dodávkách karet do ČR.

Výhody a nevýhody

NVIDIA GeForce GTX 460 — Nečekané překvapení s Fermi

Poděkování

Za zapůjčení referenčních verzí NVIDIA GeForce GTX 460 768 MB a 1 GB děkujeme společnosti NVIDIA.

Dále děkujeme partnerům Acer, Asus, Intel, Gigabyte a MSI, kteří zapůjčili další vybavení na testy.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning