patero-univerzalnich-chladicu-v-testu
PCTuning Článek

Patero univerzálních chladičů v testu

Michal Mitrega
Michal Mitrega
16. 10. 2006 01:00 37 Sdílej:

Seznam kapitol

1. 5 CPU chladičů 2. Tacens Gelus 3. Noctua NH-U12 4. Aerocool Dominator
5. Scythe Shogun 6. Thermalright Ultra-120 7. Zvukové a teplotní testy

V dnešním článku si otestujeme pět univerzálních chladičů CPU a porovnáme je s uznávanou konkurencí v tomto oboru. Krom teploty každého řešení se zaměříme i na produkovaný hluk.

Reklama
Reklama

Po delší době tu máme opět testy CPU chladičů. I v době nastupujících procesorů s "nízkou" spotřebou je procesor potřeba účinně chladit, zvláště pokud ho chcete pořádně přetaktovat za pomoci zvýšené voltáže. Dnes se podíváme na Tacens Gelus, Noctua NH-U12, Aerocool Dominator, Scythe Shogun a Thermalright Ultra-120. Najde se mezi nimi přemožitel Thermalrightu SI-120?

Testovací sestava

Testovací sestava:

  • Základní deska s čipovou sadou 945P
  • Procesor Intel Pentium D 930 (1,4V)
  • Grafická karta Leadtek 7600GT (nepřetaktovaná, originální chladič)
  • skříň Lian-Li PC-7A
  • Disk Samsung SpinPoint SP2504C (prakticky nehřeje - do 5ti stupňů oproti normálu)
  • Zdroj Chill-Innovation 400W s neoriginálním ventilátorem (1500 RPM)
  • 120 mm nasávací ventilátor (1500 RPM)
  • 120 mm odsávací ventilátor (2100 RPM)

Jak vidíte, tak skříň je poměrně solidně větrána. Vypouštěný vzduch má téměř stejnou teplotu jako vzduch nasávaný a nejrychleji se ochlazuje oblast CPU a pevného disku. Při měření se měří teplota na CPU a od té se odečítá teplota nasávaného vzduchu (pro o něco větší přesnost jsou brány v potaz i desetiny stupňů). Teplota nasávaného vzduchu se měří teploměrem s rychlou odezvou a teplotním senzorem KTY 10. V testu je "samozřejmě" zohledněn také hluk. Ten je měřen běžným hlukoměrem (v dB) při vypnutí všech ostatních větráků.

Otáčky ventilátorů jsou regulovány regulátorem otáček Primecooler PC-MP1+. U každého heatsinku je měřen chladící výkon při 1600 a 1200 RPM. Výjimkou je chladič Thermalright Ultra-120, který byl do testu přidán na poslední chvíli. Osazen byl novým větráčkem od Noctuy, takže je změřen pouze na 1200 RPM. Airflow u tohoto větráku je o něco vyšší než u běžných větráčků, a proto berte výsledky s malou rezervou.

Chladič je na procesor instalován vždy za použití malé vrstvy teplovodivé pasty Primecooler PC-C10S (10% oxidů stříbra).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning