pci-express-posle-pci-i-agp-zahy-do-duchodu
Hardware Článek PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu

Kwolek Jirka

Kwolek Jirka

16. 6. 2004 00:00 81

Seznam kapitol

1. Historie - PCI a AGP 2. PCI Express 3. PCI Express - co z toho budeme mít?

Rozhraní PCI Express (ve zkratce PCIe) má být jednou z největších novinek tohoto roku. Od letoška budou rozšiřující karty buď obyčejné (tedy PCI a u grafiky AGP) nebo "nové" (tedy PCIe a u grafiky PEG). Nová sběrnice přinese kromě potenciálních výhod také mnoho problémů... Bude ten celý kolotoč stát vůbec za to? Na to jsme se podívali v průřezovým článku a svůj názor máme poměrně jasný...

Reklama

Sběrnice PCI (Peripheral Component Interconnect) která byla používána jako hlavní sběrnice pro připojení periferii u osobních počítačů typu PC se po deseti létech používání začíná dostávat na hranici svých možností. Zavedena v roce 1993, se téměř okamžitě prosadila jako průmyslový standard a poslala na věčný odpočinek tehdy stále používanou sběrnici ISA i alternativní VLB (Vesa Local Bus), EISA i sběrnici MCA (MicroChannel Architecture) od IBM. První specifikace (PCI 1.0) předpokládala maximum pět 32-bitových slotů taktovaných 25, 30 nebo 33MHz. Nejvýše taktovaná verze měla propustnost 133MB/s, což s rezervou pokrývalo tehdejší potřeby.

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu
i Zdroj: PCTuning.cz


TV tuner - klasika na PCI (32bit/33MHz) - při "grabování" videa však mohou nastat problémy...

Tehdy, podobně jako dnes, byly největšími "žrouty" propustnosti grafické karty - i když se tehdy nikomu ani nezdálo o grafické akceleraci a výletech do 3D světa. Míjely roky, požadavky na propustnost rostly a rozvíjela se i specifikace PCI (zejména ve světě serverů, běžné počítače už v této době přesunuly grafiku na slot AGP). Vznikly PCI sloty o šířce 64bitů - to při max. taktu 33MHz dávalo propustnost 266MB/s. Současně se pracovalo i na zrychlení taktu sběrnice PCI: 66MHz dávalo u 32bit karet 266MB/s a u 64bitových dvojnásobek této hodnoty.

PCI-X

Poslední roky se v serverech (hlavně kvůli řadičům RAID 5 a GB LAN) začalo prosazovat rozhraní PCI-X (pozor, s PCI Express nemá, až na poněkud matoucí "X", prakticky nic společného) s taktem 66, 100 a dokonce i 133MHz (což dává 533, 800 a 1066MB/s).

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu
i Zdroj: PCTuning.cz


ASUS PSCH-L: low-endová serverová deska s 32bit. sloty PCI i 64bit/66MHz sloty PCI-X

takt šíře sběrnice propustnost
33MHz 32bitů 133 MB/s
33MHz 64bitů 266 MB/s
66MHz 32bitů 266 MB/s
66MHz 64bitů 533 MB/s
100MHz 64bitů  800 MB/s
133MHz 64bitů 1066 MB/s

PCI-X by mohlo vypadat jako dobrá náhrada PCI. Při vysokých taktech se objevují problémy s implementaci sběrnice - signál je náchylný na šum a zkreslení, hrozí přeslechy (tzv. crosstalk), problém je s vedením jednotlivých drah sběrnice (to pak zvyšuje cenu základních desek). Řadič PCI-X může obsloužit max. čtyři 66MHz sloty, dva 100MHz a 133MHz pouze jeden. Pokud bychom potřebovali více karet, museli bychom použít více řadičů. Je evidentní, že PCI-X není řešením vhodným pro běžné počítače (u serveru vyšší cena a omezený počet slotů není na závadu).

Osobní počítače - evoluce sběrnic

Když se na konci roku 1996 objevila čipová sada i440LX, zbavila se sběrnice PCI největší zátěže. Objevil se dedikovaný slot AGP (Accelerated Graphics Port) taktovaný základní frekvencí 66MHz. Tehdy se jednalo o vskutku revoluční řešení, které vyhovovalo všem. Kvůli tomu, že se nejedná o sběrnici ale o jeden port, nemusí se grafická karta dělit o propustnost se zbytkem periferii - navíc bylo možné zajistit grafické kartě také přímý přístup do paměti a zrychlit komunikaci s procesorem.

Pikantní je, že první grafické karty AGP vycházely z typů původně určených pro sběrnici PCI s tím, že pro AGP byly pouze mírně upravené. Dokonce se objevily můstky PCI - AGP (a dnes nVidia počítá se speciálními čipy AGP - PCIe).

V průběhu doby se objevilo několik typů AGP (lišily se především rychlostí sběrnice a napětím). Index za AGP udává, kolik dat je možné přenést při jednom taktu sběrnice.

typ propustnost
AGP 1x 266 MB/s
AGP 2x 533 MB/s
AGP 4x 1066 MB/s
AGP 8x 2132 MB/s

Poznámka: Vzhledem k jednoúčelovosti portu AGP není možné ve všech slotech AGP provozovat všechny typy grafických karet (v tom směru je PCI pružnější). Problémem je zejména nekompatibilita grafických karet AGP 1x a 2s s novými sloty AGP 4x a 8x.

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu
i Zdroj: PCTuning.cz

Uvedení AGP oddálilo problémy s PCI na dlouhé roky. Dnes se ale situace rychle mění - SerialATA, Gigabit Ethernet, USB 2.0 a FireWire 400 a 800 dokážou spolknout propustnost PCI pro sebe jako malinu.

Výrobci si ještě určitou dobu pomáhali zrychlením sběrnice mezi čipy čipové sady (Hub Architecture, V-Link, HT...) s tím, že mnohé funkce přímo integrovali do čipu southbridge.

PCI Express pošle PCI i AGP záhy do důchodu
i Zdroj: PCTuning.cz


čip ICH5 obsahuje np. LAN, Serial ATA a ATA, USB 2.0 i audio 5.1 které nezávisí na sběrnici PCI

Dnes je však zřejmé, že nastal čas vyřešit celou situaci systémově. Nastal čas pro novou, jednoduchou a rychlou univerzální sběrnici - a právě tou má být PCI Express...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama