Pimp my Computer 10 - The pinguins family 3/3
Článek Pimp my Computer 10 - The pinguins family 3/3

Pimp my Computer 10 - The pinguins family 3/3

Jan Štěpánek

Jan Štěpánek

18. 11. 2009 03:00 43

Seznam kapitol

1. Pokračujeme... 2. Image tučňáka 3. Dokončení a sestavení 4. Rekapitulace a závěr 5. Galerie 6. Galerie z mateřské školy

Včera jsme vám ukázali první část výroby této nové a pevně doufám, že i zajímavé skříně a hned po 24hodinách tu máme pokračování. Jak to tedy celé dopadne a jak se bude vlastně „tučňáček“ líbit dětem? Nebojte, o nic nepřijdete a vše se dočtete už dnes v této poslední části desátého kola soutěže Pimp my Computer.

Reklama
Reklama

Bonbónek na konec!

A vidíte, přeci jen je tu něco, na co jsem tak trochu pozapomněl, i když se jedná o velice důležitou věc. V minulém článku, kde byl počítač pro úpravu představen, jste si bezpochyby všimli monitoru, který celé sestavě dominoval. Jednalo se totiž o velmi starý 14“ CRT monitor, ještě dokonce s dodatečně přidělávaným filtrem pro ochranu zraku. No sami musíte uznat, že to není nejlepší kousek, na který by měly koukat děti zrovna v mateřské škole. 

Pimp my Computer 10 - The pinguins family 3/3

Zároveň by výsledek také nevypadal příliš efektně, kdyby na stole sice našla svoje místo nová case včetně hardware a samozřejmě i již představené periferie. A vedle nich zůstal tento historický kousek. Rozhodli jsme se tedy monitor nechat sešrotovat a místo něj na stůl postavit moderní širokoúhlý 22“ LCD panel s FullHD rozlišením. Konkrétně se jedná o model BenQ G2220HDA, který nabídne odezvu 5ms a kontrast 1000:1. Jeho plastový kryt je navíc vyveden v atraktivní lesklé černé barvě, která ideálním způsobem koresponduje s barvou case. 

Pimp my Computer 10 - The pinguins family 3/3

Pro dodržení stylizace však bylo zapotřebí ještě několik úprav. Nebudu se zde nad nimi nijak dlouze rozepisovat, na horní část panelu jsem přidělal stejná pohyblivá očka jako v případě case, monitor tedy nejenom vidíme, ale dokonce i on nyní vidí nás. Mimo ně však přibyla ještě plastická křídla, která jsou opět kopií těch z case, nicméně nikoliv přesnou kopií. K monitoru se více hodilo ploché provedení a jako materiál je použita měkčená MDF deska, na ní samozřejmě nezbytná vrstva tmelu a černý lak. Podstavec panelu pak ještě dotváří obrys nožiček vytvořený jednoduše ze samolepící folie.

Pimp my Computer 10 - The pinguins family 3/3

Tímto kusem hardware je tedy celá sestava kompletní a může být instalována na svoje nové působiště. Věřím, že souhlasíte s námi, že dodání nového monitoru bylo nezbytností, jelikož řekněme si upřímně – kdo z nás doma ještě kouká do takhle starého CRT monitoru?

Rekapitulace

Na začátku tohoto kola jsme zde měli poměrně zastaralý počítač od společnosti IBM. Navíc v sice kvalitní, ale nepříliš vzhledné skříni typu desktop. Díky faktu, že se jedná o výtvor především určený pro používání dětem, bylo nasnadě vytvořit počítač tak trochu odlišný a zajímavý, aby se práce a vzdělávání na něm staly pro děti ještě příjemnější, než doposud. Na druhou stranu aktuální vývoj je asi spíše na straně dětí, které mají k počítačům přístup již od útlého věku.

Pimp my Computer 10 - The pinguins family 3/3

Zároveň zde můžete vidět úpravu, která je v maximální míře provedena především se zaměřením na stylizaci pro určitou skupinu lidí. Je jedno, že se jedná o ty nejmenší děti – i ty jsou totiž samostatnou skupinou. Naprosto chápu, že takto stylizovaný počítač by si jen těžko pořídil někdo domů a pokud ano, tak jedině opět menšímu dítěti, pro nějž bude v daném věku atraktivní. A díky tomu si každý řekne, proč utrácet za takovou zbytečnost, když je to jen na chvíli – ale upřímně? Jakou životnost má osobní počítač? Kdo z Vás jej má doma déle jak 10let, možná lépe řečeno 5let. A to je podle mého názoru doba, po kterou bude pořád ještě tato stylizace pro dítě zajímavá. Nicméně abych se nepouštěl do nějakého zdlouhavého polemizování, pojďme teď k rozpočtu.

Pimp my Computer 10 - The pinguins family 3/3

Již úvodem jsem avizoval, že toto kolo je opravdu speciální a to i z hlediska sponzorství, jelikož díky neziskovému použití došlo na obsáhlejší dary. Ať se jedná o sadu periferií, nebo komponenty, tak samozřejmě pak i výroba skříně a vše s tím související. Já bych tedy rád na tomto místě velice rád poděkoval sponzorům soutěže, kteří ukázali, že ani ty nejmenší děti jim nejsou lhostejní. Stejně tak si dovolím za svoji osobu zmínit fakt, že jsem se zřekl honoráře za provedenou práci a celou case postavil z vlastních prostředků. Zároveň s tím jsem věnoval i pevný disk, mechaniku a zdroj, jež se bohužel do i tak vstřícného rozpočtu nevešly. I to jsou důvody, proč je následující tabulka trochu zkreslující, i když naprosto reálná a vidíte zde kompletní soupis všech položek, jež bylo nutné nakoupit.

Kalkulace:

Pimp my Computer 10 - "The pinguins family"

Materiál:

Cena:

laminát (1m2 tkaniny, 0,5l pryskyřice)370,-
hutní materiál (perforovaný plech, L-profily)290,-
plnič Body + laky (Motip - černá, bílí, žlutá)980,-
plastová očka37,-
spojovací materiál110,-
dvousložkový tmel NOVOL se skelným vláknem220,-
brusný materiál42,-
gumové profily a nožky35,-
prášková barva (zakázkové lakování konstrukce)200,-
drobný materiál (interiér - sponky, bužírky, kabely, tlačítka)120,-
sada periferií The Frog Family 5in1 PinguinSet1 190,-
DVD-RW slot-in Sony OptiArc AD-7630A SuperMulti1 510,-
redukce Akasa SATA > slimlineSATA82,-
operační paměť 2GB DDR2 Kingston870,-
základní deska Intel LittleFall (s CPU)1 310,-
LCD BenQ G2220HDA 22"3 050,-
HDD Seagate 80GB PATA500,-
PSU 350W ATX450,-
operační systém Windows XP Home (OEM)1 840,-

Celková částka za materiál: 13 206,-Kč

Mimo materiálových položek je tu však samozřejmě i hodinová dotace pro tvorbu, kterou opět přikládám spíše z informačního hlediska. Kompletní tvorba této case tedy zabrala 82 hodin čisté práce. Musím však poznamenat, že se mi case vytvářela velice příjemně a práce na ní mě nesmírně bavila. Budu tedy doufat, že podobně bude bavit i práce a hraní děti, až budou k tomuto počítači usedat.

Mnohokrát děkujeme sponzoru soutěže - společnosti Mironet computers.

Tímto bych se rád rozloučil a ukončil desáté kolo soutěže Pimp my Computer. Budu se samozřejmě těšit již brzy u pokračování, tentokráte už s pořadovým číslem 11 a jsem osobně velmi zvědav, jaký počítač bude k úpravě dodán.

Pimp my Computer 10 - The pinguins family 3/3

Přihlásit se můžete na již notoricky známém e-mailu – pro jistotu ho však ještě jednou opakuji a podrobnější informace a pravidla najdete zde.
 

pimpmycomputer@pctuning.cz

Pimp my Computer 10 - The pinguins family 3/3

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning