Počítačový stroj času: Když si Xerox postavil PC z budoucnosti
Článek Počítačový stroj času: Když si Xerox postavil PC z budoucnosti

Počítačový stroj času: Když si Xerox postavil PC z budoucnosti

Pavel Tronner

Pavel Tronner

13. 4. 2017 03:00 5

Seznam kapitol

1. Bob Taylor 2. Alto 3. Přelomový počítač 4. Stroj z budoucnosti 5. Xerox PARC a jeho úspěch

U zrodu moderního ovládání počítačů stál tým odborníků ze společnosti, kterou si dnes s počítači spojuje jen málokdo. Vědci z laboratoří Xeroxu si pohrávali s grafickým rozhraním ovládaným myší v době, kdy Steve Jobs neměl tušení, že bude jednou prodávat Apple s Mac OS a Bill Gates ještě intenzivně pracoval na Basicu pro Altair...

Reklama
Reklama

Xerox PARC a jeho úspěch

O těchto legendárních časech v Xeroxu PARC existuje spousta nepodložených tvrzení. Například se stalo dobrou tradicí tvrdit, že Xerox z pionýrské práce svých vědců nakonec nic neměl a na vývoji těch nejmodernějších technologií obrovsky prodělal. Toto není pravda. Jen jeden z mnoha vynálezu této doby – laserová tiskárna – přinesl Xeroxu obrovské zisky, které náklady na provoz jeho laboratoří zaplatily více než stonásobně. Samozřejmě, že tato tiskárna nebyla jediným úspěšným produktem, který se Xeroxu podařilo prodat. Lze zmínit například technologii lokální sítě Ethernet, na jejímž licencování se též dalo vydělat nějaký ten miliónek dolarů.

Stejným nesmyslem je tradované konstatování, že Altu se nepodařilo prosadit na trhu. I toto je hloupost. Alto nikdy nemělo být komerčním produktem. Od počátku bylo navrhováno jen jako prototyp počítače budoucnosti, který neměl být prodáván. Z tohoto důvodu se nešetřilo na jeho konfiguraci, který stála nesmírné peníze a na trhu se nemohla prosadit. Nebyl k tomu důvod. Lamentovat nad tím, že Alto bylo neprodejné, je stejný nesmysl, jako se s podobnou logikou zamýšlet nad neprodejností měsíční rakety Saturn V.

Mýtem je taktéž domněnka, že Xerox si výsledky práce svých vědců nenechal patentovat. Opak je pravdou. Součástí laboratoře bylo právní oddělení, které se snažilo chránit ty nejpodstatnější výdobytky práce laboratorních mozků. Pravda, některé patenty možná nebyly napsány nejdokonaleji, takže je bylo lze obejít, něco bylo opomenuto, nicméně v jádru je prostým faktem, že patenty existovaly, i když někdy jejich ochrana selhala.

Je ovšem nespornou pravdou, že Xerox mohl na výsledku snah svých moudrých hlav vydělat mnohem více, než se mu nakonec podařilo. Bohužel, management firmy vůbec nepochopil, jak přelomové dílo v jeho laboratořích vzniklo. Tvůrci se léta potýkali s nezájmem svých šéfů a snaha o komerční uplatnění byla velmi slabá. To vše nakonec vedlo k tomu, že Xerox nehrál na poli osobních počítačů žádnou zásadní roli, že jej předstihli ti, kteří základní myšlenky a filozofii grafického prostředí převzali a významně ve svých produktech vylepšili.

V tom je ale i velké štěstí. Pokud by se Xerox rozhoupal a své nápady na trhu uplatnil včas, asi by dokázal hned v zárodku zlikvidovat veškerou konkurenci, což by rozhodně pro budoucnost nebyla dobrá zpráva. Jakkoliv byla v PARCu odvedena skvělá práce, je třeba objektivně říct, že neméně dobré dílo bylo vykonáno při vylepšování celého konceptu u konkurence, z čehož nakonec měli největší prospěch nikoliv manažeři a akcionáři Xeroxu, ale my, obyčejní uživatelé. A tak patří k ironii dějin i smutná pravda, že Xerox se nesmírně zasloužil o vytvoření moderního ovládání počítačů nejen tím, že tyto novátorské koncepce poprvé zrealizoval, ale i tím, že se mu je nepodařilo monopolně ochránit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning