Pozastavení se u police: Přežijí ti maličcí?
i Zdroj: PCTuning.cz
Historie Článek Pozastavení se u police: Přežijí ti maličcí?

Pozastavení se u police: Přežijí ti maličcí? | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

31. 8. 2019 14:00 15

Seznam kapitol

1. Sběratel korozí 2. Peče se to, nejí se to 3. Rozbíjí se to. 4. Nafukovačky 5. Specialista na baterky

Když jsem procházel sbírky, připadalo mi, že dlouhodobě nejlepší vyhlídky na přežití mají kapesní počítače. Běžely na klasické baterky, netopily, neměly zdroje, ve kterých by odcházely kondenzátory... Ale s příchodem nových baterií se ale vyhlídky hardwaru na přežití začínají radikálně měnit.

Reklama

Mechanicky tristní konstrukce.

S tím, jak se zařízení zmenšují, jsou stále štíhlejší i jejich obaly – a hlavně mechanické prvky. V 80. letech najdeme masivní panty, tlusté plastové pláště, dvířka, která drží na místech silné háčky. Pak se přesuneme k Psionům – a tam drží poloviny těla tenké ocelové osičky a kusy plastu, které jsou dlouhé pět milimetrů a nemají ani milimetr na šířku. Tyhle věci se rozpadaly už během záruční lhůty – a s časem se to nelepší.

U jemných mechanismů nepotřebujete velké násilí, stačí mírné vykřivení osy – a zkáza kloubu je garantována. S časem navíc plasty měknou a rozpadají se, i když s nimi nic neděláte. To je velký problém u notebooků a kapesních počítačů z 90. let – ta věc může vypadat normálně, před deseti lety jste ji koupili v excelentním stavu – ale dnes se pokusíte otevřít víko a kloub jednoduše praskne. A je hotovo, není to opravitelné, protože rozlomený díl je příliš štíhlý. Nejde to slepit, nic.

U krytek je běžnou vadou to, že se vychodí plastové úchyty, případně se oslabí věkem a odpadnou. A potom to už nedrží pohromadě nic – máte v podstatě na výběr mezi tím, že to na sebe tak nějak položíte – anebo to přilepíte.

Nelze pro to sehnat baterie.

Dlouhou dobu, ještě v první polovině 90. let, byly hlavní baterie pro kapesní počítače a přenosná zařízení typicky AAčka. Existovaly i laptopy, které na to jely, případně fungovaly na „větší buřtíky“ - C a D. Výměna byla triviální a i dnes sáhnete po kvalitních článcích, jako jsou Eneloopy – a fungujete.

Pozastavení se u police: Přežijí ti maličcí?
i Zdroj: PCTuning.cz

V minulosti byly běžné i jiné typy akumulátorů, ale překvapivé množství modulů uvnitř obsahovaly nějak uspořádané a sletované AA články. Opravdu malá zařízení jela na nějakou formu knoflíkových baterií, které se dají stále snadno sehnat.

S tím, jak postupujeme vpřed, se dostáváme do zoologické zahrady lithiových baterií všech možných tvarů a velikostí. Najít analog pro náhradu je často problematické, případně nemožné. To, samo o sobě, limituje přežití zařízení – a nebavíme se jenom o noteboocích a mobilech, ale také o kalkulačkách, které přešly na lithiové baterie. Pokud máte štěstí, podaří se najít analog – za předpokladu, že baterie je kompatibilní s nějakým populárním produktem. Řada zařízení ale obsahuje atypickou baterii, pro které je dohledání analogu obtížné, případně nemožné.

zdroj: pxhere
i Zdroj: PCTuning.cz
zdroj: pxhere

Nelze z toho ani vytáhnout baterie!

Poslední generace produktů mají nevýměnné baterie. Pokud zdechnou, patrně si je sami nevyměníte – ale vy je ve skutečnosti ani nesmíte nechat uvnitř, protože časem dojde k expanzi baterie a k destrukci exponátu. Tak – a teď si vezměte, že máte ve sbírce například Samsung Galaxy Note 7 s jeho neslavnou baterií. Jak ji dostanete ven? Budete si muset někoho najmout, aby vám ji odborně vyjmul!

A teď tu máme ještě další stroje – Apple Macbook Retina má doslova šílenou šestisegmentovou baterii. Návod Ifixit na vyjmutí této baterie tak, aby mohla být nahrazena jinou – anebo aby zůstal zachován zbytek notebooku – má sedmdesát čtyři kroků. Sedmdesát čtyři kroků – a vyžaduje speciální vybavení!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama