Přechod na DVB-T2: Konečně šance zbavit se televize!
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Přechod na DVB-T2: Konečně šance zbavit se televize!

Přechod na DVB-T2: Konečně šance zbavit se televize!

Michal Rybka

Michal Rybka

22. 4. 2016 03:00 41

Seznam kapitol

1. DVB-T2: Konečně šance zbavit se televize! 2. Sto let za opicema, ale levně... Levně? 3. „Zdarma“ už jen ČT? 4. V televizi neuvidíte... 5. Internet už neznamená jen stupidní zábavu 6. Televize? Zadarmo možná...

Když před lety nastupoval standard digitálního vysílání DVB-T, kritici upozorňovali na to, že je v podstatě zastaralý a že když už jsme na analogovém vysílání zamrzli na tak dlouho, vyplatilo by se počkat na jeho nástupce. Ale proč by si národ neměl upgradovat televizory na zastaralý standard? Po pár letech si je prostě koupí znovu, no...

Reklama

Na internetu si stále můžeme přečíst krásné technické stanovisko České televize z roku 2006 pro zavedení již zastarávajícího systému DVB-T. Studie připouští, že jde o „překonanou technologii, která se používá už 12 let“, zdůrazňuje ale to, že nástupce ještě není v masové produkci.

Buď jak buď ti informovaní věděli, že DVB-T je všehovšudy „stopgap“ technologie, něco jako EDGE. Rozdíl mezi DVB-T a EDGE je ale v tom, že EDGE či dokonce GPRS technologie představují „fallback“ a v případě krize je i dnes lze použít. DVB-T nás navštívilo v roce 2008 a opustí nás v roce 2020, před tím bylo k ničemu a potom bude k ničemu. Část slibů zůstala nenaplněna, oblasti se slabým signálem sice přišly o duchy, ale jejich obyvatelé se setkali s kostkovaným a zasekávajícím se obrazem, vysílání standardní kvality žádné skokové vylepšení v kvalitě obrazu nepřineslo a slibované nové kanály?

Darmo mluvit, když se podíváte například na program kanálu Telka, chce se vám opustit naši planetu. Anebo již zesnulý vysavač telefonního kreditu s názvem Active TV, to bylo velké obohacení jak kultury, tak intelektu české populace.

Na druhou stranu – co jiného se hodí pro zastaralou formu masové komunikace běžící na zastaralé technologii, než recykláty zahraničního obsahu, případně recyklace již recyklovaného?

Není to ostatně jediný případ, kdy u nás byla s velkou pompou zavedena technologie, která už mířila do muzea – pamatujete například ISDN (Integrated Services Digital Network)? Tato technologie vznikla v roce 1984 a nabízela v době Commodoru 64 opravdu nevídané a báječné rychlosti až 128 kbit/s, čímž překonávala i jeho vysokorychlostní floppy s 9,6 kbit/s. My jsme si na tuhle super technologii počkali až do roku 1998, kdy nám ji Český Telecom konečně přinesl, jenomže v té době už nebyla tak úplně super. V té době už ve světě frčelo DSL, ale na to jsme si opět počkali, což ve mě vytvořilo dojem, že Česká republika je takový směťák anebo bazar pro výprodejové technologie.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama