Představení Ryzenů 3000 a GPU Navi v Radeonu RX 5700 | Kapitola 4
Seznam kapitol
AMD na Computexu představilo novou řadu procesorů Ryzen 3000 postavených na architektuře Zen 2 a také čipset AMD X570 s podporou PCI Express 4.0. Kromě toho také odhalili GPU Navi v novém Radeonu RX 5700. Podívejme se na novinky detailněji v dnešním článku.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Čipset AMD X570 a desky
Kapitolu o novém čipsetu otevřeme důležitou otázkou kompatibility starších desek. AMD oficiálně potvrdilo, že výkon Ryzenů 3000 bude stejný na čipsetech X570/X470 a B450. To jsou také jediné čipsety, které mají plnou podporu nových procesorů. Starší řada 300 podporu získat může, ale také nemusí. Záleží na výrobcích desek, zda ji do dalších BIOSů přidají. Někteří výrobci už podporu Ryzenů 3000 pro X370 ohlásili, půjde ale zřejmě o ojedinělé modely, kdy se výrobci zaměří na tehdy drahé a luxusní desky. Je ale jisté, že podpora PCIe 4.0 bude až od řady 500, nedostane ji ani řada 400.

Není jasné zdali čipset X570 vyrábí pro AMD společnost AsMedia, nebo jej AMD produkuje samo. Spíše čekám něco napůl, AMD vytvořilo návrh a AsMedia jej vyrábí. X570 ale doznal řadu vylepšení, a překonává i Intel co do moderních technologií. Kanály pamětí jsou dva, podporují ale standard DDR4-3200 MHz místo DDR4-2933 MHz. Není to extrémní posun, ale je to posun. Procesor má stále k dispozici 20 linek PCIe, tentokrát ale standardu PCIe 4.0 s dvojnásobnou propustností při stejném počtu. Komunikace s čipsetem na této bázi bude mít dvojnásobnou kapacitu.
AMD X570
K procesoru je možné připojit dvě grafické karty, které si rozdělí 16 linek PCIe, zpětná kompatibilita je zaručená. První grafiky GeForce s PCIe 4.0 čekám až příští rok, zatím jím bude disponovat jen Radeon RX 5700. Přímo k CPU také připojíte jeden NVMe disk čtyřmi PCIe linkami. Také samozřejmě PCIe 4.0. Takové disky už byly ohlášeny a dosti se na ně těším, po letech se hne výkon SSD opět znatelně kupředu.
Nyní k samotnému čipsetu X570. Hlavní novinka je zdvojnásobení počtu PCIe linek z osmi na šestnáct. To je pěkné číslo a dělá z platformy AMD AM4 nástroj i k náročné práci. Linky jsou rozděleny do čtyř „hubů“ se čtyřmi linkami. Jak si s nimi poradí výrobci desek je už na nich. Možnosti jsou široké. Kromě PCIe má také X570 navýšený počet rychlých USB portů (USB 3.1 Gen 2). Jde opravdu o solidní a moderní platformu.

Zásadní změna je TDP čipsetu X570. To narostlo ze 6 W na skoro 15 W. Za všechno může samozřejmě PCIe 4.0 jelikož čtyři přepínací „huby“ jistě dosti topí. Možná si vzpomenete na první PLX PCIe 3.0 přepínače, které bylo nutné chladit a měly dokonce kovový rozvaděč tepla. Čipset X570 se tedy musí chladit. Velká většina desek je tedy vybavena aktivním chlazením, ale zřejmě se najdou i výjimky s masivním pasivem. Já bych se ale větráčků nebál, občas z nich vyfouknete prach, hlučné jistě na dobrých deskách nebudou.
Základní desky
Výrobci cítí svou příležitost vydělat, tedy na nás v nejbližších týdnech vychrlí doslova desítky základních desek. Ty bohužel nebudou úplně levné. Většina základních desek s X570 budou ve vyšších cenových relacích. Za PCIe 4.0 a moderní platformu musíte zaplatit. Vybírat ale bude z čeho, určitě se na trhu objeví i řada modelů s příznivějšími cenami než budou mít vlajkové lodě s cenou kolem 10 000 Kč. Očekávám základní modely začínající na 4000 Kč.



