Přehled cen grafických karet: Dolar klesl, co je nejvýhodnější a co se nevyplatí?
i Zdroj: PCTuning.cz
Grafické karty Článek Přehled cen grafických karet: Dolar klesl, co je nejvýhodnější a co se nevyplatí?

Přehled cen grafických karet: Dolar klesl, co je nejvýhodnější a co se nevyplatí? | Kapitola 3

Adam Vágner

Adam Vágner

4. 6. 2024 09:00 199

Seznam kapitol

1. Změny na trhu a aktuální ceny 2. Historie a vývoj cen grafických karet 3. Aktuální poměr cena/výkon

Od minulého měsíce je dolar zhruba o korunu levnější a promítá se to i do cen grafických karet – jejich ceny klesají. Jaké grafiky jsou teď nejvýhodnější z hlediska poměru cena/výkon a jaké se nevyplatí kupovat?

Reklama

Aktuální poměr cena/výkon

Co je teď výhodnější?

Zbývá podívat se na aktuální poměr cena/výkon. U výkonu jde o průměrný výkon z testů grafických karet otestovaných stávající metodikou na aktuální testovací sestavě. Bral jsem pokud možno karty s referenčními takty, občas jde ale o přetaktované modely, takže výkon může být o jedno dvě procenta vyšší než u základních modelů. 

Konkrétně jde o následující modely, které můžete znát z recenzí:

 • MSI GF RTX 3050 Ventus 2X, 8 GB
 • Asus Dual GF RTX 3060 OC, 8GB
 • MSI GF RTX 3060 Ventus, 12 GB
 • MSI GF RTX 4060 Ventus 2X OC, 8 GB
 • Nvidia GF RTX 4060 Ti, 8 GB
 • Nvidia GF RTX 4070 FE, 12 GB
 • Nvidia GF RTX 4070 Super FE, 12 GB
 • Gigabyte GF RTX 4070 Ti Aero, 12 GB
 • MSI GF RTX 4070 Ti Super Vent. 3X, 16 GB
 • Nvidia GF RTX 4080 FE, 16 GB
 • Nvidia GF RTX 4080 Super FE, 16 GB
 • Nvidia GF RTX 4090 FE, 24 GB
 • Sapphire RX 6600 Pulse, 8 GB
 • PowerColoRX 6700 XT OC HellHound, 12 GB
 • AMD RX 6800, 16 GB
 • AMD RX 6800 XT, 16 GB
 • Sapphire Pulse RX 7600 OC, 8 GB
 • Gigabyte RX 7600 XT Gaming OC, 16 GB
 • Sapphire Pure RX 7700 XT, 12 GB
 • Gigabyte RX 7800 XT Gaming OC, 16 GB
 • Gigabyte RX 7900 GRE Gam. OC, 16 GB
 • Sapphire RX 7900 XT, 20 GB
 • Sapphire Pulse RX 7900 XTX, 24 GB
 • Intel Arc A750 Lim. Ed., 8 GB
 • Acer Predator BiFrost Intel Arc A770, 16 GB

Jde o kompromis mezi základním full HD a 4K – o průměrný výkon v rozlišení 2560 × 1440, kde už výkonné karty v testech procesor nebrzdí tolik jako v 1920 × 1080.

Průměry jsou počítané tak, že u každé z testovaných her vezmu výsledky všech karet a spočítám relativní výkon jednotlivých karet k nejvyššímu výsledku naměřeném v dané hře. Pokud je tedy nejvýkonnější RTX 4090, získá 100 %, a RTX 4070 potom dosahuje třeba 52 % jejího výkonu. Postupně takto spočítám výkon všech karet v každé hře a ty následně opět zprůměruji. 100 % karta dosáhne, pokud je nejvýkonnější napříč všemi testy, u ostatních je dopočítaný výkon ve vztahu k ní.

Přehled cen grafických karet: Dolar klesl, co je nejvýhodnější a co se nevyplatí?
i Zdroj: PCTuning.cz

Ještě nezbytné upozornění: Při jiné skladbě her se může průměrný výkon karet lišit v řádu nízkých jednotek procent. Také připomínám, že jde o průměry hodnot bez ray tracingu a využití DLSS. V případě, že ray tracing ve hrách nevypínáte a používáte supersampling, dává větší smysl pořídit GeForce, i když kvůli tomu tisícovku připlatíte.

Co je teď výhodnější?

Patříte-li k těm, co neuznávají technologie pro supersampling jako DLSS či FSR a hrají zásadně v nativním rozlišení s vypnutým ray tracingem, Radeony pro vás mohou být z hlediska poměru cena/výkon lepší volbou než GeForce. 

Pokud však nákupem Radeonu ušetříte jenom pár stokorun, měli byste zohlednit i to, že mají vyšší spotřebu. V průběhu životnosti karty pak může spolu s provozními náklady nakonec levnější Radeon vyjít dráž než GeForce – do jaké míry je výhodný, nebo nevýhodný, pak záleží na tom, kolik hodin na kartě strávíte ve hrách a v intenzivní zátěži.

Komplikovanější je to s kapacitou pamětí, Radeony mají při obdobné ceně obvykle více paměti než GeForce, aspoň při stávajících ovladačích však neplatí, že 8 GB paměti na Radeonu je totéž jako 8 GB paměti na GeForce. 

Platí to speciálně pro 8 GB Radeon RX 7600 a 16 GB RX 7600 XT, u kterého lze pozorovat nárůst výkonu díky větší kapacitě pamětí ve větším počtu titulů než při srovnání 8GB a 16GB GeForce RTX 4060 Ti. 

Pokud nepotřebujete více paměti kvůli nějaké konkrétní hře, kterou často hrajete, ani připlácet na RX 7600 XT tisíc korun nedává moc smysl, je lepší připlatit na 12GB RX 7700 XT, u níž nebude k propadům výkonu kvůli nedostatku paměti docházet tak často jako u RX 7600 a vyšší výkon nabídne napříč všemi hrami. A výhodnější a výkonnější je i 8GB RTX 4060 Ti.

V následujícím grafu jsou karty (zdola nahoru) seřazené v pořadí od karet s nejlepším poměrem cena/výkon po ty nejhorší. Snad jen u Intel Arc A770 upozorním na to, že výsledky už jsou poměrně staré a dnes na tom už bude pravděpodobně lépe díky ovladačům, které se průběžně zlepšují, u GeForce a Radeonů k tomu dochází jen sporadicky. 

Na spodní příčce je s velkým odstupem výrazně zlevněný Arc A750 od Sparkle v Alze. Pokud vám nedělá problém řešit občasné problémy v některých hrách a kvůli překotnějšímu vývoji ovladačů je aktualizovat častěji než u Radeonů nebo u GeForce, určitě je to při té ceně mezi levnými kartami hodně atraktivní nabídka.

Mezi těmi běžnějšími vede RX 6800, která stále stačí v podstatě na vše, ale neřekl bych, že je rozumné pořizovat za deset tisíc kartu, která byla vydaná téměř před čtyřmi lety – z hlediska budoucí podpory a optimalizací ovladačů pro hry už nemá moc nadějné vyhlídky, přece jen už je tu s námi rok a aktuální generace grafik.

Jinak je poměr cena/výkon celkem vyrovnaný, dá se říct, že o kolik si připlatíte, o tolik vyšší výkon dostanete. S výhodností jsou na tom o něco hůře jen staré a levné GeForce a poměr cena/výkon se začíná zhoršovat až u modelů z vyšší třídy, extrémně nevýhodná je pak 24GB RTX 4090, ale tu jenom na hry kupuje asi jen málokdo.

Přehled cen grafických karet: Dolar klesl, co je nejvýhodnější a co se nevyplatí?
i Zdroj: PCTuning.cz

Když si graf seřadíme podle cen, je v něm jasně vidět, že mezi levnějšími modely se momentálně opravdu nevyplatí pořizovat 8GB GeForce RTX 3050, 8GB GeForce RTX 3060 (má podobnou cenu a nižší výkon než RTX 3060 12GB) a nevýhodný je i Arc A770. Ale tomu by možná trochu pomohlo přetestování na aktuálních ovladačích.

V horních řadách je pak znát, že poměr cena/výkon se horší někde od RTX 4070 Ti výše, nejhůře jsou na tom RX 7900 XTX  a RTX 4080.

Přehled cen grafických karet: Dolar klesl, co je nejvýhodnější a co se nevyplatí?
i Zdroj: PCTuning.cz

Na závěr znovu zdůrazním, že jde o výsledky v hrubém rasterizačním výkonu a v úvahu je třeba vzít i ostatní věci – pokud používáte technologie pro kvalitnější supersampling (ať už FSR, DLSS nebo DLAA), jsou proprietární technologie Nvidie podporované ve větším počtu her než technologie AMD. Dvojnásob to platí pro generování snímků DLSS 3.x a FSR 3.x. A v potaz vemte i další technologie – v MMO FPS může být hlavně ve vyšších rozlišeních a při vyšších detailech dost podstatnou výhodou Nvidia reflex pro zkrácení odezvy. U AMD se vrátil do hry Antilag, ale z hlediska počtu podporovaných titulů je v jasné nevýhodě, a ještě nějaký čas bude. Podstatně širší podporu akcelerace výpočtů přes GPU mají díky CUDA GeForce i v aplikacích. 

Při rozhodování mezi RX 6000 a RX 7000 je rovněž dobré zohlednit to, že z hlediska výkonu  s ray tracingem jsou na tom nové Radeony řady RX 7000 lépe než staré RX 6000, dosahují vyšší energetické efektivity, a pokud jde o herní optimalizace a aktualizace ovladačů, je pravděpodobné, že starší Radeony RX 6000 budou už u AMD na druhé koleji. A možná už za nějakého půl roku přijdou RX 8000 a z RX 6000 nebudou už jenom o jednu, ale o dvě generace starší karty. Takže i v případě, že zvažujete pořízení starého Radeon RX 6000, popřemýšlejte, jestli už nebude lepší připlatit na RX 7000.

A prakticky totéž platí pro staré GeForce z řady RTX 30, které už samy o sobě nejsou příliš výhodné.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama