Přehled příslušenství skříní Fractal Design se soutěží o ceny | Kapitola 3
Seznam kapitol
V dnešním článku bychom vám chtěli představit aktuální nabídku příslušenství k nejnovějším modelům počítačových skříní Define 7 a Meshify 2 švédského výrobce Fractal Design. V závěru článku si můžete zasoutěžit o zbrusu novou skříň Meshify 2 a příslušenství dle vlastního výběru v hodnotě 1500 Kč.
Montážní prvky – koš pro disky
Součástí kategorie Mounting jsou vesměs různé koše a držáky pro SSD nebo HDD disky obou velikostí, včetně jedné varianty univerzálního držáku.

Montážní prvky použitelné v nejnovějších skříních Define 7 (XL) a Meshify 2 (XL) jsem v přehledu aktuální nabídky výrobce opět zvýraznil modrou barvou.

Hard Drive Cage Kit – Type B
Uživatelé počítačových sestav s větším počtem mechanických 3,5" disků si mohou do svých skříní doplnit další koš Hard Drive Cage Kit – Type B pro dvojici těchto disků. Aktuálně za něj na CZC zaplatí částku 371 Kč.

Koš je dodáván v pohledné krabičce z lakovaného kartonu. Jedna z bočních stran krabičky obsahuje popis součástí balení doplněný výkresem s rozměry koše.

Proti poškození během dopravy koš ze všech stran účinně chrání desky z pěnové hmoty. Součástí dodávky je i čtveřice šroubů pro upevnění koše uvnitř skříně.

Přídavný koš lze do prostoru tunelu skříně Define 7 (XL) nebo Meshify 2 (XL) vložit pouze dvěmi cestami. Tou první cestou je otvor v přední části stropu tunelu, který se nám otevře po odejmutí jeho plastových krytů. Před vložením přídavného koše musíme směrem k zádi skříně posunout koš stávající.

Druhou cestou je otvor pro napájecí zdroj na zádi skříně, kde k zasunutí přídavného koše postačí demontáž rámečku zdroje.

U výchozích variant skříní Define 7 a Meshify 2 (bez XL), lze s montáží přídavného koše počítat pouze v případě, že na čele skříně nebude umístěn radiátor vodního chlazení, zasahující do prostoru tunelu. Jak si nyní ukážeme, samotné ventilátory na čele skříně nám vadit nebudou.

Stávající koš jsem tedy přisunul blíže k čelu skříně tak, aby zde zůstal prostor pro případný ventilátor. Přídavný koš jsem pak upevnil bezprostředně za něj. Pro napájecí zdroj standardní ATX velikosti nám ve výsledku zůstává stále dostatečný prostor délky cca 22 cm.

Od čelní stěny šasi (s mezerou pro ventilátor) nám sestava dvojice košů zabírá délku tunelu cca 27 cm.

Jak jste si určitě všimli, přídavný koš je dodáván bez příslušných šuplíků, které se nabízí zvlášť pod samostatnou položkou. I když to na první pohled vypadá nelogicky, je třeba upozornit na to, že v příslušenství skříní máme standardně minimálně dva volné šuplíky, které zde můžeme využít.

Obrázek z dokumentace výrobce demonstruje možnost osazení koše trojicí 2,5" disků. Dva z disků se nachází v šuplících a ten třetí je přišroubován do připravených otvorů na strop koše.

V pravé polovině obrázku pak vidíme možnost upevnění 120mm ventilátoru na dno koše, které jsem hned vyzkoušel v praxi. Zajímalo mě praktické využití této možnosti. Sestava koše a ventilátoru se totiž na výšku nevejde do prostoru v tunelu skříně.

V úvahu přichází upevnění této sestavy na strop nebo čelo skříně, což ale v obou případech není podle mého názoru zrovna praktické, neboť zde takto vznikne rozměrná překážka ovlivňující proudění vzduchu interiérem. Při umístění koše kolmo na podélnou osu skříně si můžeme vybrat, zda se budeme skrze skleněnou bočnici dívat na nevzhledné konektory disků, nebo koš otočíme o 180 stupňů a pak nepůjdou šuplíky s disky vyjmout bez demontáže koše.

Ani v podélném směru nebude koš s disky příliš pohledný. Možnost upevnění koše na čelo nebo strop skříně považuji spíše za hypotetickou.
