prehled-zakladnich-desek-duben-2006
Článek Přehled základních desek - duben 2006

Přehled základních desek - duben 2006

Helmich Jiří

Helmich Jiří

6. 4. 2006 01:00 23

Seznam kapitol

1. i975X 2. E7230 3. Low-end / šetříme 4. Mainstream / zlatá střední cesta 5. High-end / kvalitní podvozky 6. Opravdu drahé / luxus nade vše

Ceny základních desek dlouhodobě klesají, a tak je na čase vybrat si z nich ty s nejlepším poměrem cena/výkon/výbava. Kromě cen a výbavy základních desek se dnes blíže podíváme na dvě čipové sady - tedy i975X a E7230, obě od Intelu. Poukážeme také na rozpory v DataSheetech Intelu k těmto čipovým sadám v porovnání s dostupnými informacemi o základních deskách.

Reklama
Reklama

Ještě jednu kapitolu dnes věnuji čipové sadě. Tentokráte budu hovořit o serverové čipové sadě Intel E7230, která se v tomto týdnu dostala do běžného prodeje. Ve své podstatě se jedná o upravenou i975X, ale více nám řekne její schéma:

Přehled základních desek - duben 2006

Jak vidíte, stěžejní rozdíl je ve sběrnici PCI Express.Ta je opatřena 64bitovým konfigurovatelným HUBem na nějž lze napojit serverové sloty PCI-X. Vzhledem k tomu, že jsou napojeny rovnou na NorthBridge, dojde k zvýšení rychlosti I/O serveru. HUB lze také napojit klasicky na ICH7/R a PCI Express linku využít pro x8 slot. Nenechte se mystifikovat obchody, které mají u těchto produktů špatné popisky říkající, že na desce je PCIe x16, technicky to není možné.

Konfugurace mohou být následující:

  • 2x1 nebo 1x4 PCI-X (za HUBem napojeným na NorthBridge)
  • 1x PCIe x4 (HUB napojený na SouthBridge pomocí x4)
  • 1x PCIe x8 (HUB napojený na SouthBridge pomocí x4)

Tyto konfigurace jsou lépe popsány na diagramech k čipové sadě:

Přehled základních desek - duben 2006

nebo

Přehled základních desek - duben 2006

Takové MSI si ale vymyslelo vlastní kombinaci, tedy 3 klasická PCI (32-bit., 33 MHz), 1x PCI Express x8 a 1x PCI Express x4. Jen pro zajímavost, pokud výrobci na svých webech uvádějí správné informace, tak MSI osazuje desky integrovanou grafickou kartou ATi Radeon 7000 16MB, ASUS pak ATi Rage XL 8MB. S těmito základními deskami se tedy rozhodně nepočítá ve výkonných herních strojích. Je to dáno koncepcí samotné čipové sady.

Během studování diagramů jste si jistě všimli toho, že do běžné výbavy této čipové sady patří dvě gigabitové síťové karty napojené na SouthBridge ICH7/R pomocí jedné linky PCI Express.

Dalším podstatným rozdílem oproti i975X je přidání podpory pro paměťové moduly s frekvencí 400 MHz. Maximální uváděná paměťová propustnost se nikterak neliší od té, kterou poskytuje i975X. Dále není sporu o tom, že tato čipová sada podporuje procesory s FSB 533MHz. Kéž bychom si v těchto dvou bodech (tedy frekvence pamětí a FSB) mohli být stejně jistí i v případě i975X.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning