Proč nesmíme stavět autonomní válečné roboty
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Proč nesmíme stavět autonomní válečné roboty

Proč nesmíme stavět autonomní válečné roboty | Kapitola 8

Michal Rybka

Michal Rybka

31. 7. 2015 03:00 33

Seznam kapitol

1. Proč nesmíme stavět autonomní válečné roboty 2. Pro blaho lidstva 3. Nové zbraně a nová rizika 4. Když holub dovede raketu domů
5. Mýlit se je... robotí 6. Zvládl by to robot lépe? 7. Pomáhat a chránit? 8. Malí sabotéři?

Tento týden, v úterý 28. července 2015, byl zveřejněn otevřený dopis vědců a vývojářů z oblasti umělé inteligence a robotiky, který požaduje zákaz vývoje a výroby autonomních zbraňových systémů. Pokud by se na půdě OSN podařilo zákaz prosadit, vražední roboti by se ocitli na seznamu zakázaných zbraní vedle biologických a chemických.

Reklama

Už dnes lze vyrobit dron, který podle obličeje vyhledá konkrétní cíl a potom... něco udělá. Vyfotí ho, zastřelí, vybuchne – něco takového. Počítačové systémy mají nepopiratelné výhody, například rozeznávání obličejů u nich netrpí „rasovou slepotou“, tedy obtížnou schopností rozeznat tváře příslušníků jiné rasy. Lze je masově vyrábět a nasazovat a to i za obtížných podmínek. Lze je ale také snadno nasadit k sabotážím, například ohrožovat letecký provoz. V Kalifornii nedávno vyhlásili odměnu 75.000 USD na dopadení pilotů dronů, kteří ohrožovali nasazení letadel na hašení leteckých požárů.

Představte si, že někdo zapálí les a pak pomocí spousty dronů bude bránit hašení. Pokud budou drony levné, je nějaký způsob jejich teroristického nasazení docela pravděpodobný. Zatím stále vyjde levněji radikální imám, který v mešitě svolává teenagery do boje a přesvědčuje je, že to nejlepší co ve svém životě mohou udělat, je vyhodit se do vzduchu. Jenomže jednoho dne může vyjít levněji kontejner plný autonomních vražedných robotů.

Jakmile se jednou touhle cestou dáme a začneme vyvíjet zabijácké stroje, bude každý další krok jednodušší a hranice, která odděluje vojenské a nevojenské použití, bude tenčí. Výrobci se budou předhánět v levnějších a menších modelech a budou „hledat nové trhy“. „Polovojenské“ modely budou prodávat komukoliv, kdo jim za ně zaplatí. Je to jenom obchod.

Proto je lepší vůbec se tímhle směrem nevydávat a zakázat autonomní zabijácké roboty úplně. Pokud bude tahle třída zařízení zakázaná podobně jako biologické a chemické zbraně, možnosti jejich šíření se podstatně zhorší a nestanou se běžnou komoditou. Bez plně autonomních vraždobotů, robogangsterů a smrtibudek se hravě obejdeme. Už teď máme zabijáckých hraček docela dost – a další, které nás budou zabíjet omylem či se zlým vlastním úmyslem, vůbec nepotřebujeme.

Fan Art: Roberto by dover19 on DeviantArt

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama