Procesor AMD FX-8350 podruhé – konečně slušný výkon
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Procesor AMD FX-8350 podruhé – konečně slušný výkon

Procesor AMD FX-8350 podruhé – konečně slušný výkon | Kapitola 14

Z. Obermaier

Z. Obermaier

15. 11. 2012 02:00 84

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Testovací systém 3. Porovnání výkonu Piledriver/Bulldozer 4. Windows 8, lepší nebo nikoliv? 5. Syntetické testy – paměti 6. Syntetické testy – výpočetní operace 7. Praktické testy I. – komprese, multimédia
8. Praktické testy II. – PS, Excel, šifrování disku, JS 9. Praktické testy III. - 3D rendering + Multitask 10. Systémový test – PC Mark 7 11. Herní testy – Hry, Dos Box, PhysX 12. Shrnutí výkonu a ceny 13. Herní výkon 14. Zhodnocení a závěr

Recenzi nového procesoru AMD FX-8350 jsme vám nabídli už před nějakým časem, slíbili jsme ale doplnit některé části testu. Dnes slib plníme. Porovnáme výkon „takt na takt“ s prvním FX architektury Bulldozer a prověříme výkon ve finálních Windows 8. A výsledek? FX-8350 už dokáže nakrmit i nejvýkonnější grafiky!

Reklama
Procesor AMD FX-8350 podruhé – konečně slušný výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

Windows 8

Tak trochu se dal výkon ve Windows 8 očekávat, a výsledek tedy naplnil naše očekávání. Výkon je v průměru téměř stejný, v single-thread aplikacích je ale Windows 7 lepší prostředí s o pár procent vyšším výkonem. V určitých aplikacích je výkon vyrovnaný, někde je vyšší pod Windows 8 a jinde zase pod Windows 7. Pokud tedy o Windows 8 uvažujete, kdy cena upgradu je celkem příznivá, tak si je s klidem pořiďte – AMD procesory nabídnou podobný výkon jako ve Windows 7.

Otázka může být na výkon ve hrách, což nebylo náplní našeho testu, počkejme na nějaký další. Ve Windows 8 jsou výsledky každopádně zpravidla o kousíček lepší, jen některé hry mají zatím problém. Opět tedy stejná situace jako u měření CPU výkonu, někde horší a někde lepší. Brzy ale jistě výrobci ovladače grafik doladí a her, co pod Windows 8 nejedou vůbec nebo špatně, bude minimum. Windows 8 jsou ale v současném stavu stoprocentně použitelný systém.

Srovnání architektur

AMD slibovalo, že nárůst výkonu Piledriveru proti Bulldozeru bude asi 15 procent, z toho sedm procent díky vyšším taktům a sedm procent díky vyššímu výkonu architektury a IPC. Dá se říci, že mají pravdu. Výkon „takt na takt“ stoupl od několika procent do 8–10 ve hrách. Průměrně jsem v aplikacích naměřil asi 5 procent, ve hrách nárůst kolem 10 procent. Škoda, že tento nárůst výkonu přichází až po roce, takový kdyby byl Bulldozer před rokem, bylo by AMD v mnohem lepší situaci s lepšími vyhlídkami do budoucna.

Herní výkon v 1920×1200

Herní výkon je jedním slovem dobrý. První inkarnace Bulldozeru je v tomto směru tragická, vylepšený Piledriver ale reputaci napravuje. Jistě, Intel je stále výrazně výkonnější ve hrách, a to včetně Core i3 čipů. Přesto ale FX-8350 celkem znatelně tento náskok snižuje a dokáže „nakrmit“ i nejvýkonnější grafiky bez potíží. V našem měření stoupl výkon vůči FX-8150 asi o 12 procent, což už je pouze 9 procent pod herním výkonem procesoru Intel. AMD zde uspělo hlavně díky hrám, kde není procesorový výkon nejdůležitějším aspektem, i tady ale vidíme hry, kde je Intel výkonnější od 20 do 30 procent. Jako základ pro herní počítač s výkonnou grafikou už ale FX-8350 může bez potíží posloužit, hlavně po jeho přetaktování.

Závěr

Všechny resty, co jsme měli v původní recenzi FX-8350, jsme dnešním testem doplnili, ukázali vám herní výkon i výkon pod Windows 8. Důležité také bylo srovnání architektur Bulldozer a Piledriver, kde vidíme, jak AMD zapracovalo na chybách předchozí generace. U AMD je to už tradice, stejný scénář jsme viděli s prvními a druhými Phenomy. První byly holá tragédie, druhá verze byla už celkem solidním čipem. Poté, co jsme Visheru a její zlepšení viděli, je celkem reálné, že Steamroller vyladí původní Bulldozer koncept konečně k dokonalosti a i single thread výkon překoná architekturu Stars. Stane se tak nejdříve v roce 2014, architektura Steamroller dosud neměla ani tape-out. AMD má jiné priority.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama