Prostorový zvuk (nejen) u PC včera, dnes a zítra
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Prostorový zvuk (nejen) u PC včera, dnes a zítra

Prostorový zvuk (nejen) u PC včera, dnes a zítra | Kapitola 3

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

27. 9. 2018 10:00 58

Seznam kapitol

1. Úvodní tón 2. Muziko hraj... ale čím? 3. Prostorově náročný prostor 4. Štvanice za velkým zvukem 5. Závěrečný tón

Zamyslíme se nad tím, jak se za poslední dobu změnilo vnímání zvuku. Nadšení z vše obklopujícího prostorového koncertu už pominulo a maniaci před monitory volí raději mohutné headsety. Do obýváku se vkrádají štíhlé soundbary a sestavy zesilovačů a gigantických beden jsou na ústupu. Nebo ne?

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama

Náročný prostorový zvuk

Tím se dostáváme k asi největšímu negativu pořádného a tělodrtícího zvuku. Klade velké nároky na hloubku šrajtofle a zabírá víc místa než tchýně. Ne každý je ochotný (nebo má možnost) se obestavit několika bednami, natahat kabely a krmit je buď extra receiverem, nebo se oblažit sestavou, která vše potřebné integruje například v subwooferu. Připomeňme, že celé sestavy (5.1, 7.2 a víc) je nutné kolem sebe umístit s jistou logikou a ideálně být pak v centru dění. Platí to jak pro užití u PC, tak televize. PC reproduktory jsou obvykle menšího vzrůstu a nic nebrání tomu použít je u TV. A naopak, proč si u PC nedopřát bohatý a mohutný zvuk pořádných sloupů, pokud máme plac.

Prostorový zvuk (nejen) u PC včera, dnes a zítra
i Zdroj: PCTuning.cz

Proto bych řekl, že z těchto důvodů se dnes do popředí dostávají k televizím soundbary a hráči skupují ve velkém všelijaké hyperxultragaming headsety.

Co se sluchátek týče, výhody jsou jasné. Skladnost, většinou slušný zvuk (nepočítáme šumítka za pár stovek nebo paskvily z tržnice), filtrace okolního hluku (to platí i naopak) a občas se najde i typ se skutečným prostorovým zvukem. Tedy s odpovídajícím počtem měničů, ne jen softwarová virtuální omáčka. Pro youtubery a podobné hry streamující existence je to jasná volba, neboť těžko mohou sdělovat existenční moudra náctiletému obecenstvu, kdyby každé slovo přehlušil skřek ze hry. Ostatně i hudební labužníci po nich často sáhnou, protože vyloudit věrný a neutrální zvuk ze sluchátek za desítku je mnohem jednodušší než ze stereo sestavy v té samé ceně. Samosebou hudbychtivý posluchač nekoupí DualBomb BassGaming Headset MK2, ale kouká po značce jako Sennheiser, Audio-technica apod. Ale zpět do našeho světa – USB headsety mají výhodu v tom, že žádnou zvukovku ani nepotřebují. Pokud jsou navíc bezdrátová, jako například nedávno recenzovaný model Corsair HS70, jedná se o komfortní a zvukově solidní řešení se vším všudy. Když se pařan obejde bez toho, aby mu zvukové vlny rozdrkotaly zuby, jediným záporem sluchátek jsou pak zpocené uši a pruh na hlavě, kde už tráva neroste.

Futuristický headset Dell Alieware AW988
i Zdroj: PCTuning.cz
Futuristický headset Dell Alieware AW988

Soundbar je pak více či méně podařená náhražka TV zvuku do obýváků. V každém případě však nabízí lepší projev, než jsou schopné vyloudit dnešní televize. Důvodem, proč je zvuk téměř všech televizí mizerný, je samozřejmě jasný. Honba za co nejtenčím okrajem a co největší placatostí a tudíž minimum místa pro reproduktor s ozvučnicí. Staré padesátikilové CRT menhiry proti tomu hrály královsky. Dnešní TV až na vyjímky ani nemá své audio vybavení směrované na uživatele, ale buď směrem do stolu nebo rovnou do zdi a k posluchači pak cestuje zvuk zprasený odrazem od zdi. Když za televizí nebude stěna, to drzé vlnění si prostě půjde pořád dál a výsledek je dobrý jen pro ty, co sedí za placatou kisnou. Výjimkou tohoto trendu je například TCL U55X9006, což je 4K televize vybavená v základu JBL soundbarem integrovaným do spodní části. Je to jedna z mála (snad ne jediná) obrazovek, u nichž se dá s továrním řešením spokojit.

Soundbar Sony HT-XF9000 s podporou Dolby Atmos, ale jen v konfiguraci 2.1
i Zdroj: PCTuning.cz
Soundbar Sony HT-XF9000 s podporou Dolby Atmos, ale jen v konfiguraci 2.1

Koupě soundbaru se tak dá pochopit a uživatele přitom nehnat na šibenici. Lepší model obvykle integruje dekodéry DTS, Dolby (některé mají dokonce i Atmos) a vykouzlí i virtuální prostorové ozvučení bez nutnosti extra zesilovače. To patrně na mainstream hraje až kam a na co tedy obývák zastavit dalšími kusy řvoucího nábytku, když místo nich může být třeba – další nábytek. Solidní soundbar se čtyřmi a více reproduktory v kombinaci se subwooferem může být otpimální řešení pro malé místnosti. Ale viděli jste už soundbar v kině? Ne, skutečný všeobjímající zvuk musí být produkován ze všech směrů a to žádný sebelepší soundbar nedokáže.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama