Prostorový zvuk (nejen) u PC včera, dnes a zítra
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Prostorový zvuk (nejen) u PC včera, dnes a zítra

Prostorový zvuk (nejen) u PC včera, dnes a zítra | Kapitola 5

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

27. 9. 2018 10:00 58

Seznam kapitol

1. Úvodní tón 2. Muziko hraj... ale čím? 3. Prostorově náročný prostor 4. Štvanice za velkým zvukem 5. Závěrečný tón

Zamyslíme se nad tím, jak se za poslední dobu změnilo vnímání zvuku. Nadšení z vše obklopujícího prostorového koncertu už pominulo a maniaci před monitory volí raději mohutné headsety. Do obýváku se vkrádají štíhlé soundbary a sestavy zesilovačů a gigantických beden jsou na ústupu. Nebo ne?

Reklama

Závěrečný tón

V devadesátkách jsme na tom byli všichni stejně. Nic jiného než Sound Blaster a jeho klony neexistovalo a hrálo se jedině stereo na PC bednách pochybných kvalit. Tedy, samosebou existovaly jiné zvukovky, jako třeba vzývaný Gravis Ultrasound, Roland a další, ale standard byl a dodnes je SB. Televizní budry té doby začaly i na tuzemském trhu používat stereo a poslech nabýval objemu.

Gravis Ultrasound, v devadesátkách zlatý grál kvalitního PC poslechu
i Zdroj: PCTuning.cz
Gravis Ultrasound, v devadesátkách zlatý grál kvalitního PC poslechu

Někdy na přelomu tisíciletí se začaly objevovat první zvukovky s podporou surroundu a první k tomu určené bedýnky. Dodnes si pamatuji nadšení Michala Rybky, když ve Score recenzoval maličké Cambridge Soundworks FPS 1000. Repráky velikosti tenisáku toho moc zahrát nemohly, ale určitě to tenkrát bylo opojné, obklopit se u PC prostorovým zvukem. Další dekáda se nesla v duchu vylepšování prostoru, zvukovek a beden. Někdy v té době se objevil hit Genius SW 5.1-HT, dřevěná sestava, která byla oproti plastovým hrůzám úplně jinde. Tipoval bych, že to byl jeden z neprodávanějších reprosetů k PC vůbec. Taky se roztrhl pytel s miliony domácích kin, obvykle v sestavě DVD přehrávač, subwoofer a k tomu pět cingrlátek.

Chrastítka Cambridge Soundworks
i Zdroj: PCTuning.cz
Chrastítka Cambridge Soundworks

Nu a poslední dobou mám pocit takový, jaký jsem popsal na začátku. I prodej zvukovek a reproduktorů tomu napovídá. Dominují levná USB stereo řešení pro nenáročné a hráči dřepí u monitorů s headsety. Audiolabužníci podkládají své DAC převodníky, aby byly výš než dráty a elektrony mohly padat samospádem (tohle je samozřejmě neuvěřitelná hovadina, ale mám dojem, že někde na audiofilském fóru jsem to četl – tam se ostatně dají dočíst různé perly) a na hlavu nasazují taktéž sluchátka, ale od zaběhlých hudebních značek. V obývácích se v lepším případě rozlezly soundbary, v horším hraje samotná televize. Nepochybuji, že pořád bude sorta lidí požadujících pořádný zvuk, ale vypadá to, že se jejich řady ztenčují.

Je tohle už jen pro hardcore jádro filmových a herních labužníků?

Těžko říct, jak se bude zvuk řešit za deset let, ale tipoval bych směr v současném trendu. Sluchátka budou dominovat u PC jak u hráčů, tak u posluchačů hudby. Ti k nim samozřejmě budou mít obstojný DAC. Obýváky budou pořád tenčí a tenčí a tak minimalistický soundbar aspoň trochu místnost rozehraje. Velké reproduktorové sestavy se asi stanou poněkud exotické a budou si je pořizovat jen filmoví nadšenci a ti, kteří se nebojí obětovat celou místnost jen pro své filmové či herní potěšení. Pařani operující s takovou sestavou budou pravděpodobně vzácní jako živý pterodaktyl, ale třeba se pletu. A tak končím s heslem „Buduj zvuk, posílíš svůj zážitek!“

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama