Průvodce taktováním GeForce GTX 1080 Founders Edition
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Průvodce taktováním GeForce GTX 1080 Founders Edition

Průvodce taktováním GeForce GTX 1080 Founders Edition

Z. Obermaier

Z. Obermaier

14. 6. 2016 03:00 119

Seznam kapitol

1. GeForce GTX 1080 Founders Edition 2. Stabilita taktů FE karty 3. Stabilita taktů – 12 her 4. Nový GPU Boost 3.0
5. Teorie taktování 6. Taktování v praxi 7. GTX 1080 pod vodou 8. Závěr a doporučení

V dnešním článku se podíváme taktování Pascalu, neboli čipu GP104 na kartě GeForce GTX 1080 Founders Edition. Proti Maxwellu je zde několik novinek. Prozkoumáme také chování karty v reálných hrách, ověříme tolik diskutované chování boostu a vyměníme chlazení. Těším se můžete na výsledky s vodním blokem.

Reklama

GeForce GTX 1080 Founders Edition

Průvodce taktováním GeForce GTX 1080 Founders Edition
i Zdroj: PCTuning.cz

„Referenční“ Founders Edition bude nejspíš zajímavá až za nějaký čas. V první vlně, která šla do obchodů, nebylo dost karet a cena byla dost nadsazená. Dá se ale předpokládat, že teď už většina lidí upřednostní nereferenční modely s výkonnějším chlazením a cena referenčních karet bude klesat. Může se tedy časem stát dobrou alternativou k dražším nereferenčním GeForce GTX 1080. Zpracování je totiž dobré, není se čeho bát – nevěřte tomu, že jde o lacinou a nekvalitní konstrukci. Opak je pravdou, což náš článek ukáže.

V tuto chvíli už stojí na Mironetu referenční karta 20 490 Kč s DPH. Některé modely EVGA dokonce začínají s cenou na 19 500 Kč. Osobně si myslím, že časem se referenční karty dostanou pod dvacet tisíc, anebo se budou dát sehnat mírně opotřebované od majitelů, kteří je nahradí prémiovými verzemi. Reference (Founders Edition) tedy bude ještě nějaký čas stále aktuální.

Co to je Founders Edition

Průvodce taktováním GeForce GTX 1080 Founders Edition
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak už asi víte, Nvidia tentokrát zvolila zvláštní strategii při prodeji svých referenčních karet. Dlouhá léta bylo pravidlem, že referenční karta je horší než běžné modely klasických výrobců (Asus, MSI, Gigabyte, EVGA). Referenční provedení bylo synonymem pro levné řešení, často sloužilo i pro OEM výrobce a chladič býval zpravidla levný a hlučný. Na trhu se karet vždy objevilo jen málo, časem vymizely zcela.

Některé karty se v referenční podobě v prodeji neobjevily. Referenční karta byla také vždy nejlevnějším modelem dané řady. Zde je nutné říci, že referenční karty dodává výrobcům sama Nvidia, která je nechává vyrábět. Není to tak, že by třeba Asus vyráběl referenční PCB a chladiče vedle vlastních modelů. Takto vyrobených karet je ale omezené množství, a výrobci ví, že se prodávají lépe jejich vlastní návrhy a referenční karty nabírají jen v malém množství, když se novinka začíná prodávat a sami nemají ještě vlastní karty v dostatečném množství.

Výjimkou jsou jen extrémní karty, jako byly modely Titan (X, Z) anebo Radeony s vodním chlazením, které jen výrobci usadí do vlastních obalů a nalepí na ně své nálepky. Prodeje podobných karet bývaly ale proti levnějším kartám slabší, tudíž to nebyl problém.

Tentokrát je ale vše jinak. Nvidia vyrobila jako vždy první sérii karet v referenčním návrhu. Neuvedla ji ale nejlevněji jako v minulosti, ale naopak dráž. Z nevýhody udělali svou výhodu. Prostě se na těch, kteří chtějí kartu v první vlně, pěkně zahojí.

Spolu s tím také výrobcům Nvidia neumožnila uvést vlastní karty zároveň, aby se Founders Edition dobře prodávala. A ta se také dobře prodává, předobjednávek i v ČR bylo prý mnoho desítek. Zpočátku se myslelo – dnes už víme, že mylně – že karta Founders Edition je něčím speciální a časem vyjde i běžná reference. Není to tak, Founders Edition je referenční karta a až dojdou, už žádné neseženete. Bude to v podstatě taková rarita. Vše ostatní bude v návrzích výrobců.

Otázkou stále zůstává, zdali kartu s cenou prémiových modelů koupit. Já říkám, pokud nepotřebujete kartu nutně hned, zatím ne. Cena lehce přes dvacet tisíc už je o tisíc korun niží než při startu prodeje, ale já věřím, že ještě klesne.

Prosklený kovový kryt a backplate má možná dělat dojem luxusu, ale kartu to prodražuje a na její provozní vlastnosti karty to nemá valný vliv. Kolem 19 000 Kč, což už by měla být regulérní hladina doporučené ceny nejlevnějších karet, ji ale s klidem doporučím. Svou cenu si totiž v obchodech dlouho podrží (minimálně do nástupu výkonnějšího nástupce) – viz dlouho stejné ceny GeForce GTX 980 Ti.

Možná namítnete, že se vyplatí připlatit si za nějakou vylepšenou verzi, já o tom pochybuji. Jádro GK104 jede skoro na maximum, žádná z vymazlených edicí taktování nad 2,1 GHz výrazně neposune – není jak. Karta nemá nějak zvlášť vysokou spotřebu, dvacet napájecích fází GP104 nepotřebuje. Výhodou může být jen tišší chladič, zdali za něj ale připlatit několik tisíc, je sporné. Ideální je voda, tu berte všemi deseti, to ale platí pro všechny grafické karty na trhu – a tam je zase často nejsnazší sáhnout po referenčním PCB.

Referenční karta

Průvodce taktováním GeForce GTX 1080 Founders Edition
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro tento článek jsme využili kartu s logem Zotac, ale je to zcela jedno. Karta má základní takty a její podobu známe už ze světových recenzí. Překvapením byl pro mne chladič, který je opravdu robustní a těžký. Jde o stejnou konstrukci, jakou má Titan X a referenční GeForce GTX 980 Ti. Základem je vapor-chamber, která vede teplo do žeber, které chladí tlak vzduchu z ventilátoru.

I když má karta jen jeden napájecí konektor a udávanou spotřebu podstatně nižší než generace Maxwell, topí jako ďas. Karta je po delší zátěži horká a na pohmat si nezadá s 250W GM200. Po stránce provozních vlastností je na tom ale jen o malinko hůře než referenční GTX 980, takže to můžeme spíš přičítat tiššímu nastavení chlazení a tomu, že má kovový kryt i backplate, který ochotně vede teplo a dlouho jej udrží.

Co nás zajímá?

Průvodce taktováním GeForce GTX 1080 Founders Edition
i Zdroj: PCTuning.cz

Po recenzích na referenční kartu, se na webu objevilo několik článků, které vlastnosti GeForce GTX 1080 kritizují. První, nejpodstatnější výtka směřovala k frekvencím karty. Karta podle nich nedrží deklarované frekvence 1,73 GHz a časem se dostává až na základní takt 1,6 GHz. Nevím, zdali ten, co tuto zprávu rozšířil, testoval kartu někde v tropech bez klimatizace, ale u mě taková situace nenastala.

Nic takového se u mé karty v běžných podmínkách neděje, což dokážeme několika měřeními ve hrách. Dalším problémem bylo chování ventilátoru chladiče, který se nepravidelně nakrátko rozběhl do vysokých otáček, i když k tomu nebyl žádný důvod. Potíž byla v tom, že se tento problém neprojevoval u všech kusů. Nvidii se ale povedlo najít „vhodnou“ kartu a problém zreplikovat a potíž ošetřila updatem ovladačů. Poslední WHQL verze, se kterou jsem testoval, žádný takový jev nevykazovala. My jsme u našich karet na tuto potíž nenarazili.

Na videu se podívejte, jak hlučná nebo nehlučná referenční karta je

Další výtkou je hlučnost chlazení a nedostatečná kaskáda pro napájení GPU a jeho přetaktování. I to je samozřejmě nesmysl, karta má dostatečnou rezervu pro přetaktování, kdy narazíte dříve na hranice čipu než kaskády. Chladič téhle koncepce je pochopitelně hlučnější než nereferenční karty, ale rozhodně je tišší než referenční Titan X (který tu mám). Všem těmto problémům a jejich vyvrácení se budeme v dnešním článku věnovat. Vše se pokusíme doložit, včetně videa s hlučností karty, které vidíte nad textem..

Hlavně se budu věnovat taktování, které je trochu jiné než u karet Maxwell, hlavně způsobem jakým se dá také taktovat. Pascal zavedl novinku, kterou vám ukážeme v praxi. Také kartu osadíme vodním blokem a ukážeme vám co umí při teplotě v zátěži po půlhodině hraní Crysis 3 při 37 °C na jádru. Náš test se nebude věnovat primárně výsledkům fps při hraní, k tomu budou jiné recenze. Náš dnešní článek je jen dílčím kouskem do skládačky jménem Pascal GP104. Hlavně o vlastnostech reference a taktování.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama