Recenze ASUS ROG Harpe Ace AimLab Edition: Myš vskutku laboratorní | Kapitola 3
Seznam kapitol
Malá myška mrška od Asusu vypadá nenápadně, ale u cenovky přes dva a půl tisíce se zarazíte. V tom něco musí být! Je to přesnost? Funkce navíc? Co dělá z Harpe Ace herní myš pro náročné? A co můžete vy udělat vy proto, abyste vysoké nároky uplatnili?
Snímač ROG AimPoint
Každá správná herní myš se chlubí precizním senzorem, že má člověk dojem, že headshoty bude trefovat i nechtíc. Opět na úvod musím konstatovat, že Aim Lab v hodnocení mých úspěchů nelhal. Nejen proto se musím u popisu přesnosti spolehnout více na aplikaci Mouse Tester než vlastní dojmy.
Jednou z důležitých vlastností snímače je pravidelné hlášení změny polohy, ať už myš jede pomalu po stole, nebo létá zleva doprava v rozmáchlých gestech. Tuto vlastnost zaznamenává následující graf:
Interpretovat ho můžete jako sypání drobečků během pohybu myši. Ne však v daných časových intervalech, ale krocích. Cílem je tedy mít vzdálenost mezi jednotlivými tečkami pokud možno pravidelnou. Jak vidno, žádné díry na grafu vidět nejsou. Za sebe mohu dosvědčit, že jsem i při svých omezených schopnostech vnímání nezaznamenal nějaké škubání či naopak nulovou reakci tam, kde bych pohyb kurzoru očekával.
Další graf se zaměřuje na pohyb myši po ose X v průběhu času. Opět si můžete představit stopy zanechávané myší. Tentokrát ale Harpe Ace zaznamenává jednotlivé souřadnice a následně se mezi ně snaží dokreslit zelenou čáru coby výslednou stopu. Logicky tedy platí, že čím více bodů, tím jemnější značení cesty a čím blíže body budou ke spojovací linii, tím méně si musí myš dopomáhat dopočty. Nežádoucí je rovněž chvění v zatáčkách.
Právě tady se ukázalo, že Asus je velmi přesný. Mohu srovnávat jen s dříve testovaným hardwarem, ale i tak se Harpe umístil na první místo mého dosavadního žebříčku. Zatím žádná myš na tom nebyla tak zle, že by se její zelená čára života přetrhla, ale Harpe Ace měl nejblíž čáru k zaznamenaným bodům, což je vidět hlavně v obloucích.
Třetí graf ukazuje, jak si poradí myš s pohybem ve dvou dimenzích. Samozřejmě by se ani jedna linie neměla roztrhnout, zároveň by měla být křivka co možná nejjasnější. Pokud vypadá jako záznam ze seismografu, znamená to, že v zatáčkách myš nedokáže přesně určit polohu a, pokud bych to hodně přehnal, si myslí, že se chvěje. Právě tady je vidět velký rozdíl oproti třeba SteelSeries Aerox 5.
Ve webové aplikaci Mouse Polling Rate Checker pak měřím (překvapivě) polling rate. Harpe podle tabulky udává maximální frekvenci 1000 Hz, v prohlížeči jsem zaznamenal nejvyšší hodnotu 1085 Hz, zároveň průměrný kmitočet se pohyboval spíše okolo 950 Hz. Nemusí to znamenat vůbec nic, zarazilo mě to jen proto, že jiné periferie své maximum využívaly ochotněji, ASUS si ho zřejmě šetří na extrémní situace.
Pokud se chcete pobavit, mrkněte i na vliv nastaveného DPI na kvalitu kreslení a psaní: