Recenze zdroje Be Quiet! Pure Power 9 CM 600 W
Článek Recenze zdroje Be Quiet! Pure Power 9 CM 600 W

Recenze zdroje Be Quiet! Pure Power 9 CM 600 W

Pavel Boček

Pavel Boček

16. 6. 2016 03:00 36

Seznam kapitol

1. Úvodní představení, balení 2. Konektory, kabeláž, vnější provedení a chlazení 3. Vstupní filtrace 4. Primární strana, větev +5 V stand-by 5. Sekundární strana, kvalita provedení 6. Úvod do metodiky měření a testovací přístroje
7. Další vybavení 8. Přístroje k měření elektrických veličin 9. Přístroje k měření neelektrických veličin 10. Měření 11. Metodika hodnocení 12. Hodnocení, závěr, poděkování

Be Quiet! Pure Power 9 CM 600 W s certifikací 80 PLUS Silver je zástupcem poměrně nové řady mainstreamových zdrojů, nahrazující předchozí L8. Vzorek máme sice k dispozici nějakou dobu, ale během testování jsem narazil na něco, kvůli čemu se zpracování protáhlo. A výsledek nakonec není moc oslnivý.

Reklama
Reklama

Hodnocení, závěr

Be Quiet! Pure Power L9 CM 600 W (L9-CM-600W) zvládl dodat dodat výkon v kombinované zátěži i v přetížení, avšak nezvládl jej dodat v souladu s normou ATX, kvůli tomu tak nebude hodnocen. Ve dvou ze tří zátěžových testů crossloadingu vypadl ze specifikace ATX na regulaci napětí. To bylo potvrzeno i dvěma dalšími recenzenty s úplně jiným vybavením i metodikou. Zatímco tedy dřívější zdroje na platformě FSP Aurum/Raider vždy těsně prošly, nyní nastal čas, kdy už neprošel. Už delší dobu opakuji, že tyto platformy jsou dávno zastaralé a nechápu, proč na nich různé značky stále staví nové zdroje. A Be Quiet! to udělal znovu. Tentokrát je alespoň prodáván za mainstreamovou cenu, byť zde se tedy jedná o mainstreamovou platformu Raider, ne (bývalý) high-end Aurum, který bývá dražší. Špatná regulace však zůstává.

Pokud by Be Quiet! alespoň specifikoval podmínky cross-loadingu, tak bych snad zdroj nechal i projít. Pokud však napřímo tvrdí, že zdroj nepotřebuje vůbec žádnou zátěž vyjma první +12V větve (0,1 A), tak jsem samozřejmě testoval za běžných podmínek (tedy dokonce i s nejnižší zátěží, jakou mohu nastavit, ne s nulovým odběrem z ostatních větví). Což nefungovalo. Dokonce jsem přidal ještě další zátěž na +12 V. Stále ne. Dva různé vzorky dosáhly v podstatě stejných výsledků, je tedy myslím již možné s jistotou prohlásit, že tato modelová řada má závažné problémy s regulací napětí.

Co mohu na L9-CM-600W naopak pochválit, je velice nízké zvlnění, dokonce i na standardy high-endu, neřku-li mainstreamu. Má také slušnou dobu výdrže při výpadku napájení a slušnou účinnost. Je i poměrně tichý, ačkoli to je na úkor vyšších teplot. Je to však i první model na platformách Aurum/Raider, který jsem dosud viděl, který má funkční ochranu proti přehřátí. Na druhé straně, jako již tradičně, UVP a OPP nefunguje vůbec. Zdroj je sice semi-modulární, ale používá podřadné kondenzátory a má pouze tříletou záruku. Dle mého názoru je Cooler Master G550M stále lepší možnosti: má sice o malinko nižší účinnost a o 50 W nižší výstupní výkon, ale zase je asi o těch 10 % levnější. A s mnohem lepší platformou, která bez potíží prošla ve specifikaci a má všechny ochrany funkční. K tomu pak ještě pětiletou záruku.

Recenze zdroje Be Quiet! Pure Power 9 CM 600 W

Be Quiet! Pure Power 9 CM 600 W (L9-CM-600W).
KLADY
Recenze zdroje Be Quiet! Pure Power 9 CM 600 W
Recenze zdroje Be Quiet! Pure Power 9 CM 600 W
ZÁPORY
semi-modulární kabelážšpatná regulace napětí
funkční OTPOPP nefunkční
velice nízké zvlněníUVP nefunkční
dlouhý hold-up timevysoké teploty
tříletá zárukašpatné kondenzátory
solidní účinnost 
velmi tichý 
Orientační cena s DPH: 2250 Kč

Poděkování

Děkuji společnosti Be Quiet! za poskytnutí zdroje Be Quiet! Pure Power 9 CM 600 W (L9-CM-600W).

Článek je překladem originálu, který v angličtině vyšel na Hardware Insights.

Příspěvek na rozvoj

Podpořte recenzování zdrojů! Nové přístroje, vybavení (stále je kam výrazně zlepšovat), zakoupení nedostupných zdrojů apod. - můžete se sami podílet na novém a zajímavějším obsahu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning