ROG Strix Z370–I Gaming: skvělá minideska od Asus
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek ROG Strix Z370–I Gaming: skvělá minideska od Asus

ROG Strix Z370–I Gaming: skvělá minideska od Asus | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

10. 7. 2018 03:00 9

Seznam kapitol

1. Miniaturní herní deska ROG 2. Testovací sestava 3. Představení desky 4. Základní deska – layout 5. Specifikace desky a software
6. Bližší pohled na desku 7. Napájení desky (popis) 8. BIOS 9. Přetaktování CPU a RAM 10. Hodnocení

Pokud chcete malý počítač s maximálním herním výkonem, je deska formátu mini-ITX dobré řešení. Asus ROG Strix společně s Core i7 z rodiny Coffee Lake dokázala, že taktovat se na ní dá stejně jako na velké profi OC desce. Procesor pracoval na 5,1 GHz a paměti na 4,4 GHz. S takovou kombinací získáte herní dělo bez konkurence.

Reklama

Hodnocení

ROG Strix Z370–I Gaming: skvělá minideska od Asus
i Zdroj: PCTuning.cz

Zpracování a výbava

Pokud stavíte malý, ale nejvýkonnější možný herní stroj, je mini-ITX deska této kategorie skvělá volba. Pokud malou desku osadíte Core i7 Coffee Lake, přetaktujete na 5 GHz a paměti popoženete nad 4 GHz, získáte spolu s malou GTX 1080 Ti dělo, které se opravdu vejde do krabice od bot. V případě chlazení vodou pak i počítač dokonale tichý. Chlazení vzduchem při těchto rozměrech bude problém – ne že by se to nedalo uchladit, ale bude to za cenu vysoké hlučností.

Zpracování je prvotřídní, snad jen vysoké teploty VRM si musíte ohlídat. Z hlediska výbavy je na tom deska také slušně, nabízí ale menší možnosti pro rozšiřování. Máte k dispozici jen dva sloty pamětí, čtyři SATA a dva sloty M.2, ale to je myslím dostatečné množství pro herní počítač. Také osm USB portů je dost. Potěší vestavěné Wi-Fi a BT, tedy nemusíte nic řešit externě.

Přetaktování

U domácího taktování dosáhnete na desce za tři tisíce stejných výsledků jako na desce za deset tisíc. U mini-ITX si ale musíte ohlídat napájecí kaskádu. V tomto případě to není problém, jde o ROG desku s kvalitním napájením a výbavou pro OC. Přetaktování na této desce je snadné, BIOS jednoduchý a přehledný. Výsledek 5,1 GHz pro čip Core i7–8086K je solidní. Paměti na 4,4 GHz jsou naprosto bombastický výsledek, jaký jsem zatím nedosáhl na žádné jiné desce. Tato deska je pro taktování naprosto skvěle vybavená. Jen připomenu, že je nutné v BIOSu vypnout omezování výkonu procesoru kvůli vysokým teplotám VRM. Na default je zapnuté a omezuje výkon procesoru i na základním nastavení bez taktování.

Osobní názor

Možnostmi této desky jsem nadšen. Přetaktování bylo stejně dobré jako na Maximus Apex, což je čistě OC deska pro extrémy. Napájecí kaskáda a BIOS je plně dostatečný i pro extrémní hrátky s frekvencemi pamětí i procesoru. 5GHz profil vám významně ulehčí práci, jelikož nastaví vše podstatné za vás, jen si pak ohlídáte napětí.

Několikrát jsem zmínil vysoké teploty VRM, které se dostanou bez potíží až skoro ke 100° C. To ale není mezní teplota použitých mosfetů, je zde asi dvacet stupňů rezerva. Přesto doporučuji kaskádu chladit aktivně, třeba jen pomaloběžným a tichým ventilátorem. Ušetříte si problémy s přehříváním a i životností desky.

V případě, že vám tento formát stačí, nebo jej naopak přímo hledáte (pro hraní i taktování), je tato deska skvělou volbou. Škoda jen vysoké ceny, předchozí model s čipsetem Z270 byl o 1500 korun levnější. Vyšší cenu u letošního modelu nechápu – jde totiž o téměř totožné desky.

ROG Strix Z370–I Gaming: skvělá minideska od Asus
i Zdroj: PCTuning.cz

ROG Strix Z370–I Gaming: skvělá minideska od Asus
i Zdroj: PCTuning.cz

Redakce uděluje ocenění za maximální přetaktování při mini rozměrech desky

ROG Strix Z370–I Gaming: skvělá minideska od Asus
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení desky děkujeme ASUS Czech Republic

ROG Strix Z370–I Gaming: skvělá minideska od Asus
i Zdroj: PCTuning.cz

Procesor zapůjčil Mironet

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama