Rozbor architektury AMD Llano 2/2 – herní výkon, spotřeba
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Rozbor architektury AMD Llano 2/2 – herní výkon, spotřeba

Rozbor architektury AMD Llano 2/2 – herní výkon, spotřeba | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

1. 7. 2011 03:00 125

Seznam kapitol

1. Druhá část 2. Deska Gigabyte A75M-UD2H – představení 3. Deska Gigabyte A75M-UD2H – detaily 4. Deska Gigabyte A75M-UD2H – BIOS 5. Měření herního výkonu
6. Přetaktování CPU i GPU 7. Teploty a spotřeba 8. Instalace PCI-E grafické karty 9. Výkon rozhraní 10. Závěr

Včera jsme si ukázali procesorový výkon, přehrávání médií, akceleraci převodu videa a popis jednotlivých částí systému. Dnes si projdeme to nejdůležitější, tedy spotřebu, teploty a herní výkon. Na závěr si trochu zataktujeme – jde to opravdu skvěle – a ukážeme si výkon rozhraní. Testy ukazují, že Llano patří hlavně do notebooků.

Reklama
Rozbor architektury AMD Llano 2/2 – herní výkon, spotřeba
i Zdroj: PCTuning.cz

Výkon AMD A8-3850

Jak už jsem řekl včera, čistě procesorový výkon odpovídá procesoru Athlon II X4 640 s frekvencí 3.0 GHz a cenou kolem 2000 Kč s DPH. Nízká základní frekvence (2,9 GHz) a zcela chybějící L3 cache přinášejí znatelně nižší výkon pro hry, než nabízí konkurence ve stejné cenové hladině (Core i3-2105). Tento procesor se pro herní počítač s diskrétní grafickou kartou do PCI-E slotu skutečně nehodí. Uplatnění najde v kanceláři nebo u hráčů s malým rozpočtem, jimž postačí integrované grafické jádro na starší i novější hry s rozumně nastavenou úrovní detailů.

Pokud přímo porovnáme AMD A8-8350 a Intel Core i3-2105, je v některých multi thread operacích lepší procesor od AMD, naopak Intel často vede v single thread úlohách. Průměrně je procesorový výkon spíše vyrovnaný. Zřetelnou výhodou procesoru AMD je možnost přetaktování přes zvyšování frekvence sběrnice, to u Intelu nelze. Pro uživatele, kteří i přes nízký rozpočet rádi zkusí taktovat, je AMD lepší volba. Pro běžného uživatele je to naopak, Intel mu v mnoha běžnějších činnostech nabídne vyšší výkon a komfort. Kdo by také na takovémto počítači stále něco renderoval a náročně počítal, že?

Pokud srovnáme výkon GPU částí, zde je jak se říká „vymalováno“. Intel se svým zaostalým grafickým jádrem nesahá ve většině her konkurenci ani po kotníky. Jak dobrou má CPU část, tak žalostné je GPU. Grafika HD 3000 opravdu není na hry, ale jen na video, fotografie a nějaké lehčí vizuální operace. Hrát na tomto jádru je doslova masochismus, podpora her je slabá, výkon jakbysmet. AMD přináší nejvýkonnější integrované jádro, co kdy bylo vyrobeno, to jim nemůžeme upřít. Na Radeonu HD 6550D můžete skutečně hrát hry, ne jenom nějaké prastaré tituly nebo Angry Birds.

Provozní vlastnosti, taktování

I v tomto směru jsme jak na houpačce. V klidu nabízí Llano nižší spotřebu než konkurence, i když je rozdíl v rámci chyby měření (rozdíl 2 W). Zde mu nemůžeme nic vytknout. V zátěži jde ale o skutečného žrouta, jež si řekne o více než 40 W více než konkurenční procesor. Rozdíl výkonu ale není oněch 40 procent, ale pouze 15 procent (Cinebench). Stejná situace nastane při hraní her, Llano spotřebuje minimálně o 35 W více. Sice nabízí výrazně vyšší výkon, vyžaduje za to ale více „šťávy“. Teploty procesoru a čipsetu jsou solidní, pasivně ale procesor neuchladíte ani náhodou. Do HTPC a malé skříně si pořiďte i solidně výkonný chladič.

Přetaktování u procesoru AMD je solidní, minimálně o 30 procent se dostanete výše. Razantně ale stoupne spotřeba, a to včetně výkonu. Grafické jádro se taktovat nevyplatí, omezujícím faktorem je zde výkon CPU. Zde konkurence pohoří, stávající modely Core i3 se dají taktovat jen v řádu procent pomocí BCLK, a to je upřímně bída. Brzy už by ale měl být uveden také odemčený Core i3 procesor, který tuto nevýhodu eliminuje.

Vhodnost jako HTPC

Jako ideální HTPC procesor osobně (a ne jen já) model A8-3850 nevidím. Procesor výrazně topí v zátěži a s některými formáty si zatím neporadí. V našem testu nedokázalo GPU dekódovat některá videa, museli jsme přehrávat přes CPU, což je energeticky náročnější a zahřívá zbytečně CPU. Na serveru Anandtech proklepli Llano právě z pohledu HTPC počítače a zjistili, že podpora pro některé funkce chybí. Kvalita post processingu je sice vyšší než u Intelu, přehrávání některých formátů ale bylo problémové. Autor testu na Anandtechu očekával více a byl spíše zklamán. Zde nabízí Intel bezproblémové přehrávání většiny formátů, nižší spotřebu a zahřívání a také dostatek výkonu pro většinu dalších činností.

Fusion se nekoná (zatím)

Když jsme testovali první APU Zacate, byli jsme zklamaní, že Fusion se nekoná. S napětím jsme očekávali příchod výkonnějšího APU rodiny Llano. Ani tentokrát se situace nijak výrazně nezlepšila. Aplikací, jež by uměly vytěžit z výkonu GPU více, je na trhu jako šafránu a pokud jsou, jsou nudné. Podpora pro převod videa v některých aplikacích je, někde funguje a někde nikoliv. Pokud funguje, můžete si převod opravdu významně zkrátit. Funkční je ale tato funkce opravdu jen někde. Na opravdový Fusion si ještě počkáme. Nemůže za to ale AMD, ale spíše vývojáři, že se více nesnaží zařadit podporu GPU do svých aplikací. Snad se to do budoucna zlepší a my se ještě před odchodem do důchodu dočkáme opravdové „fůze“, ať od AMD nebo jiného výrobce.

Subjektivní názor

Pokud by se Llano objevilo pouze v noteboocích, pokývám uznale hlavou nad jeho výkonem a vlastnostmi. Nad Llanem v desktopu ale spíše kroutím hlavou s nechápavým výrazem. I když se snažím představit modelového uživatele a segment trhu, stále se mi to nedaří. Pro herní PC v dedikovanou kartou se nehodí, pro HTPC máme lepší volby, snad opravdu jedině do kanceláře, kde může nahradit staré stroje s integrovanou grafikou v čipsetu. Tam ale zase nebudou potřebovat herní výkon integrovaného jádra, pro ně je zas zbytečně výkonné. Llano je „kočkopes“, jež bude v klasickém desktopu hledat svou pozici docela těžko. Ale uvidíme časem.

Rozbor architektury AMD Llano 2/2 – herní výkon, spotřeba
i Zdroj: PCTuning.cz

Rozbor architektury AMD Llano 2/2 – herní výkon, spotřeba
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení platformy Lynx děkujeme AMD

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama