PCTuning Článek

Rozbor architektury AMD Llano 2/2 – herní výkon, spotřeba

Z. Obermaier
Z. Obermaier
1. 7. 2011 01:00 125 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Druhá část 2. Deska Gigabyte A75M-UD2H – představení 3. Deska Gigabyte A75M-UD2H – detaily 4. Deska Gigabyte A75M-UD2H – BIOS 5. Měření herního výkonu
6. Přetaktování CPU i GPU 7. Teploty a spotřeba 8. Instalace PCI-E grafické karty 9. Výkon rozhraní 10. Závěr

Včera jsme si ukázali procesorový výkon, přehrávání médií, akceleraci převodu videa a popis jednotlivých částí systému. Dnes si projdeme to nejdůležitější, tedy spotřebu, teploty a herní výkon. Na závěr si trochu zataktujeme – jde to opravdu skvěle – a ukážeme si výkon rozhraní. Testy ukazují, že Llano patří hlavně do notebooků.

Reklama
Reklama

Ve včerejší první části testu jsem vám představil platformu Lynx a všechny její součásti. Podívali jsme se na procesorové jádro, grafické jádro, novou patici i celou platformu. Jako první se otestování dočkala procesorová část, jež jsem přirovnal k výkonu Athlonu II X4 640. V závěru jsem pak procesorový výkon srovnával s podobně drahým Intel Core i3-2105, jež za procesorem AMD v průměru kousíček zaostal. Zde záleží na testovací sestavě aplikací. Například na serveru Techreport to vyšlo naopak, mírně pomalejší byl v jejich testu procesor AMD. Pokud tedy řekneme, že je výkon +/- vyrovnaný, nic tím nezkazíme. Výkon ale není vše a jak dnes zjistíme, procesor Intelu má v zátěži významně nižší spotřebu než čip od AMD. Je to dáno tím, že 32nm výroba u AMD je v plenkách a při nízké frekvenci je nutné ultra vysoké napětí 1,4 V. Zde AMD zřetelně prohrává.

Druhým okruhem testů bylo dekódování videí skrze UVD obvody v GPU jádru. Tam byla úspěšnost 50 %. Některé formáty nebyly podporovány a dekódování nefungovalo. Podobné to bylo i u akcelerace převodu videa v podporovaných aplikacích. Po nahrání ovladačů šlo hardwarové enkódování zapnou všude, fungovalo ale pouze v jediné aplikaci ze zkoušených. Zda jsou na vině ovladače, je nyní brzy předjímat, ale myslím si, že ano. Zde ještě myšlenka Fusion zůstává spíše zbožným přáním než reálně použitelnou záležitostí.

V dnešním druhém díle se podíváme na herní výkon integrovaného jádra, ale také s osazenou grafickou kartou v PCI-E slotu. Také vám představíme zajímavou základní desku od Gigabyte mATX formátu, jež může být zajímavou volbou pro malý a výkonný počítač. Velice důležité pak bude měření spotřeby a teplot systému, stejně jako přetaktování procesoru i GPU. To bylo celkem snadné a bavilo mě. Závěr pak bude patřit měření propustnosti rozhraní USB a SATA. Tím náš dvoudílný test zakončíme a v úplném závěru si shrneme poznatky z obou částí testu.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning