RTX 2070 Gaming Z: když chcete víc (a MSI také)
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek RTX 2070 Gaming Z: když chcete víc (a MSI také)

RTX 2070 Gaming Z: když chcete víc (a MSI také) | Kapitola 23

Adam Vágner

Adam Vágner

27. 10. 2018 03:00 53

Seznam kapitol

1. MSI RTX 2070 Gaming Z: představení a parametry 2. Konstrukce karty, konektory, detaily 3. Testovací sestava 4. 3D Mark 5. Aliens vs. Predator 6. Battlefield 1 7. F1 2018 8. Fallout 4 (Win 10) 9. Far Cry 5 10. GTA V (Win 10) 11. Metro Last Light Redux 12. Tom Clancy´s The Division (DX11 + DX12)
13. The Witcher 3: Wild Hunt 14. Chování boost v benchmarku AvP 15. Chování boost v F1 2018 16. Chování boost v benchmarku Metro Last Light 17. Teploty 18. Chování ventilátorů 19. Hlučnost 20. Spotřeba a poměr výkon/watt bez zátěže a v AvP 21. Spotřeba a poměr výkon/watt v F1 2018 22. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 23. Závěrečné shrnutí

Minulý týden jsme otestovali nejlevnější model RTX 2070 od MSI, dnes se podíváme na opačný konec nabídky tohoto výrobce – na špičkovou RTX 2070 Gaming Z, která má velký a brutálně naddimenzovaný chladič a takty vyhnané až na hranici možností čipu. A duhové LED efekty, před kterými červené světýlko na čumáku KITTa bledne závistí.

Reklama

MSI nám do testu poslalo nejvýše taktovanou a zároveň suverénně nejdražší RTX 2070 ze své nabídky. A to je asi největší chyba; příplatek proti základním modelům je dost děsivý a neodpovídá tomu, co za něj oproti Armor 8G dostanete navíc – byť je design karty prémiový a nad „pohyblivými“ efekty u RGB LED zaplesá srdce nejednoho cirkusáka. Co udělala vyšší cena s poměrem cena/výkon raději nedomýšlet. Výkon s továrním přetaktováním narostl o nějakých 5 %, cena o 28 %, a tak Gaming Z poměrem cena/výkon zapadne mezi staré a navíc ještě ne zrovna výhodné modely.

Ale něco podobného platilo pro špičkový model Gaming Z vždy. Není určená k tomu, aby byla výhodná, ale k tomu, aby z použitého grafického čipu vyždímala maximum. Už teď můžu prozradit, že její pracovní takty jsou vyšší než u konkurenční Strix RTX 2070.

Jenže kvůli tomu, že se její nákup pro běžné použití opravdu nevyplatí, bych měl v testu raději verzi Gaming nebo Gaming X, u nichž bývá poměr cena/výkon přece jen lepší a příplatek proti základním kartám není tak gigantický.

RTX 2070 Gaming Z: když chcete víc (a MSI také)
i Zdroj: PCTuning.cz

Oproti Armor 8G je znát zlepšení ve všech ohledech až na spotřebu. Zejména to platí pro pracovní takty a pro nastavený power limit – i když má karta příkon asi o 40 W nižší, neběží na hranici limitu a po zahřátí si drží stabilně vysoké takty.

Co mě už tolik nepotěšilo, je hlučnost. Nechci říct, že by na tom karta byla špatně; hlavně s ohledem na to, že její příkon narostl o 40 W, jsou obdobné hodnoty jako u Armoru vlastně výborný výsledek. Při hraní vás karta nebude rušit, ale také se nedá říct, že ji neuslyšíte. Už jsem měl v ruce grafiky, které měly vyšší výkon a vyšší příkon a přitom byly tišší. I z toho mála karet, které mám znovu změřené, je na tom třeba špičkový model Aorus GTX 1080 Ti Xtreme od Gigabyte s hlučnosti pobdobně, a to má ještě o dost vyšší spotřebu (i výkon). A zejména to platí pro nové Strixy 2080 a 2080 Ti od Asusu v Quiet mode, které mají vyšší výkon i spotřebu a přitom jsou znatelně tišší. Jak je na tom Strix 2070, se podíváme už za pár dní, kartu už máme z větší části otestovanou.

Asi budu jeden z mála, kdo bude u RTX 2070 Gaming Z u hlučnosti něco namítat, ale čekal jsem, že při takovém příplatku proti Armoru kartu prostě neuslyším, a ne že bude obdobně hlučná.

Na druhou stranu je na tom karta proti uškrcenému Armoru 8G výrazně lépe po stránce taktů, chlazení napájecí kaskády je řešeno lépe a chladič má ještě rezervu. Takže stačí regulaci ventilátorů trochu zbrzdit manuální úpravou otáček a dostanete i tišší kartu.

Karta dobrá, cena ne

Nebudu to protahovat – karta sama o sobě je navržená poctivě, modely z edice Gaming budou opět patřit k tomu nejlepšímu, co můžete pořídit, ale vylepšení proti Armor 8G rozhodně nestojí za příplatek bezmála čtyři tisíce. Kdyby to bylo pod dva tisíce, tak vám ještě řeknu, že má smysl o tom pouvažovat, ale čtyři tisíce? Za normálních okolností by za podobný příplatek byl už model o třídu vyšší. Takto můžu říct jen postavte se do fronty předobjednávek na Armor 8G a doufejte, že Armor 8G za 13500 v nabídce obchodů vydrží ještě dlouho a nenahradí jej něco jiného (a může se to stát, MSI má v záloze ještě novou nižší řadu Ventus, která v nabídce výrobce ani v obchodech zatím není)

Pokud vám edice Gaming učarovala, tak vám můžu jen přát, aby šly ceny se zlepšením skladových zásob výrazně dolů. Určitě bych rád zkusil i Gaming X, u níž by to nebylo co do výhodnosti tak zlé, ale pochybuju, že se ke mně dostane. U levnějších verzí Gaming bych rozhodně uvažoval o ocenění, u Gaming Z ale za stávající situace prostě nemůžu. Příplatek proti Armoru výrazně přebíjí všechny další pocity, co ve mně karta zanechala. Při stávajícím rozložení nabídky karet už se o RTX 2070 můžeme bavit spíš jako o modelu vyšší střední třídy, takže se to nedá obhájit ani tím, že je Gaming Z zatížená nějakým luxusním příplatkem, jako je tomu u highendu.

A komu tedy Gaming Z doporučit? Snad jen těm, co je hry baví méně než hrát si s kartou a pocit, že svůj hardware ždímou nadoraz, je pro ně důležitější než nějaké tři, čtyři tisíce korun v kapse.

MSI RTX 2070 Gaming Z
KLADY
RTX 2070 Gaming Z: když chcete víc (a MSI také)
i Zdroj: PCTuning.cz
RTX 2070 Gaming Z: když chcete víc (a MSI také)
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
vysoké takty cena
nízká hlučnost v zátěži poměr cena/výkon
spotřeba ventilátory mohly běžet na nižších otáčkách
chladič má velkou rezervu  
   
Orientační cena s DPH: 17 250 Kč
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama