S námi nezabloudíte! Srovnání navigací pro Android zdarma | Kapitola 3
Seznam kapitol
Navigační aplikace pro mobilní telefony zdarma, které mohou nahradit samostatně prodávané navigace, v mnohých vzbuzují nedůvěru. Ovšem neoprávněnou. V dnešním, článku porovnáme čtyři aplikace pro operační systém Android, které jsou k dispozici zdarma – MapFactor Navigator FREE, OsmAnd, Navfree a Be-On-Road.
Jelikož občas za volant kamionu usednu, tak jsem velice rád za možnost stažení map určených právě pro kamiony. Můžete si poté navolit parametry vozidla a navigace se pokusí navolit co možná nejlepší trasu, jež se zcela vyhne omezením pro vaše vozidlo. Ve verzi s mapami OSM lze taktéž navolit mimo automobilu režim autobusu, kamionu, kola či chodce, ale už nelze pro větší vozidla nadefinovat parametry. Trasa se trasa potom počítá stejně jako s osobním vozem – není problém aby vás vedla skrze město. Jediným volitelným parametrem je maximální rychlost, díky níž můžete získat přesnější odhad dojezdu.
Program jako takový je jednoduchý a přehledný, stejně tak je to s mapovými podklady, které jsou za každé situace přehledné a detailní. Zejména se mi líbí popisná čísla budov, jež jsou u jiných navigací vidět až téměř při maximálním přiblížení, anebo nejsou k dispozici vůbec. Z toto je také zřejmé, že i se stejnými podklady (OSM) se každá navigace může chovat jinak.
Kromě map lze do navigace přidat i rychlostní kamery a nastavit vzdálenost, s jakou vás na ni upozorní. Výrobci se již poučili a do navigací integrují i takzvaný plánovač tras, v němž si můžete v teple domova navolit celou trasu a v autě se již o nic nestarat.
V provozu se navigace chovala plynule (pohyb po mapě byl ale trhaný). Ve většině případů hlásila včas, bude ale záležet o na konkrétním zařízení, na kterém bude nainstalována. Já jsem testoval na highendovém LG G2. Mrzela mě poměrně nízká hlasitost hlasových povelů a někdy nesmyslná navigace směrující mě na silnice nižších tříd, ač se v blízkosti nacházely silnice kvalitnější. Také nebyla schopná nikdy korektně přehřát simulaci trasy a buď se zasekla během prvních pár sekund, anebo pracovala při úplně černé obrazovce.
Slušná je i výbava navigace, jenž spočívá například v offline POI bodech, navigování podle souřadnic, což se může hodit při turistice či geocachingu. Pokud navigace něco nezná a máte připojení k internetu, lze jednoduše dohledat právě přes Google.
Nemáte-li zařízení s OS Android, nemusíte zoufat. Navigace je dostupná i pro mobilní zařízení s Windows Mobile a Truck verze i pro Windows.