Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon

Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon | Kapitola 2

Z. Obermaier

Z. Obermaier

5. 3. 2019 03:00 12

Seznam kapitol

1. Samsung 970 EVO Plus 2. Představení disku 3. Software Magician a ovladač NVMe 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější)
6. Testy malých souborů (důležité) 7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a vliv teploty na výkon 10. Závěr

Na vrcholové pozice výkonných disků se tlačí stále víc výrobců a Samsung za konkurencí u své populární řady EVO zůstával pozadu hlavně po stránce výkonu . Nejprve reagoval snížením jejich ceny, nyní ale uvedl nástupce EVO Plus. Nabízí skvělý výkon za dobrou cenu.

Reklama

Představení disku

SSD disk formátu M.2 lze instalovat dvěma způsoby – jako samotný SSD M.2 disk anebo jako kartu do PCI-E s využitím adaptéru. Adaptér je brilantně jednoduchý, najdete na něm pár pasivních součástek a konektory M.2 a mSATA. Také trasy PCI-E linek jsou zřetelně vidět. Na fotografii je můj adaptér i-tec, nejlevnější z levných – za 350 korun s DPH jej můžete mít na Mironetu (mám odtamtud). Můj starší Silverstone stojí skoro dvakrát tolik a odvede stejnou práci.

Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

Samotný disk je v podstatě jednoduchý. U 500GB i 1TB Pro verze najdeme na přední straně PCB dva 16nm 96vrstvé čipy TLC V-NAND od Samsung. Každý má kapacitu 256 nebo 512 GB, maximem disku je 2× 1 TB. Malý čip uprostřed nahoře je paměť DDR4 s kapacitou 1024 MB.

Disk Samsung 970 Evo Plus
i Zdroj: PCTuning.cz
Disk Samsung 970 Evo Plus

 Disk 970 Evo (Evo Plus)
i Zdroj: PCTuning.cz
Disk 970 Evo (Evo Plus)

Velký čip napravo je ARM procesor označovaný jako Phoenix kontrolér. Zajímavostí je, že jde už o třetí generaci čipu. První byl Polaris, druhý Photon (asi jen prototyp) a třetí je Phoenix. Konkrétně jde o čip S4LR020, jenž je srdcem celého disku, převodníkem PCI-e a také ARM procesorem s pěti jádry. Zajímavé také je, že Polaris na discích 960 nepotřeboval přídavnou paměť, ale měl ji v sobě. U čipu Phoenix je opět paměť samostatně na disku. Proti Polarisu má také Phoenix kovový rozvaděč tepla, což by mělo přispět k vyšší stabilitě výkonu. Samsung uvádí, že s funkcí Dynamic Thermal Guard a chlazením čipu Phoenix dosáhl téměř o 30 procent stabilnějšího přenosu dat na disk.

 Čip Samsung Phoenix
i Zdroj: PCTuning.cz
Čip Samsung Phoenix

Balení disku

Disky se prodávají v klasickém „retail“ balení, tedy v pěkné krabičce s potiskem. Krabička je malá, najdete na ní ale vše co potřebujete vědět, hlavně kapacitu a klasické informace o výkonu a použitých čipech. Uvnitř je bytelná plastová kazeta s manuálem a diskem. Plast je dvojitý a disk je velice dobře chráněn. Tohle balení vydrží hodně drsné zacházení. Kromě manuálu a disku není v balení už nic.

Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama