Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon

Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon | Kapitola 9

Z. Obermaier

Z. Obermaier

5. 3. 2019 03:00 12

Seznam kapitol

1. Samsung 970 EVO Plus 2. Představení disku 3. Software Magician a ovladač NVMe 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější)
6. Testy malých souborů (důležité) 7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a vliv teploty na výkon 10. Závěr

Na vrcholové pozice výkonných disků se tlačí stále víc výrobců a Samsung za konkurencí u své populární řady EVO zůstával pozadu hlavně po stránce výkonu . Nejprve reagoval snížením jejich ceny, nyní ale uvedl nástupce EVO Plus. Nabízí skvělý výkon za dobrou cenu.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

včera 13:00
2
Reklama

SLC cache a vliv teploty na výkon

Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

S příchodem levnějších TLC čipů se bohužel dostavila jedna špatná vlastnost těchto čipů, žalostný výkon v zápisu. Když budu hodně kritický, dostali jsme se po letech rychlých disků zpět do dřevních dob prvních SATA SSD, a to nepřeháním. Namlsání rychlostmi dalece nad 1 GB/s u většiny NVMe SSD nás hodnoty zápisů TLC čipů kolem 250 MB/s vrací tvrdě na zem. Stali jsme se obětí výrobců, kteří chtějí vyrábět levná SSD na bázi TLC. Spousta lidí to netuší, výrobci většinou tuto negativní vlastnost raději nikde neuvádí. Samsung ji uvádí a za to mu patří poklona. Řešením problému, je částečně SLC cache. TLC čipy se po určitou kapacitu chovají jako SLC čipy, tedy zapisují jen jeden bit místo čtyř najednou.

Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak už jsem řekl, většina TLC disků po vyčerpání SLC cache klesne se zápisem na hodnoty 250 MB/s. Výjimky se ale najdou (Adata, WD, Corsair i Samsung). Také Samsung 970 EVO Plus na tom není špatně, dle výrobce by měl držet hladinu 1700 MB/s. Měření dávají Samsungu za opravdu, po vyčerpání 6 GB SLC kapacity, klesla hodnota zápisu z 2,8 GB/s na 1500 MB/s. To už je hodnota, kterou uznávám v dnešní době jako dobrou. Samsung má celkově SLC cache zvládnutou nejlépe ze všech výrobců. Jeho TLC disky bych si klidně koupil i sám.

Po zatížení disku (disk se nezatěžuje čtením, ale zápisem) teplota rychle stoupá. Z klidových 35 °C až na 70–75 °C. Disk poté už udržuje stabilní teplotu, o což se stará ochranná funkce Thermal Guard. Nedochází s vysokou teplotou k omezování výkonu, hodnoty zápisu jsou stabilní po celé kapacitě disku. Výrobce uvádí, že disk začne omezovat výkon až při dosažení 90 °C, to je ale hodnota dosažitelná leda v notebooku uprostřed léta, na desktopu se mi disk více než vidíte na obrázcích zahřát nepodařilo.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama