Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon
Článek Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon

Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon

Z. Obermaier

Z. Obermaier

5. 3. 2019 03:00 12

Seznam kapitol

1. Samsung 970 EVO Plus 2. Představení disku 3. Software Magician a ovladač NVMe 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější)
6. Testy malých souborů (důležité) 7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a vliv teploty na výkon 10. Závěr

Na vrcholové pozice výkonných disků se tlačí stále víc výrobců a Samsung za konkurencí u své populární řady EVO zůstával pozadu hlavně po stránce výkonu . Nejprve reagoval snížením jejich ceny, nyní ale uvedl nástupce EVO Plus. Nabízí skvělý výkon za dobrou cenu.

Reklama
Reklama

Závěr

Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon

Inovovaná řada 970 EVO Plus je mírně rychlejší variantou stejného disku z loňského roku. Ve čtení není nárůst výkonu žádný, v zápisu je lineární zápis rychlejší asi o 300 MB/s, což není špatné. To vše je za stejnou cenu jako u loňských modelů, a také konkurence v podobě disků Adata a WD. S těmito naměřenými hodnotami čtení a zápisu, hovoříme o highend výkonu, tedy 970 EVO Plus obstojí i v té nejvyšší třídě. Mnoho TLC disků si doporučení nezaslouží, Samsung 970 EVO Plus 1 TB určitě ano. U nižších kapacit ale výkon v zápisu dramaticky klesá, to si ohlídejte.

Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon

Jak ukazuje graf průměrného výkonu, je výkon testovaného disku srovnatelný s WD Black SN750, Samsung 960 PRO a Corsair MP510. S cenou kolem 6800 Kč je to dobrá nabídka. V případě požadavku na vysoký diskový výkon, pro hráče nebo náročné uživatele, je Samsung 970 EVO Plus jasným kandidátem číslo jedna. Kromě výkonu má slušnou podporu výrobce, ovladač, aplikaci a dlouhou záruku.

Pokud vás napadne, kdy bude nástupce modelů s MLC čipy: 970 PRO, tak vás zklamu. Nejdříve až příští rok. Samsung zřejmě čeká na PCIe 4.0, což dává smysl. Na stávajícím rozhraní není možné navýšit parametry, které disky prodávají (sekvenční čtení a zápis). Ty nejdůležitější aspekty, čtení a zápis malých souborů, se píší jen malým písmem někde ve specifikacích. Ty se měnit nebudou. Přesto ale Samsung jeden produkt v záloze má. Uvolnil do prodeje svůj monstr disk se SLC čipy, ano čtete správně, SLC čipy v roku 2019.

Už brzy otestujeme Samsung 983 ZET, extrémní produkt s kapacitou 1 TB a cenou 55 000 Kč. Doménou disku je brutální rychlost čtení a zápisu, extrémně nízká přístupová doba a vysoký výkon ve všech směrech. Podaří se Samsungu pomocí NAND čipů ohrozit Intel s jeho 3D Xpoint? To se ukáže v recenzi.

Základní desky a grafiku pro test poskytl ASUS Česká repaublika

Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon

Disky do testu zapůjčil Mironet

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning