Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon

Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

5. 3. 2019 03:00 12

Seznam kapitol

1. Samsung 970 EVO Plus 2. Představení disku 3. Software Magician a ovladač NVMe 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější)
6. Testy malých souborů (důležité) 7. Syntetické testy – body 8. Start Windows a shrnutí výkonu 9. SLC cache a vliv teploty na výkon 10. Závěr

Na vrcholové pozice výkonných disků se tlačí stále víc výrobců a Samsung za konkurencí u své populární řady EVO zůstával pozadu hlavně po stránce výkonu . Nejprve reagoval snížením jejich ceny, nyní ale uvedl nástupce EVO Plus. Nabízí skvělý výkon za dobrou cenu.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama

Závěr

Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

Inovovaná řada 970 EVO Plus je mírně rychlejší variantou stejného disku z loňského roku. Ve čtení není nárůst výkonu žádný, v zápisu je lineární zápis rychlejší asi o 300 MB/s, což není špatné. To vše je za stejnou cenu jako u loňských modelů, a také konkurence v podobě disků Adata a WD. S těmito naměřenými hodnotami čtení a zápisu, hovoříme o highend výkonu, tedy 970 EVO Plus obstojí i v té nejvyšší třídě. Mnoho TLC disků si doporučení nezaslouží, Samsung 970 EVO Plus 1 TB určitě ano. U nižších kapacit ale výkon v zápisu dramaticky klesá, to si ohlídejte.

Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

Jak ukazuje graf průměrného výkonu, je výkon testovaného disku srovnatelný s WD Black SN750, Samsung 960 PRO a Corsair MP510. S cenou kolem 6800 Kč je to dobrá nabídka. V případě požadavku na vysoký diskový výkon, pro hráče nebo náročné uživatele, je Samsung 970 EVO Plus jasným kandidátem číslo jedna. Kromě výkonu má slušnou podporu výrobce, ovladač, aplikaci a dlouhou záruku.

Pokud vás napadne, kdy bude nástupce modelů s MLC čipy: 970 PRO, tak vás zklamu. Nejdříve až příští rok. Samsung zřejmě čeká na PCIe 4.0, což dává smysl. Na stávajícím rozhraní není možné navýšit parametry, které disky prodávají (sekvenční čtení a zápis). Ty nejdůležitější aspekty, čtení a zápis malých souborů, se píší jen malým písmem někde ve specifikacích. Ty se měnit nebudou. Přesto ale Samsung jeden produkt v záloze má. Uvolnil do prodeje svůj monstr disk se SLC čipy, ano čtete správně, SLC čipy v roku 2019.

Už brzy otestujeme Samsung 983 ZET, extrémní produkt s kapacitou 1 TB a cenou 55 000 Kč. Doménou disku je brutální rychlost čtení a zápisu, extrémně nízká přístupová doba a vysoký výkon ve všech směrech. Podaří se Samsungu pomocí NAND čipů ohrozit Intel s jeho 3D Xpoint? To se ukáže v recenzi.

i Zdroj: PCTuning.cz

Základní desky a grafiku pro test poskytl ASUS Česká repaublika

Samsung 970 EVO Plus 1 TB: Super cena i výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

Disky do testu zapůjčil Mironet

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama