Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

Z. Obermaier

Z. Obermaier

4. 6. 2018 03:00 29

Seznam kapitol

1. Samsung 970 Pro a Evo 2. Představení disků 3. Software Magician a ovladač NVMe 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější) 6. Testy malých souborů (důležité)
7. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 8. Syntetické testy - body 9. Start Windows a shrnutí výkonu 10. SLC cache a vliv teploty na výkon 11. Praktické testy 12. Závěr

Samsung uvádí nástupce svých nejvýkonnějších SSD pro uživatelský segment. Řada disků 970 přichází s vyšším výkonem, ale hlavně vyšší životností a výdrží. Levnější 970 Evo má čipy TLC se SLC cache, dražší Pro nabízí MLC. Řadič Phoenix také nabízí další nové funkce. Vyplatí se upgradovat?

Reklama

Samsung 970 Pro a Evo

Samsung s novými SSD přichází na trh neochotně a s dlouhými prodlevami. Je to už pár let, kdy jsme obdivovali výkon prvních ultrarychlých SSD OEM řady SM951, které nabízejí rychlosti, o jakých se i mnohým dnešním diskům může jen zdát. Samsung nakonec tlaku neodolal a uvedl řadu 950 Pro i do spotřebitelského segmentu. Na model Evo jsme si ale museli počkat mnohem déle, přišel až s řadou 960 vloni. A jelikož modely 960 byly vůči svým OEM předchůdcům značně opožděné, přichází nástupce SSD disků založených na čipu Polaris skoro až po dvou letech.

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem
i Zdroj: PCTuning.cz

Když přišly modely řady 960 na trh, bylo jasné, že dorazil král výkonu a také zůstal dlouho nesesazen z trůnu. Pomyslnou korunu ale letos Samsungu ukradl Intel s jeho disky Optane 900p a 905p (recenze novinky brzy). Korejský gigant tedy vytáhl své eso z rukávu, které tam mimochodem držel od loňska. Už v roce 2017 totiž Samsung ukázal prototyp disku PM981, což byl nástupce PM961 a ekvivalent disků řady Evo. Na trh ale PM981 nikdy nepřišel, osobně jsem jej dosud nikde neviděl prodávat.

Intel zřejmě Samsung překvapil, jelikož místo uvedení PM981 a SM981 přichází nová řada disků – nejprve do uživatelského segmentu v podobě disků 970 Pro a Evo. Na OEM verze si asi budeme muset počkat. Je to zajímavé, jelikož dosud to bylo vždy naopak. Nejprve přišel OEM trh a až dlouho po něm běžná verze pro veřejnost. Samsung nechtěl dát Intelu v desktopu šanci; nejen že uspíšil uvedení 970 na trh, ale také ihned po uvedení snížil doporučené prodejní ceny těchto novinek. To není úplně běžné.

Jak už víme z aktuální řady 960, je model Pro a Evo značně rozdílný. Podívejme se ale nejprve na společné vlastnosti řady 970, které jsou zejména vyšší rychlost zápisu a čtení. Není to o moc, ale rychlejší by disky být měly. Loňský model Pro dosahoval rychlostí 3,5 GB/s čtení a 2,2 GB/s u zápisu. Novinka by měla nabídnout v zápisu až 2,7 GB/s. Podobně kosmetické zrychlení dostal také model Evo. Nové disky mají místo řadiče Polaris novinku Phoenix. Ta z pohledu vnitřního uspořádání není nijak nová, později se na kontrolér podíváme zblízka.

Upřímně, výkonem už není kam růst, jelikož propustnost čtyř PCIe linek je maximálně 3,95 GB/s. Se čtením kolem 3,5 GB/s se zkrátka už blížíme fyzickým možnostem rozhraní, nikoliv čipů a řadiče. Další generace disků už bude muset být pro PCIe x8, jinak nemůže nabídnout výrazně vyšší výkony. Samsung tedy nenabízí extrémní zrychlení čtení a zápisu, ale tentokrát vsadil na výdrž disků. Samsungy 970 nabídnou až 1200 TB přepisu (různé dle kapacity disku).

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem
i Zdroj: PCTuning.cz

Nyní tedy ke konkrétním diskům a jejich vlastnostem. Začněme modelem Pro, který je vybaven vzácnými čipy MLC. Takový čip už v běžně dostupných discích nenajdete, proto je také cena těchto disků tak vysoká. MLC představuje v dnešní záplavě čipů TLC záruku stabilního vysokého zápisu i čtení za všech okolností. Důležitým faktem je ale kapacita, Pro se nabízí jenom ve dvou kapacitách: 500 GB a 1 TB. Větší modely Samsung nenabízí, asi kvůli ceně. Levnější Evo je postaven na čipech TLC, jejichž vlastnosti známe. Vyšší kapacita až 2 TB je vykoupena SLC cache a nižšími hodnotami zápisu. Na všechny důležité vlastnosti disků se podívejme do tabulky:

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem
i Zdroj: PCTuning.cz

Důležité vlastnosti disku Evo jsem zvýraznil. První disk Samsungu s TLC čipy má oficiálně SLC cache, kterou Samsung nazývá „Intelligent Turbowrite“. Také jako první výrobce netají hodnoty zápisu při SLC cache a po její deaktivaci. Samsung uvádí, že pro SLC cache má vyhrazeny 4 GB primárně, ale mohou se rozšířit až na 18 GB dynamicky. Vyšší kapacita se aktivuje v případě, že zapisovaný soubor je větší než základní hodnota SLC cache. Poté, co se SLC deaktivuje, klesne zápis na 600 MB/s, což ověříme testem.

Hodnoty čtení a zápisu jsou u této kapacity u Evo a Pro shodné, u vyšších jde Pro verze dále. Mírně rozdílné jsou hodnoty IOPS, ale také nejde o dramatické hodnoty. Evo ztrácí v zápisu po SLC cache a životnosti, která je poloviční. Záruka je stejně dlouhá. Cena modelů Pro je 16 000 Kč za 1 TB a 8300 Kč za 512 GB. 500GB verze Evo vyjde na 5800 Kč a 1TB verze na 11 300 Kč. Starší verze 960 stojí zhruba o 200 Kč méně, ale časem jistě zlevní více.

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem
i Zdroj: PCTuning.cz

Obecných novinek je několik. Disky 970 podporují novou verzi protokolu NVMe 1.3, a vylepšena byla vyrovnávací paměť, kapacita je stejná, změna přišla s DDR4 místo DDR3. Nové jsou také použité paměťové čipy, jde o V-NAND (3D čipy) s 64 vrstvami. Oba disky podporují šifrování AES, TCG, Opal a Intel eDisk.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama