Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem
i Zdroj: Pctuning
Úložná zařzení Článek Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem

Z. Obermaier

Z. Obermaier

4. 6. 2018 03:00 29

Seznam kapitol

1. Samsung 970 Pro a Evo 2. Představení disků 3. Software Magician a ovladač NVMe 4. Testovací sestava a specifikace 5. Testy malých souborů (nejdůležitější) 6. Testy malých souborů (důležité)
7. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 8. Syntetické testy - body 9. Start Windows a shrnutí výkonu 10. SLC cache a vliv teploty na výkon 11. Praktické testy 12. Závěr

Samsung uvádí nástupce svých nejvýkonnějších SSD pro uživatelský segment. Řada disků 970 přichází s vyšším výkonem, ale hlavně vyšší životností a výdrží. Levnější 970 Evo má čipy TLC se SLC cache, dražší Pro nabízí MLC. Řadič Phoenix také nabízí další nové funkce. Vyplatí se upgradovat?

Reklama
Reklama

Samsung 970 Pro a Evo

Samsung s novými SSD přichází na trh neochotně a s dlouhými prodlevami. Je to už pár let, kdy jsme obdivovali výkon prvních ultrarychlých SSD OEM řady SM951, které nabízejí rychlosti, o jakých se i mnohým dnešním diskům může jen zdát. Samsung nakonec tlaku neodolal a uvedl řadu 950 Pro i do spotřebitelského segmentu. Na model Evo jsme si ale museli počkat mnohem déle, přišel až s řadou 960 vloni. A jelikož modely 960 byly vůči svým OEM předchůdcům značně opožděné, přichází nástupce SSD disků založených na čipu Polaris skoro až po dvou letech.

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem
i Zdroj: Pctuning

Když přišly modely řady 960 na trh, bylo jasné, že dorazil král výkonu a také zůstal dlouho nesesazen z trůnu. Pomyslnou korunu ale letos Samsungu ukradl Intel s jeho disky Optane 900p a 905p (recenze novinky brzy). Korejský gigant tedy vytáhl své eso z rukávu, které tam mimochodem držel od loňska. Už v roce 2017 totiž Samsung ukázal prototyp disku PM981, což byl nástupce PM961 a ekvivalent disků řady Evo. Na trh ale PM981 nikdy nepřišel, osobně jsem jej dosud nikde neviděl prodávat.

Intel zřejmě Samsung překvapil, jelikož místo uvedení PM981 a SM981 přichází nová řada disků – nejprve do uživatelského segmentu v podobě disků 970 Pro a Evo. Na OEM verze si asi budeme muset počkat. Je to zajímavé, jelikož dosud to bylo vždy naopak. Nejprve přišel OEM trh a až dlouho po něm běžná verze pro veřejnost. Samsung nechtěl dát Intelu v desktopu šanci; nejen že uspíšil uvedení 970 na trh, ale také ihned po uvedení snížil doporučené prodejní ceny těchto novinek. To není úplně běžné.

Jak už víme z aktuální řady 960, je model Pro a Evo značně rozdílný. Podívejme se ale nejprve na společné vlastnosti řady 970, které jsou zejména vyšší rychlost zápisu a čtení. Není to o moc, ale rychlejší by disky být měly. Loňský model Pro dosahoval rychlostí 3,5 GB/s čtení a 2,2 GB/s u zápisu. Novinka by měla nabídnout v zápisu až 2,7 GB/s. Podobně kosmetické zrychlení dostal také model Evo. Nové disky mají místo řadiče Polaris novinku Phoenix. Ta z pohledu vnitřního uspořádání není nijak nová, později se na kontrolér podíváme zblízka.

Upřímně, výkonem už není kam růst, jelikož propustnost čtyř PCIe linek je maximálně 3,95 GB/s. Se čtením kolem 3,5 GB/s se zkrátka už blížíme fyzickým možnostem rozhraní, nikoliv čipů a řadiče. Další generace disků už bude muset být pro PCIe x8, jinak nemůže nabídnout výrazně vyšší výkony. Samsung tedy nenabízí extrémní zrychlení čtení a zápisu, ale tentokrát vsadil na výdrž disků. Samsungy 970 nabídnou až 1200 TB přepisu (různé dle kapacity disku).

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem
i Zdroj: Pctuning

Nyní tedy ke konkrétním diskům a jejich vlastnostem. Začněme modelem Pro, který je vybaven vzácnými čipy MLC. Takový čip už v běžně dostupných discích nenajdete, proto je také cena těchto disků tak vysoká. MLC představuje v dnešní záplavě čipů TLC záruku stabilního vysokého zápisu i čtení za všech okolností. Důležitým faktem je ale kapacita, Pro se nabízí jenom ve dvou kapacitách: 500 GB a 1 TB. Větší modely Samsung nenabízí, asi kvůli ceně. Levnější Evo je postaven na čipech TLC, jejichž vlastnosti známe. Vyšší kapacita až 2 TB je vykoupena SLC cache a nižšími hodnotami zápisu. Na všechny důležité vlastnosti disků se podívejme do tabulky:

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem
i Zdroj: Pctuning

Důležité vlastnosti disku Evo jsem zvýraznil. První disk Samsungu s TLC čipy má oficiálně SLC cache, kterou Samsung nazývá „Intelligent Turbowrite“. Také jako první výrobce netají hodnoty zápisu při SLC cache a po její deaktivaci. Samsung uvádí, že pro SLC cache má vyhrazeny 4 GB primárně, ale mohou se rozšířit až na 18 GB dynamicky. Vyšší kapacita se aktivuje v případě, že zapisovaný soubor je větší než základní hodnota SLC cache. Poté, co se SLC deaktivuje, klesne zápis na 600 MB/s, což ověříme testem.

Hodnoty čtení a zápisu jsou u této kapacity u Evo a Pro shodné, u vyšších jde Pro verze dále. Mírně rozdílné jsou hodnoty IOPS, ale také nejde o dramatické hodnoty. Evo ztrácí v zápisu po SLC cache a životnosti, která je poloviční. Záruka je stejně dlouhá. Cena modelů Pro je 16 000 Kč za 1 TB a 8300 Kč za 512 GB. 500GB verze Evo vyjde na 5800 Kč a 1TB verze na 11 300 Kč. Starší verze 960 stojí zhruba o 200 Kč méně, ale časem jistě zlevní více.

Samsung 970 PRO a EVO: nejvýkonnější M.2 SSD pod sluncem
i Zdroj: Pctuning

Obecných novinek je několik. Disky 970 podporují novou verzi protokolu NVMe 1.3, a vylepšena byla vyrovnávací paměť, kapacita je stejná, změna přišla s DDR4 místo DDR3. Nové jsou také použité paměťové čipy, jde o V-NAND (3D čipy) s 64 vrstvami. Oba disky podporují šifrování AES, TCG, Opal a Intel eDisk.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning